The Miseducation of Cameron Post

(Cameron Post'a Ters Terapi)

Film   2018     Altyazılar: [2]   [4] [15-04-2018 -> 26-03-2021]

2014 tarihli Appropriate Behavior’ın yönetmeni ve yıldızı olarak tanıdığımız Desiree Akhavan’ın Sundance’te ödül kazanan filmi, Emily Danforth’un romanından uyarlanan, sıcak ve özgün bir büyüme hikâyesi anlatıyor. Filme adını veren Cameron Post, lisede herkesin gıpta ettiği bir kızdır. Cameron mezuniyet gecesinde bir kızla sevişirken yakalanır ve bunun üzerine zorla bir “dönüştürme terapisi” merkezine yollanır. Disiplin, ahlak, “düzcinselleştirme” gibi yöntemlerin uygulandığı bu tuhaf merkezde Cameron yeni arkadaşlar edinir. Kimliğine ve kişiliğine sahip çıkan ergen bir kızı anlatan bu dokunaklı ve samimi film, “dönüştürme merkezinde” geçen bir Guguk Kuşu sanki. Gönderen : @deiure

Yayın Tarihi: 22-01-2018 [611] Aka:
  • Cameron Post'a Ters Terapi
  • The Miseducation of Cameron Post
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Pastor Crawford

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Brett

Grandma

Jane

Reverend Rick

Bethany

Dr. Lydia Marsh

Mr. Jacobs

Bookstore Student

Motorcyclist

Bible Study Student

Bible Study Student

Bible Study Student

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
ABD, İngiltere
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
91 Dakika
OY VER

benteksizhepin    11-11-2018 09:55 Id:4447


Moderator

Cameron Post'a Ters Terapi filmi 1990’larda ABD’de geçiyor. Erkek ismini çağrıştıran Cameron Post ergenliğe adım attığında cinsel tercihini hemcinsi bir kızdan yana kullanıyor. Onu çok güzel, çok akllı kısaca mükemmel buluyor. Arabanın içinde sevişirlerken erkek arkadaşına yakalanıyorlar. Anne ve babasını trafik kazasında kaybeden kıza vicdanlı ve muhafazakar teyzesi bakmaktadır. Olay duyulduğunda onu hıristiyan bir cinsel dönüşüm merkezine (God's Promise) gönderiyor. Tabii onun "iyiliği" için. Bir insanı kendinden bir başkası olmaya zorlamak iyilikten gelir ya… 

Film geriye dönüşler hariç bu garip terapi merkezinde geçiyor. Hepsi genç kendi cinslerine ilgi duyan gay erkek ve kızları düzeltmeyi amaç edinen yönetici, öğretmen ve din adamları tarafından yönetilen bir baskı merkezi aslında. Okulun biraz daha tek amaca yönelmiş hali adeta. Bütün eğitim-öğretimin aslında bir dönüştürme faaliyeti olduğunu düşünenlerdenim zira. Bu durum belki yeni yeni İskandinav ülkelerinde değişmeye başlamıştır, bilemiyorum umuyorum sadece. 

"Her hafta yetişkinlerin kilisede ne yaptığını biliyor musunuz?" diye soruyor öğretmen öğrencilerine, çok geçmeden de cevabı kendisi veriyor: "Sizin yaşınızda yaptıkları şeyleri geri almaya çalışıyorlar." Öğretmenin, "Yapılan şeyler" diye kastettiği şey malumunuz, kimi toplumların normlarına göre çizgi dışı olarak kabul edilen cinsel yönelimler... 

Emily M. Danforth adlı kadın yazarın romanından uyarlanmış, yine iki kadın yazar ve bir kadın yönetmen eliyle sinemalaşmış bu film. Filmin eksisi, durgunluğu ve duygusal açıdan dramadan çok belgesel havasında olmasıydı sanki. Ama bu havayı genç oyuncuların başarılı canlandırmaları ile aşmayı başarıyor. Özellikle de özgürlüğe kaçış müthiş sonuyla.

Cameron rolüyle Chloe Grace Moretz’in çoğu kez şaşkın bakan gözleri, mimikleri ve vücut diliyle o yaşta lezbiyen bir kızın hal ve gidişatını iyi yansıtmış. Merkezde tanıştığı iki kafadar arkadaşı Jane’i American Honey (2016)’da oynayan Sasha Lane, Kızılderili kökenli Adam Red Eagle’ı Forrest Goodluck canlandırmış. 

Yönetmen ise; Appropriate Behavior (2014) - Makul Davranış ile adını duyuran Desiree Akhavan. Yönetmen olan bitene soğuk kanlı bakmayı seçmiş bence. Filmin bana göre anlatmak istediği temel şey; güler yüzlü "iyi" baskı nasıl yapılır ve yolunu aramaya çalışan ergenlerde suçluluk duygusu nasıl yaratılır, bunu göstermek. Sonuçta çabaları başarıya ulaşıyor ve Mark (Owen Campbell) yaşamına son veriyor hem de cinsel organına attığı jiletlerle! Seyrettiğim ve burda yazı yazdığım diğer filmleri As You Are (2016) ve Super Dark Times (2017)’da olduğu kadar çok rolü olmasa da Owen Campbell o tatlı bakışlarıyla hayranlığımı bir kez daha tavan yaptırdı.  Bağımsız sinemanın kalbi sayılan Sundance'dan Jüri Büyük Ödülü ile ayrılan film, benzer bir konuyu ele alacak olan ve müthiş bir oyuncu kadrosuna sahip Boy Erased (2018)’ın gölgesinde kalacak gibi geliyor bana ve merakla bekliyorum sonucu. 

Blog
 yazım.

Franz_K    14-01-2019 07:52 Id:5065


Sinefil

Cinsel eğilimler, her ne kadar aksi iddia edilse de, kişilerin dünyaya gelirken özgür iradeleri ile seçmedikleri ve genetik olarak taşıdıkları fizyolojik bir özellik. Bunu kabullenmeyen, kabullenmek istemeyen iki olgu da din ve toplumsal normlar. Cinsel tercihlerimize dair ön yargılar, beynimize bu iki olgu tarafından o kadar sert işlenmiş ki bu tür filmler izleyip hoşgörü göstersek de “Ya benim çocuğumda böyle bir şey olsa?” sorusu karşısında bile kaygılanabiliyoruz. Oysa ahlaki, toplumsal ve dini normları bir yana bırakıp birey odaklı düşünürsek her sorun çok kolay çözüme kavuşabilecek. O bilinç düzeyine ne zaman erişeceğiz sahi?
 
Film “normal olmayan” bir cinsel eğilimlere sahip Cameron’un bunu bir hastalık olarak gören bir kliniğe kapatılmasını ve klinikteki yaşamını anlatıyor. Film anlatısını her ne kadar cinsel tercihlere dair kurgulasa da toplumsal normlara uymayan her şeye toplumun nasıl yaklaştığına dair tüyolar içeriyor. Görüyoruz ki bazı dürtüler birilerinin şekillendirmesi ile değil doğuştan geliyor ve birey bir şekilde o dürtülerin götürdüğü noktaya sürükleniyor. Bu noktada toplum ne kadar yasak koyarsa koysun birey bir şekilde özgürlüğe ulaşmak, kendisine vurulan tüm zincirleri kırmak için elinden geleni yapıyor. İşte The Miseducation Of Cameron Post, toplumun zincir vurduğu tüm arzularına direnen Cameron’un hayatını anlatıyor.
7,8 /10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 21-12-2018 20:37 GauSS & BASTIBACAK levanten 112
Sürüm: The.Miseducation.of.Cameron.Post.2018.1080p.BluRay.H264.AAC-RARBG

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 13-11-2018 03:06 GauSS & BASTIBACAK GauSS 230
Sürüm: The.Miseducation.of.Cameron.Post.2018.1080p.WEB-DL.DD5.1.H264-CMRG

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 19-12-2018 02:29 BluRay oTToMaNeK 9
Sürüm: BluRay >>> AMIABLE | EVO | RARBG Not: [Scene Blu-Ray'den riplenmiştir, şarkı sözleri dahildir.]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 19-12-2018 02:28 BluRay oTToMaNeK 3
Sürüm: BluRay >>> AMIABLE | EVO | RARBG Not: [Scene Blu-Ray'den riplenmiştir.]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 06-11-2018 13:30 Net-Rip oTToMaNeK 19
Sürüm: HDRip & WEBRip & WEB-DL >>> CMRG | EVO | FGT

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 06-11-2018 13:30 Net-Rip oTToMaNeK 29
Sürüm: HDRip & WEBRip & WEB-DL >>> CMRG | EVO | FGT