Summer with Monika

Yıl: 1953 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 4, İngilizce 1

16 - 17 yaşlarında, büyüyüp de küçülmüş gibi görünen küçük, tatlı ve ateşli bir yeni yetme Monika! Evden tüyüp, bir an önce özgürlüğüne ve hayatın zevklerine doğru kanatlanmayı bekleyen bir küçük kadın! Genç, toy ve saf Harry, Monika’nın cilvelerine kayıtsız kalamaz. Hatta ona sırılsıklam aşık olur. Günün birinde evden kaçmak için fırsat kollayan Monika, babasının sarhoş bir anında ona vurmasıyla bavulunu toplayıp Harry’nin evine koşar. Evde kalmaları mümkün olmayınca Harry, Monika’ya babasının motorunda kalmayı önerir. Şehrin sıkıcılığından, işe gitme zorunluluğundan sıkılan gençler her şeyi geride bırakıp Harry’nin motor ile adalara doğru açılırlar.


Orijinal Başlık: Sommaren med Monika

Aka:
  • Monika
  • Monika
  • the Story of a Bad Girl
Dil: İsveççe

Oyuncular

Monika Eriksson

Harry Lund

Fru Lindström, Harry's faster

Ludwig Eriksson, Monikas far

Monikas mor

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Verkmästaren, Harrys arbetskamrat

Johan, lagerbasen på Forsbergs

Lelle, Harrys rival

Harrys far

Forsberg, direktör för glas

Forsbergs kamrer

Försäljare hos Forsbergs

Lagerarbetare hos Fersbergs

Chef för grönsakslagret

Chaufför på grönsakslagret

Förste man på grönsakslagret

Svensson

Gorän

Goräns dotter

Hasse, Monikas yngre bror

Fru Boman

Hjälten i filmen

Hjältinnan i filmen

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İsveç
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
96 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-02-17 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-02-24

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 MicroDVD 17-02-2017 20:45 ardemirel 6
Sürüm: rulle

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 2 MicroDVD 17-02-2017 20:58 ardemirel 6
Sürüm: KG

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:11 ardemirel 32
Sürüm: anoXmous Not: Summer.With.Monika.1953.CRITERION.720p.BluRay.x264.anoXmous

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:55 ardemirel 2
Sürüm: 1024 MB

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 28-11-2018 17:09 BluRay oTToMaNeK 3
Sürüm: REMASTERED & INTERNAL BluRay >>> DEPTH Not: [Criterion Collection]

DeanJames 08-04-2018 03:04

Bergman'ın kadrolu oyuncularından Harriet Andersson'un başrolde oynadığı 1953 yapımı bir film. Daha 20'li yaşlarına gelmemiş( Muhtemelen 17 ve 19) yaşlarındaki iki gencin dünyaya meydan okurcasına başladıkları aşk macerasını,sanki yarın yokmuş gibi bugünü yaşamalarını ,özellikle Monika açısından ,"ayrıcalıklı bazı insanlar gibi", hiçbir şey yapmadan sadece hayatın zevklerini tadıp ,hayatı eğelenerek geçirme güdüsünü izliyoruz.Aslında oldukça basit bir hikaye ve tahmin edilebilir bir şekilde gelişen olaylar. Monika'nın hedonist karakteri filmdeki her şeyin önüne geçiyor bir şekilde. Burada da sanki Bergman kadın-erkek arasında erkeğin tarafını tutmuş gibi bir algı oluşuyor.En azından bir noktada Harry işin ciddiyetini fark ederek ,sorumluluk almaya başlarken Monika herhangi bir karakter gelişimi göstermiyor, bozmadan devam ediyor. Başta ne ise sonda da o(gülücük) . Film ne kadar hayatın gerçeklerini anlatıyor tartışılır. Elbette böyle hayatlar vardır ama işte bu filmden ders alın denilebilecek bir durum yok bence. İşin bir diğer tarafına bakarsak, Bergman 1953 yılı için epey cesur bir film çekmiş demek yanlış olmaz. Hatta cinselliği bu derece kullanması o dönemde pek hoş karşılanmamıştır diye tahmin ediyorum. Bugün bakıldığında tabii masum bir film bile diyebiliriz o açıdan.Yine de ilgi çekici bir ayrıntı ve karşılaştırma bana göre.Filmin çoğu dış mekanlarda geçiyor ve gerçekten dış mekan çekimleri muazzam, 1952 yılından siyah beyaz İsveç manzaraları görmek istiyorsanız size çok güzel görüntüler sunuyor "Sommaren med Monika" . Doğa manzaraları,şehir manzaraları hepsi birbirinden güzel. Harriet Andersson ise oldukça cesur.Bir de filmde muhtemelen Truffaut'nun 400 Darbe filminin finalini esinlendiği bir sahnesi var Harriet Andersson'un. Tabii bu konuda yanılıyor da olabilirim, araştırmak lazım.Güzel film. Gençler, gençlik seçimleri ,hercailik ,aşk ,çocukluktan yetişkinliğe geçişte ciddi kararlarla yüzleşme süreci üzerine her ne kadar bana göre aksayan tarafları olsa da bir ustanın elinden çıkmış ve ustaca çekilmiş, sinemaya farklı bir bakış açısı getiren önemli bir film.

Videolar

Galeri