Wajib

Film   2017     Altyazılar: [2]   [1] [13-11-2017 -> 17-02-2021]

Filistinli yönetmen Annemarie Jacir, Düğün Davetiyesi’nde Nasıra’daki Hıristiyan Arap cemaatini sevecen bir bakışla merceğine alıyor. 60’lı yaşlarındaki huysuz Abu, oğlu Şadi ile beraber Nasıra sokaklarında dolaşmakta ve kapı kapı eşe dosta kızının düğün davetiyesini dağıtmaktadır. Uğradıkları her durakta bu binlerce yıllık cemaatin birbirinden renkli yüzleriyle kimi zaman tatlı tatlı şakalaşırlar, kimi zaman da hararetle atışırlar. Jacir’in daha önceki filmlerinde de rol alan Saleh Bakri bu kez gerçek babası Muhammed’le beraber baba-oğulu canlandırıyor. İncelikle yazılmış karakterleri ve halktan esprileriyle içinizi ısıtacak tatlı, küçük bir film Düğün Davetiyesi. Gönderen : @deiure

Yayın Tarihi: 05-08-2017 [271] Dil: Arapça Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Abu Shadi

Shadi

Abu Murad

Um Murad

Maria

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Widow

Rami's Wife

Rami's Daughter

Um Rami

Relative

Salim

Marwan

Bird Uncle

Mourner

Yousef

Salwa

Running Girl

Johnney

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Filistin, Fransa, Kolombiya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Norveç
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
96 Dakika
OY VER

Franz_K    07-03-2019 10:19 Id:5496


Sinefil

Ortadoğu coğrafyasından gelen filmler bölgenin köklü gelenekleri, kültürel zenginlikleri, kozmopolit etnik/dini yapısı ve kadim çatışmaları nedeniyle dünya sinemasının en derinlikli filmleri olmuştur çoğu zaman. Bu nedenle Lübnan, İsrail, Filistin yapımı filmleri özellikle çok severim. Şimdiye kadar beni hayal kırıklığına uğratan bir filme de rastlamadım bu topraklardan çıkan. Wajib, bu coğrafya nüfusunun %40’lık kesimini oluşturan Filistinli Hıristiyan topluluğa odaklanıyor; ana ekseninde 60'lı yaşlarındaki babanın yıllardır İtalya'da yaşayan mimar oğlunun yakında evlenecek kız kardeşinin düğünü için Nasıra'ya gelmesi ve baba oğulun düğün davetiyelerini dağıtırken yaşadıklarını, yıllardır birbirini görmeyen baba oğulun ilişkilerini anlatıyor. Ancak bu ana hikâyeye o kadar farklı çatışmalar ve alt metinlerle birlikte ele alınıyor ki bir davetiye dağıtma sürecinden ibaret olan film seyirciye onlarca farklı duygu yaşatmayı başarabiliyor. Yıllar önce bir sebepten ülkesini terk edip İtalya’ya gitmiş oğul ile karısı tarafından terk edilmiş baba arasındaki derin fikir ayrılıkları ve eski ile yeninin, modern ile geleneksel olanın çatışması filmdeki dramatik yapının ana iskeletini oluşturuyor. Öte yandan Filistin meselesine bakışta da fikir ayrılığına düşen ve babanın hiç de tasvip etmediği bir kız arkadaş edinen oğul ile baba arasındaki politik anlayış farklılığı da filmde yaratılan çatışmaların siyasi ayağını oluşturuyor. Her girilip çıkılan evde karşılaşılan farklı insanlarla Filistin’deki Hıristiyan topluluğa ve onların geleneklerine dair güzel görüntüler de içeriyor film. Oldukça basit bir konusu olmasına rağmen gerek dramatik kurgusuyla gerekse bölgenin kültürel ve sosyal yapısını aktarması ve alt metinleriyle de bölgesel sorunları dile getirmesi bakımından başarılı bir film Wajib.
8.0 /10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 26-12-2018 22:11 Fügen Atasoy alpalp84 12
Sürüm: Invitacion De Boda (Wajib) [BluRay Rip 720p X264 MKV]

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 26-12-2018 14:40 Fügen Atasoy toros06 24
Sürüm: Wajib.2017.DVDRip.x264-HANDJOB / SubA (1,53 GB)

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 22-12-2018 17:44 Bilinmiyor toros06 3
Sürüm: GENEL