The Painted Bird

(Boyalı Kuş)

Film   2019     Altyazılar: [2]   [1] [29-07-2019 -> 26-09-2020]

Jerzy Kosinski‘nin romanından uyarlanan The Painted Bird, izleyicileri II. Dünya Savaşı dönemindeki Doğu Avrupa’ya götürüyor ve sığınacak bir yer ararken birbirinden ilginç karakterlerle yolu kesişen Yahudi bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Bu zorlu yolculuğu sırasında savaşın akıl almaz şiddetiyle yüz yüze gelen çocuk, savaş bittiğinde bir daha asla aynı olmayacaktır. 35mm filmle siyah beyaz formatta çekilen film, o dönemdeki Doğu Avrupa’nın vahşi ve primitif dünyasını beyazperdeye yansıtmayı amaçlıyor. Gönderen : @DeanJames

Yayın Tarihi: 03-09-2019 [898] Aka:
  • The Painted Bird
  • Boyalı Kuş
Dil: Çekçe, Almanca, Rusça, Latince Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Joska

Marta

Villager

Peasant

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Labourer

Miller's wife

Miller

Tall adolescent

Woman #2

Horse owner

Red partisan commander

Feldwebel

Waffen SS soldier

Jewish woman with baby

Jewish boy

Jewish man

Zealous man

Priest

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna
YÖNETMEN
TÜR
Drama, Savaş
SÜRE
169 Dakika
OY VER

Franz_K    08-05-2020 12:29 Id:9147


Sinefil

II. Dünya Savaşı’na ve Holocaust’a dair çok film çekildi, çok film izledi seyirci şimdiye kadar. Ancak 1945’i saymazsak son dönemde cephe gerisinde yaşananlara dair çok da akılda kalır bir yapım yok pek. The Painted Bird’i özel ve izlemeye değer kılan en önemli sebep belki de bu. Zira film, 10-12 yaşında bir erkek çocuğunun gözünden II. Dünya Savaşı’nın cephe gerisi Doğru Avrupası’na dair muhteşem bir panorama çiziyor her şeyden önce. The Painted Bird, bir yanda Yahudi bir anne babanın bir şekilde birilerine emanet edilmiş geride kalan bir çocuğunun neredeyse iki yıllık bir süre boyunca oradan oraya savrulmasını, savrulduğu her yerde yolunun kesiştiği iyi ya da kötü insanlarla yaşadığı deneyimleri anlatırken diğer yanda bir dünya savaşının gölgesinde “kendince” süren sosyal yaşama ışık tutuyor. İsmini filmin sonunda öğrendiğimiz erkek çocuğunu takip eden kamera; onun destansı ve erken olgunlaşmasına sebep olan macerası boyunca yaşadığı acı tatlı deneyimlerine, yolunun kesiştiği savaşın etkisiyle yozlaşmış farklı sosyal sınıflardan insanların hayatlarına, savaşın tarafı olan farklı askeri birliklere ve o askerlerin başrolünü üstlendiği “Idi i Smotri”yi aratmayacak gerçeklikte ve etkileyicilikte savaş sahnelerine tanık olmaya davet ediyor seyircisini. Jerzy Kosinski‘nin aynı isimli romanından uyarlanan film, siyah beyaz çekimin etkisi ve arka plan manzaraları ile başarıyla yansıttığı dönem havasını güçlü ve epik bir senaryoyla destekliyor. Neredeyse üç saate yakın süresine rağmen çok az diyalog içerdiği halde seyirciye her dakikasında farklı deneyimler yaşatarak sıkıcı olmaktan kurtulmayı başaran film; “Boyalı Kuş” adının (ilgili sahneyle) sadece filme değil “öteki” olan her kesime slogan olacak metaforik adıyla da dikkate değer bir tespit yapıyor. Güzel yapımlara hasret kaldığımız son günlerde hem teknik, hem görsel anlamda, hem de anlattığı hikâye ile çok keyif veren başarılı bir film The Painted Bird.
8,2/10

Geronimo1999    22-05-2020 01:17 Id:9335


İzlemeye değer bir film, tarzını çok sevemesem de sıradışı olduğunu söyleyebilirim.

alpalp84    15-02-2021 02:31 Id:12156


Uzman

Her sene düzenli çıkan 2. dünya savaşındaki yahudilerin dramını içeren filmlerin bir başkası. Fakat bu film kitaptan uyarlanmış. Daha çok teyzesi ölüp yetim kalan çocuğun yaşamak için verdiği mücadele anlatılıyor. Çocuğumuz her şeye göğüs geriyor, daha doğrusu germek zorunda kalıyor. Filmde bir çok sert sahne mevcut. Bence herkese hitap eden bir film değil. Yıllarca 2. dünya savaşı hep cephe gözüyle sinemaya aktarıldı. Halkın gözünden çok az aktarıldı. O yıllardaki halkın durumunu çok güzel yansıtmışlar. Ayrıca film amerikada rus askerlerini kurtarıcı gibi gösterdiği için yasaklanmış. Esasında tarihte olanda odur.

umfuk55    23-02-2021 03:30 Id:12217


Uzman

Sanki tek bir kamerayla çekilmiş hissi veren, savaş sırasında bir çocuğun bir yerden bir yere savrulan hayatını seyrediyoruz.
Savaşın ne kadar kötü olduğunu, insanların ise ne kadar vahşileşeceğini anlatan güzel bir film.

Aslında uzun süresine göre hiç sıkılmadan seyrettim fakat bu tür filmler bana bir mutsuzluk, umutsuzluk hissi veriyor, içimi karartıyor.
Hiç sevmediğim bir tür olmasına rağmen film kendini sonuna kadar seyrettirdi. 7/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 09-07-2020 22:37 BluRay levanten 40
Sürüm: BluRay & WEBRip & WEB-DL >>> RARBG | USURY | BiPOLAR | ION10 | GLiMMER | SECRECY | FGT | NTG | YTS.MX | PSA

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 09-05-2020 18:33 Enes Biga Enes_Biga 387
Sürüm: BluRay & WEBRip & WEB-DL >>> RARBG | USURY | BiPOLAR | ION10 | GLiMMER | SECRECY | FGT | NTG | YTS.MX | PSA

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 09-05-2020 18:32 BluRay Spectre 13
Sürüm: The.Painted.Bird.2019.1080p.BluRay.H264.AAC-RARBG