The Neon Demon

(Neon Şeytan)

Film   2016     [22-02-2017 -> 28-03-2021]

Jesse (Elle Fanning), mankenlikte başarıyı yakalayıp yıldız olma hedefiyle Los Angeles'a gelmiştir. Büyüleyici güzelliğiyle kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya başlar. Genç model Los Angeles'ta hayatının en parlak günlerini yaşarken, orada tanıştığı bir grup manken arkadaşının hırsı ve güzellik saplantısı, Jesse'yi geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sürükler.


Yayın Tarihi: 20-05-2016 [832] Aka:
  • Neon Seytan
  • The Neon Demon
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Jesse

Sarah

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Roberta Hoffmann

Casting Director

Casting Assistant

Dresser

Seamstress

Roberto Sarno's Assistant

Flirty Model #1

Waitress

Pool Photo Shoot Hairstylist

Carrie

Roberta Hoffmann's Assistant

Hopeful Model #1

Hopeful Model #2

Hopeful Model #3

Embalmed Female Corpse

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
ABD, Belçika, Danimarka, Fransa
TÜR
Korku, Gerilim
SÜRE
117 Dakika
5.5 /10 - (11)

Franz_K    28-12-2018 10:17 Id:4934


Sinefil

Neon Demon, Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn’den alışılmışın dışında bir sinema deneyimi. Kullanılan tekno müzikler ve görsel kurgusuyla dikkat çeken film nekrofili ve yamyamlık gibi oldukça marjinal sembolik ayrıntılar içeriyor. Modellik yapmak için Los Angeles’a taşınan Jesse’nin sektöre kabulünü ve sektörde yarattığı gerilimi anlatan film onun giderek bir arzu ve güzellik nesnesine dönüşmesini, kendisiyle yabancılaşmasını konu ediniyor. Ele aldığı tema bakımından bir modern melodram gibi düşünülse de film, konuyu işleyiş tarzıyla, sanatçı ile model arasındaki ilişkiyle, yer verdiği fetişlerle, öznellik ve güzellik gibi felsefi tartışmalara dair bolca malzeme sunuyor. Öte yandan film, alışılmışın dışındaki sinema diliyle de farklı bir deneyim yaşatıyor seyirciye. Özellikle üst anlatıda moda dünyasındaki rekabete ve güzellik kavramı üzerine söyledikleriyle, “metalaşma” konusundaki sert vurgusu ve finaldeki sembolik anlatımıyla dikkat çekici ve tartışmalı bir film.
7,3 /10

19Tufan03    30-09-2020 02:20 Id:10749


Kıdemli

Moda ve podyum dünyasının karanlık, acımasız ve gizemli yüzünü izleyiciye alışagelmişin dışında bir dil ile anlatmış, renkli sinematografisi ve tekno müzikleriyle damaklarda farklı tatlar bırakmış ve biraz da beğeni ayarımla oynamış filmlerden biri sanırım The Neon Demon. Film; Los Angeles'a yeni gelen 19 yaşındaki Jesse'nin, mankenlikte kariyer basamaklarını hızla tırmanmasını ve diğer mankenlerin ondan nefret etmeye başlaması üzerine kurulu. Kariyerleri ve hırsları yüzünden Jesse'ye cephe alan diğer mankenler ve Jesse arasında soğuk ve acımasız bir savaş başlayacaktır. Bazı sekansların fazla uzaması ve metaforik anlatımlar, filmin atmosferini biraz dağıtıyor diye düşünüyorum. Yine de podyum ve moda dünyasının arka planını kullandığı farklı dili, sinematografisi ve müzikleriyle, anlatmış / anlatmaya çalışmış ilgi çekici bir film The Neon Demon. Eksiklerine rağmen, ortalamanın üstünde kaliteye sahip olduğunu düşünüyorum. 7/10

Fragman / Trailer

Galeri