The Father

(Baba)

Film   2020     Altyazılar: [2]   [31-08-2020 -> 01-04-2021]

Baba, yaşlılığı ile başa çıkmaya çalışan bir adamın hikayesini konu ediyor. Yaşlılığın etkilerini gün geçtikçe daha çok hisseden bir adam, bu süreçte yanında olmaya çalışan kızının tüm yardımlarını reddeder. Hayatındaki değişen koşulları anlamaya çalışan adam bu süreçte sevdiklerinden, kendi zihninden hatta gerçekliğinden şüphe duymaya başlar. Gönderen : @DeanJames

Yayın Tarihi: 27-01-2020 [2813] Aka:
  • The Father
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Anthony

The Man

The Woman

Laura

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Dr. Sarai

Passerby

Lucy

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İngiltere, Fransa
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
97 Dakika
OY VER

Enes_Biga    27-03-2021 04:58 Id:12465


ADG

Merak ettiğim bir filmdi. İçerik olarak şu ana kadar izlediğim diğer adaylardan (Minari, Promising Young Woman, Trial of Chicago) çok daha iyiydi. En iyi film olur mu bilmem fakat Anthony Hopkins müthiş oyunculuğu ile ödülü alamazsa epey ses getirir diye düşünüyorum. 
Anlatması zor bir konu Alzheimer. Dakikası dakikasına tutmayan bir hayat, bütün insanlarla yeniden tanışmak, bildiğini sandığın kişinin başka biri olduğunu görmek... Zor gerçekten; hem oyuncu, hem yönetmen hem de biz izleyen için zor. Burada yönetmen ve oyuncular çok iyi iş çıkarmış ve iyi bir şekilde aktarmış. Olivia Colman da Hopkins'e ayak uydurmuş. İkisinin de aday olduğu dalda favori olduğunu düşünüyorum. Hikaye kurgusunu da sevdim. Çok etkileyici bir filmdi. 

Bozgn    27-03-2021 05:58 Id:12466


Etkin

     Biz insanoğlu ne kadar da garip varlıklarız, kendimizi hep en iyisi, en kusursuzu ve en mükemmeli olduğumuzu sanıyoruz. Aslında hiçbiri de değiliz. Peki, sizlere bir şey sorayım; gördüğünüz veya duyduğunuz şeylerin ne kadarı doğru veya ne kadarı gerçekçi olduğunu bilir misiniz? Hiç bu durumda şüpheye düştünüz mü? İnsan ömrü arttıkça artık neyin doğru neyin gerçek olduğunu kaybeder hale geliyor ve bunun sebebi yaşadığımız, hissettiğimiz, maruz kaldığımız trajik ve yoğun zorlukların olayların ardından artık hissiyat duygumuzu yitirmiş de oluruz. Bununla birlikte gerçeklik algılarımızı da yitiririz.

     İşte tam bu noktada, öyle çaresiz, öyle yalnız ve öyle bitkin oluruz ki bağırıp “Lütfen, artık bana yardım edin. Ne oluyor, ne yapıyorum ben?” diye haykırıp kendinizi de sorgular hale geliyorsunuz. Lakin bana soracak olursanız ölümden daha kötü ne olabilir diye, size yanıtım acı dolu bir yaşamın yaşlılık dönemi derim.

     Yaşlanınca artık öyle bir noktaya varılıyor ki, içtiğiniz suda ne tat kalıyor ne de gördüğünüz ışıklar renkli görünüyor. Her şey sona ermiş ama hâlâ ömrümüzün ilerlediğini görürüz. Zaman öyle bir boyuta gelir ki sanki bir dakikamız yıllara bedelmişçesine ağır ve zorlu gelir. Güneşli dünyamızı sisli ve puslu görmeye başlarız. Tekrardan yine bağırmak ister ve “Lütfen, artık bitsin, ne olur, ne olur ben de normal bir
insan olmak istiyorum” deriz ama o normallik bizim için her zaman anormal olur ve bu mücadele tekerrür eder, hem de her saniye.

     Filmden bahsedecek olursak ana karakterimiz olan Anthony, bizlere insan ömrünün aslında ne kadar uzun olursa o kadar çetrefilli geçeceğini ve yaşlanınca hep o aradığımız huzur ve sakin aslında hiçbir zaman gelmeyeceğinin her bir zerresini kanımıza işlemektedir. Yaşımız ilerledikçe ne kadar elden ve ayaktan düştüğümüzü, başka insanlara muhtaç olduğumuzu anlatmakta ve bu insanlar isterseniz kızınız, abiniz, anneniz, babanız olsun, o an geldiğinde hepimiz yalnız ve çaresiz olacağız, bir başımıza kaderimizin son demlerini yaşayacağız çünkü bizi anlayacak ve gördüklerimizi gören olmayacak. Film son derece ağır bir psikolojik tema altında işlenmiş zorlu bir konu. Oyuncularımızın hemen hepsi ellerinden geleni yaptığını düşünüyorum. Müzikte Ludovico Einaudi’nin leziz parçalarına yer vererek bizlere filmin her saniyesini ruhumuza işliyor diyebilirim. Uzun lafın kısası bu film izlenir, Puanım da; 8,5/10

