Sing

Yıl: 2016 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 2, İngilizce 2

Film, festivallerde ödül kazanma hırsıyla çırpınan bir müzik öğretmeniyle yönettiği çocuk korosu arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Olaylar, öğretmenin sesi kötü olan çocuklardan birine, bir festivalde koronun şarkısını bozmaması için şarkıya katılmamasını söylemesiyle başlıyor. Öğretmen çocuktan şarkı söyler gibi sadece ağzını açıp kapatmasını, ama sessiz kalmasını istiyor. Öğretmen ve çocuklar arasında bundan sonra gelişenler ise izleyiciye hayatın en temel sorularını bir kez daha düşünme imkânı veriyor. Gönderen : @burak_fertek

Orijinal Başlık: Mindenki

Yayın Tarihi: 28-02-2016 Aka:
  • Sing
Dil: Macarca

Oyuncular

Miss Erika

Liza

Principal

Miss Jutka

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Presenter

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Macaristan
YÖNETMEN
SÜRE
25 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 27-02-2017 - Son Güncelleme Tarihi: 28-04-2019

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 01-03-2017 23:26 JaguaR Regisseur 6
Sürüm: PTP

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 27-02-2017 14:44 JaguaR JaguaR 30
Sürüm: mindenki.hun.720p.hdtv.x264-imb Not: Desteği için BilgeGuler'e çok teşekkür ederim.

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 06-03-2017 01:26 TV-Rip sash® 1
Sürüm: Mindenki.2016.TVRip.x265.5rFF.fixed

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 06-03-2017 01:23 Net-Rip sash® 4
Sürüm: Mindenki.2015.HUN.720p.HDTV.x264-iMB

benteksizhepin 23-04-2019 05:40 Id:5840

 
Gerçek bir olaydan yola çıkan film ödüllü bir okul korosunda geçen ilginç bir olayı anlatmakta. Bu olay 1991 yılında on yaşındaki Zsófi’nin (Dorka Gáspárfalvi) yeni okuluna gelmesiyle başlıyor. Ürkekçe etrafı izleyen yeni öğrenci koronun ezgilerini takip ederek onları seyrediyor. Onu okula alıştıran koroya katılması ve korodan okulun en popüler kızı olan Liza (Dorka Hais) ile arkadaşlık etmesi oluyor. Biri çekingen diğeri girişken ve yetenekli bu iki kız harika bir arkadaşlık kuruyorlar.

Koroyu ülkenin en önemli festivalinde ödül kazanmakla ünlü bir öğretmen yönetiyor. Yönetmek önemli bir mesele. Hele de yetişkin olmayan, yetişmekte olan bireyler üzerinde böyle bir yetki sahibiyseniz yani; öğretmenler. Hayat boyu alışamadığım insanlar oldular hep. Çok iyileri var çok kötüleri var. Nedense bir ortalamaları da yok. Varsa da çok vasat. Oysa kötü ve vasatın olmaması gereken bir makamdalar. Yönetmek yani siyaset kelimesinin Arapça kökeni seyisin durulmayan bir atı sakinleştirmesi demekmiş. Tımar etmek diyenler de var. Yani özünde yöneten ve yönetilen arasında eşitsiz bir ilişki işin özüne çökmüş durumda. Bu öğretmen de kendi siyasetini uyguluyor korosunda. Okulda ki herkes koroya katılabiliyor, ancak seçilen kimi yetenekli öğrenciler dışında kimse şarkı söylemiyor. Sadece söylüyormuş gibi yapıp ağızlarını açıp kapatıp, dudaklarını oynatabilmelerine izin var. 

Film en temel soruları soruyor bize. Bozuk bir sisteme karşı durmak ya da sessizce oturmak. Ama öğretmen de kendi sisteminin herkes için en doğru çözüm olduğunu savunuyor - buna ne demeli? İşte siyaset böyle bir iş, bulaşmaya gör herkes haklı, herkes sütten çıkmış ak kaşık ve herkes peygamber mübârek. Hayatta neyin adîl olup olmadığı ile ilgili harika bir hikâye.Yine ilginç ve temiz bir Doğu Avrupa işi karşımızda. Hele Macar’lar bu coğrafyanın en ilginç ülkesi. Her bakımdan özellikle edebiyat ve tarih alanında az ama öz parlak işleri var.

Başkentleri Budapeşteyi gezerken dikkatimi şu çekmişti. Bu coğrafyanın çoğu ülkesi gibi çok da zengin değiller.Şehirlerinin en önemli caddelerinde giyim kuşam ve yeme içme mağazaları ve dükkânları kaplamış. Kültür bir nevî zenginlik işi denebilir mi? Budapeşte’nin en prestijli ve geniş bir caddesinde kocaman ve çok eski olduğu belli bir kitapçı dükkânı vardı içi ağzına kadar kitapla dolu. Hayranlıkla seyretmiştim dışardan sonra içine daldım… Böyle değişik bir ülke diye düşüyorum Macaristan’ı. İki küçük kız da çok güzel iş çıkarmışlar oyunculuklarıyla. Yönetmen Kristóf Deák yaptığı iyi işin karşılığını almış. Bu harika kısa Macar filmi 2017 yılı kısa film dalında Oscar kazandı. 

Videolar

Galeri