The Wife

(Nobel Adayının Karısı)

Film   2017     [10-09-2017 -> 11-08-2020]

Her başarılı erkeğin ardında daha da başarılı bir kadın vardır. İşte o kadınlardan biri de Joan Castleman. İlerleyen yaşına rağmen hala güzel, zeki ve yetenekli olan Joan 40 yıllık evliliğinde eşi için her şeyi yapan bir kadındır. Kendi yeteneğini feda ederek eşinin yükselen edebi kariyeri için elinden geleni yapmaktadır. Bu süreçte eşinin sadakatsizliklerini ve bahanelerini de görmezden gelmek zorunda kalır. Ancak herkesin bir kırılma anı vardır. Joan kendisine verilen Nobel ödülünü almaya gittiği yolculuğunda eşinden ayrılmaya karar verir. Gönderen : @Tuğrul Akça

Yayın Tarihi: 12-09-2017 Aka:
  • Nobel Adayinin Karisi
  • The Wife
Dil: İngilizce, İsveççe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Joan Castleman

Joe Castleman

David Castleman

Nathanial Bone

Young Joe

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Young Joan

Elaine Mozell

Walter Bark

Hal Bowman

Arvid Engdahl

Mrs. Lindelöf

James Finch

Mr. Lagerfelt

Constance Finch

Susannah Castleman

King Gustav

Dr. Ekeberg

Dusty Berkowitz

Carol Castleman

Nobel Hostess

Smithie Girl Lorraine

Flight Attendant Monica

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İngiltere, İsveç, ABD
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
99 Dakika
OY VER

DeanJames    02-02-2019 05:37 Id:5214


Co. Admin

"The Wife", Meg Wolitzer'n aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmış. Neden pek ses getirmeyip arka planda kaldığını merak ettiğim filmlerden biriydi. IMDb gösterim tarihi 2017 olmasına rağmen 2018'de vizyona giren bir film. Bunun nedeni Close'un 2019 Oscar Ödülleri için aday gösterilebilme şansı olması. Oldukça feminist bir film diyebilirim. Öyle ucuz numaralara da başvurmadan veriyor mesajını. Filmdeki olay kurgu ama gayet yaşanabilir bir olay. Ana hatlarıyla başarılı bir yazar olan ve bunu en sonunda Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanarak taçlandıran Joe Castleman'ın karısı Joan'a odaklanıyor. Joan esasen kocasının başarısının asıl mimarıdır ve iyi giden bir evlilikleri vardır. Mütevazi bir film; öyle ilginç olaylar olmuyor ya da film boyunca sizi şaşırtacak, gerilimi çok yükseltecek şeyler de olmuyor. Az çok beklenilen şekilde ilerleyen, tahmin edilebilir bir sonu olan fakat oyunculuk performansları ile ön plana çıkan başarılı bir dram filmi. Bizde genelde bağırmalı çağırmalı oyunculuklar iyi kabul ediliyor ama Glen Close bunun öyle olmadığının dersini vermiş âdeta. Karakterin duygusal durumunu çok ama çok iyi yansıtmış. Duruşu, mimikleri , ses tonu, her şeyiyle dört dörtlük bir oyunculuk sergilemiş. Çok gerçekçi biçimde rolünü yaşamış. Bu başarılı oyunculuk Glenn Close'a 7. oscar adaylığını getirdi. Eğer akademi bu performansla Glenn Close'a ödül vermezse beni çok üzer. :D Jonathan Pryce'ı da atlamamak lazım, o da hiç fena değildi. Genel hatlarıyla bütün oyuncular iyiydi. Ağır kusurları olmayan, temiz bir film çıkarmış ekip. Sadece, belki filmi yarım saat  uzatarak flashbackler daha uzun tutulup karakterlere biraz daha derinlik katılabilirdi. Bunun yerine Glenn Close'a odaklanılmış, bilinçli bir tercih olabilir çünkü gerçekten belki de hayatının en iyi oyunculuk performansını göstermiş. Bu arada Joan'ın gençliğini oynayan Annie Starke, Glenn Close'un kızı. :) Yani gençliğini kızı oynamış. En nihayetinde konu ilginizi çekmese bile oyunculuklar için dahi izlenebilecek bir film "The Wife".

