Simon och ekarna

(Simon ve Meşe Ağacı)

Film   2011     Altyazılar: [3]   [2] [17-02-2017 -> 14-07-2021]

Esmer ve küçük bir çocuk olan Simon, İkinci Dünya Savaşı'nın gölgesi Avrupa'ya inerken, İsveç'te cennet gibi bir köyde ailesi bildiği ebeveynleriyle sevgi dolu mutlu bir çocukluk yaşamaktadır. Simon’un tek arkadaşı ise meşe ağacıdır. Yalnızdır çünkü kendini farklı hissetmektedir. Simon’un gerçek kimliğini öğrenme ve köklerine uzanma sürecini anlatan sıcak bir film.. Simon ve Oaks, ünlü yazar Marianne Fredriksson'un aynı isimli çok satan romanına dayanıyor. Gönderen : @benteksizhepin

Yayın Tarihi: 07-10-2011 [383] Aka:
  • Simon & the Oaks
Dil: İsveççe, Almanca, İbranice, İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Young Simon

Neighbour Klas

Neighbour Åke

Ernst Habermann

Doctor

Headmaster

Malin Five Year

Malin Two Year

Malin Baby

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İsveç, Danimarka, Almanya, Norveç
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
122 Dakika
OY VER

benteksizhepin    05-03-2018 20:18     Id:2515


Moderator

1939 yazı İsviçre. Bir meşe ağacının altında oturan Simon içinde develer olan resimli bir kitap okumaktadır. İnce ruhlu, kitap okuyan dolayısıyla da yalnızlığı seven bir çocuk. Anne ve babası olarak bildiği kişiler olan Erik ve Karin; gerçek annesinin kızkardeşi ve kocasıdır. Sonra okula başlar ve orada ilk arkadaşı İsak ile tanışır. O da onun gibi bir ötekidir. İyi anlaşırlar. İsak neden öteki olduğunu bilir. Çünkü Yahudidir ve okulda itilip kakılmaktadır. Üstelik ailesiyle Berlin’den kaçarken Nazi subaylarının tacizine uğramış bir çocuktur. Bu olayın yarattığı travma nedeniyle İsak; tekrar İsveç’te ki okulunda Nazi subaylarını gördüğünde bir daha okula bile gidemez. 
 
Ama Simon bu ötekiliğinin nedenini çözemez bir türlü. Babası bildiği kişi bir marangoz ve çiftçidir. Oysa Simon bambaşka biri. Babası bildiği kişinin istediği biri olamaz bir türlü. Çünkü gerçek babası hayalperest gerçek annesinin su perisi zannettiği bir kemancı… Ormanda beraber olmuşlar ve evlilik dışı doğurduğu için annesi onu kabul edememiş. Üstelik kemancı da Yahudi (kitaptaki develere ondan ilgi duyuyor Simonsanırım, bu kadim dinlerde çöl muhabbeti bitmez hiç). Ve Avrupa’da Nazi heyulası yayılmaktadır. Bu iletişimin tamamen kopmasına yol açar.

Filmin en etkileyici sahnesi. Simon’un İsak’la tanışmadan öceki tek arkadaşı olan meşe ağacıyla olan metaforik kavgası. Bunu gördüğümde hiç anlayamadım bu kavganın nedenini. Ama filimin sonlarına doğru kendimce bir anlam yükledim. Bence meşe ağacı görkemiyle ve gücüyle o yaşta bir çocuk için baba figürünü temsil etmektedir. Erik’in gerçek babası olmadığını seziyor içten içe Simon. O nedenle onu bırakıp giden gerçek babasını temsilen ağaca atıyor taşları, ona isyan ediyor…

Esasen, bana göre bu hikâye çalınmış bir hayatı anlatıyor. Belki iyi niyetle ama bencilce evlat edindikleri çocuk Simon’un hayatı bu filmde asıl anlatılan. Onun köklerinin hep başka bir yerde olduğunu bilmesini ve farkındalığı anlatılıyor. Filmin ikinci bölümü ise savaş sonrası İsveç’i. Bu defa genç Simon. Köklerini arıyor…
 
Çok güzel müzikler eşliğinde ve tabi yine kuzey avrupanın güzel manzaraları. Temiz, sade çekimler. Ağır ilerleyen ama bundan hoşlananları sıkmayacak sahneleri. Ayrıntı incelikli psikolojik durum anlatımları. Meraklılarına enfes zaman geçirilecek bir film. Çocuk Simon (Jonatan S. Wächter) ve genç Simon (Bill Skarsgård) çok başarılılar. Bill Skarsgård ile Hemlock Grove (2013-2015) dizisinden tanışız.

Marianne Fredriksson'ın 1985'de yayınlanan aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan bir film bu. Kitabı okumadığım için bu konuda bir yorum yapamayacağım. İkinci Dünya savaşı İsveç. Ama bu drama, bir savaş filmi değil. Avrupa ve özellikle kuzey avrupa sineması ve edebiyatı hâlâ kendi Nazi problematiklerini çözebilmiş değil. Başka şeyleri de anlatsalar araya Nazi’ler mutlaka giriyor.

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:37 mstskn 9
Sürüm: GENEL Not: Simon och ekarna AKA Simon and the Oaks DVDRip XviD uyumlu source:nl

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 17-02-2017 22:17 mstskn 9
Sürüm: anoXmous Not: İyi Seyirler. - Simon.And.The.Oaks.2011.SWEDiSH.720p.Bluray.x264.anoXmous

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:00 cineman 7
Sürüm: GENEL

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 21:13 DVD-Rip 2
Sürüm: GENEL Not: Simon och ekarna AKA Simon and the Oaks DVDRip XviD uyumlu source:nl

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 17-02-2017 22:05 DVD-Rip 1
Sürüm: 5rFF Not: Simon.Och.Ekarna.2011.BRRip.XviD.5rFF