19Tufan03    29-03-2021 10:50 Id:12491


Kıdemli

Alzheimer temalı filmler örneklerini çok az gördüğümüzden midir bilemiyorum, damaklarda farklı tatlar bırakmaya ve kendisine has bir yer edinmeye devam ediyor. Son yıllardaki Still Alice ve Elizabeth Is Missing gibi çok başarılı örnekler gibi The Father da bu hastalığın ne menem bir illet olduğunu anlatan, bu temanın diğer filmlerinden farklı bir derdi olmayan, lakin hikayeyi bir alzheimer hastasının gözünden anlatmasıyla, çok özgün bir anlatı ve dil kullanan, sinemada ve türde şimdiden kendisine çok özel bir yer edinen, dramatik anlamda bir hayli güçlü ve etkileyici bir film. Özellikle, Tyrannosaur ve The Favourite ile çok başarılı oyunculuklar sergileyen ve dikkatleri üzerine çeken oscarlı oyuncu Olivia Colman ve ustalar ustası Anthony Hopkins yan yana gelince ve onlara The Man In The High Castle dizisindeki muhteşem oyunculuğuyla beni mest etmiş olan ve özel bir sevgimin olduğu Rufus Sewell ismi de eklenince, film fazlasıyla önde başladı benim için. Kronolojik bir çizginin olmadığı, sürekli resetlenen ve karakterlerin yer değiştirdiği ve yaşanılan travmanın anıları birbirine soktuğu bir hafıza ve buna sebep olan bir hastalık... Film, bu lanet hastalığı son derece özenle, titizlikle ve ustaca öyle güzel anlatıyor ki, bu hastalığın ilerde başımıza gelme ihtimaliyle de bir yandan izleyiciyi ürkütüyor. Üstüne, başarılı oyunculuklarla taçlanan film özellikle Anthony Hopkins'in kusursuz performansıyla izleyiciyi mest ediyor. Geçtiğimiz senenin en iyi filmlerinin başında gelen The Father, özgün ve başarılı anlatısını kaliteli oyunculuklarla harmanlamış ve alzheimer hastalarının dertlerini ve sorunlarını anlatmış çok başarılı bir film. 8.3/10

Franz_K    29-03-2021 11:32 Id:12493


Sinefil

“En İyi Film, En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu” dâhil olmak üzere altı dalda Oscar’a aday olan tiyatrovari anlatısıyla bir tek mekân filmi The Father. Alzheimer hastası bir adamın giderek ağırlaşan hastalığının yarattığı gerçeklik algısındaki karmaşayı, kaybettiği ve zihninde yeniden şekillendirdiği anıların gerçekliği ile ilgili yaşadığı zihinsel yanılgıları bizzat hasta gözünden çok etkili bir hikâye ile anlatan film; bu hastalıktan mustarip bir insanın yaşadığı duygusal iniş çıkışları ve çaresizliği seyircisine gerek hasta, gerekse hasta yakınına empati kurduran bir kurguyla ele alıyor. Neredeyse asırlık bir çınar diyebileceğimiz usta oyuncu Anthony Hopkins’in muhteşem oyunculuğu ile taçlanan The Father; birçoğumuzun hasta ya da hasta yakını olarak aday olduğumuz Alzheimer belasının beraberinde getireceği üstesinden gelmesi zor sosyal ve bireysel sıkıntıları seyircisini bu hastalığın ileri aşamasındaki bir yaşlının zihnine davet ederek çevresinde olup bitenleri onun gözüyle izleten son derece sıra dışı bir kurgu ile anlatıyor. Tek mekân filmi olmasına rağmen seyircisini kolaylıkla içine çeken ve sonuna kadar ilgi kaybı yaşatmayan The Father, duygusal yoğunluğu yüksek ve seyircisini üzen bir film olsa da onu hayatın acı gerçekleri ile yüzleştiren anlatısıyla çarpıcı, sarsıcı ve Akademi’den bol ödül almaya aday güçlü bir yapım.
8,5/10

elevres    04-04-2021 10:07 Id:12532


Harika bir film. Sir Anthony Hopkins ve Olivia Colman müthiş bir oyunculuk performansı sergiliyor.

Altyazı için Bozgn'a teşekkür ederiz. Güzel bir filme yakışan güzel bir altyazı olmuş.

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 04-04-2021 00:54 Bozgn Bozgn 585
Sürüm: The.Father.2020.1080p.WEBRip.DD5.1.x264-CM | EVO | GalaxyRG | ION10 | RARBG | [YTS.MX]

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 03-04-2021 23:18 Şevval & Batmannibal fenrir 217
Sürüm: The.Father.2020.2160p.AMZN.WEB-DL.DDP5.1.HDR.HEVC-CMRG | EVO