JaguaR    15-02-2019 10:09 Id:5334


Uzman

Hemen en baştan söyleyeyim, Glenn Close'u uzun zamandır ortalıkta görememiştim, nasıl özlemişim. Kendisiyle ilk tanışmam pek çok kişi gibi Fatal Attraction filmiyle oldu ve açıkçası sonrası nedense pek gelmedi, bunda yapımcıların, yönetmenlerin tercihleri de söz konusudur muhakkak ama kendisiyle de ilişkili şeyler de vardır kesinlikle. Çok uzun bir aradan sonra bu filmi duyup isminin geçtiğini görünce ve bir de üzerine En İyi Kadın Oyuncu Oskarına aday olduğunu görünce epey heyecanlandım. Ne yapıp edip bir fırsat yaratıp filmi önceki gün izledim nihayet.
 
Gerçek şu ki, anlatım tekniği sade olan ve tek amacı derdini anlatmak olan filmler her zaman başarılı olur. Ve sanıldığı gibi hiç kolay değildir, sıradan insanların çok büyük çoğunluğu yalın işlerin kolay kotarıldığını düşünür ve hatta bazen küçümser ancak yalın işleri kotarmak usta işidir, maharet gerektirir, ustalaşmamış kişilerin üstesinden gelebileceği bir şey değildir asla!  Bu açıdan filmin yalın anlatımı izlemeye başladıktan kısa süre sonra anlaşılabiliyor, lakin konusunu daha önceden hiç okumadığım için hikayenin nasıl şekilleneceğini ve sıkıcı olmaktan nasıl kurtulacağını dehşetle merak ettiğimi söylemem lazım. Ancak kısa süre sonra filmin ana teması olan gizemi çözülmeye başladı ve tüm konu bu çerçeve etrafında dönmeye başlayınca taşlar yerine oturdu ve filmin akıcı dili sayesinde çok keyifli bir seyirlik haline dönüştü, bu tür filmlerin nasıl başlayıp bittiğini fark edemediğimizi, zihnimizde zamanın hızlı bir şekilde aktığı şeklinde bir algı oluştuğunu söylememe gerek yoktur sanırım.

Glenn Close'un başarılı oyunculuğuna Jonathan Pryce'ın rolünün hakkını vererek eşlik ettiğini belirtmemiz lazım. Christian Slater'ın da kurnaz biyografi yazarı olarak çok başarılı bir casting tercihi olduğunu da söylemek gerekir. Gerçek bir oyunculuk gösterisi izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan bu film. Ve umarım Glenn Close bu rolüyle oskar heykeline uzanır, oskar jürisinin tercihinin bu şekilde olacağını düşünmekteyim. Lady Gaga'nın önünde daha epeyce bir ömür var, şansını yeniden denemek için bolca fırsat bulabilir.

19Tufan03    16-02-2019 05:15 Id:5347


Kıdemli

1992 Yılında Nobel ödülü kazanan Joe Castleman ve eşi Joan Castleman'ın, ödülü alma sürecinde, Joan'ın kocasıyla ilişkisinin geçmişini ve fedakarlıklarını sorgulamasını anlatıyor. Film, konu olarak ben de büyük ilgi uyandırmadı, her şeyden önce biraz cinsiyetçi buldum filmi. Bununla birlikte, oyunculuklara eridim. Hakikaten, Glenn Close'a bayıldım ve en iyi kadın oscarı için kalbim 2'ye bölünmüş durumda. Kocasıyla olan problemlerini, hiçbir şey söylemeden ve reaksiyon göstermeden, daha filmin başında hissettiriyor Glenn Close. Bu bile oyunculuğunun büyüklüğünü ve kalitesini göstermeye yeter. Oscar için, son yıllarda en kararsız kaldığım ikili bu olabilir. Bu arada Jonathan Pryce'ın oyunculuğu da katiyen es geçilmemeli. Usta oyuncu, nefis oynamış. Onu da adaylar arasında görmek isterdim, aday olmaması üzücü. Sadece oyunculukları için bile, izlenmesi gereken film. 7,5/10

Videolar

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir