Sevmek Zamanı

Film   1965     Altyazılar: [1]   [1] [17-02-2017 -> 26-03-2021]

Halil (Müşfik Kenter), adada ustası Mustafa'yla (Fadıl Garan) birlikte boyacılık yapmaktadır. Bir gün boyamaya girdiği boş köşklerden birinin üst katında, duvarda asılı bir kadın resmi görür ve resme aşık olur. Bir yıl boyunca her gün köşke girer ve resmi seyreder. Ancak, bir gün, köşkün sahibinin kızı olan resimdeki Meral (Sema Özcan), iki arkadaşıyla köşke gelir ve Halil'i resmini seyrederken görür.


[753] Aka:
  • Time to Love
  • Sevmek Zamanı
Dil: Türkçe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Meral

Meral's Friend

Daha Fazlası

için tıklayınız.

The Servant

Mustafa

Meral's Father

Meral's Friend

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye
YÖNETMEN
TÜR
Drama, Romantik
SÜRE
89 Dakika
7.8 /10 - (8)

benteksizhepin    11-02-2018 01:27 Id:2296


Moderator

Halil, Büyükada'da bir konağı boyarken duvarda asılı bir fotoğrafa aşık olur. Bir sene boyunca, her gün fotoğrafı izler ve bir gün fotoğrafın sahibi çıkagelir. Meral, Halil'in bir resme aşık olabilmesine aşık olur. Ancak; Halil'i resmine değil kendine aşık olduğunu ikna etmesi için çaba sarf etmesi gerekecektir. Metin Erksan, 1965 tarihli başyapıtında modernizm timsali Meral ile şark duygusalı Halil'in hikayesinin arkasına, muhteşem siyah-beyaz sinematografi ve müzikle, İstanbul'u koyuyor. 
ifistanbul

19Tufan03    20-08-2018 01:56 Id:3731


Kıdemli

Başrollerinde Müşfik Kenter ve Sema Özcan'ın oynadığı, bir Metin Erksan başyapıtı. Saf ve salt sevgiye dair, izlediğim en iyi filmlerden biri. Bilinmeyen, hakkında konuşulmayan/dile getirilmeyen acılar, konuşulan/bilinen acılardan her zaman daha büyüktür. Halil karakteriyle, Müşfik Kenter abartısız oyunculuğuyla, bu acıları çok iyi anlatmış bize. Çok başarılı. Bir nesneye aşık olma fikri çok çok orjinal, sadece bunun için bile saygı duyulur filme. Az diyalog olması doğru tercih, ancak diyalogları üzerinde birazcık bir tatminsizlik yaşadım, daha derin diyaloglar bekledim. Filmin sonuyla ilgili de, daha güzel olabilirdi diye düşündüm bittikten sonra. Çünkü filmin atmosferi, mutsuz sonu çağırıyordu. Burdaki son, bana mutsuz gelmedi. Onlar kavuştuktan sonra, ne olursa olsun mutlu sona bağlanmış oldu film. O yönüyle ilgili de bir tatminsizlik yaşadım, ama mantıksızlık bulmadım açıkçası. Çünkü Halil her ne kadar resme aşık olsa da, Meral'le olsam nasıl olurduyu düşünüyor, bilemediğimiz acılarından cesaret edemiyor. En başta Meral'e yakalandığı sahnede, bilerek yakalandığı hissiyatı oluştu bende. Resmi çalıp sonsuza kadar resimle mutlu yaşayabilir, yahut Meral resmi onu verdikten sonra, bir daha Meral'i görmeyebilirdi. Her ne kadar resme aşık olsa da, salt nesneye duyulan aşk hissiyatı yok diye düşünüyorum. Geçmişte yaşadıkları yüzünden, Meral'in resmine ilk aşık olduğundaki duygularını, Meral'le birlikte olarak riske atmak istemiyor. Ancak Meral'i resimden bağımsız düşünüyor, belki de küçük de olsa Meral'in kendisiyle mutlu olabileceğine dair inanıyor. Bu yüzdendir ki, filmin sonunda Meral'le olmak istemesini, katiyen mantıksız bulmuyorum. Onun dışında filmin atmosferi şahane, görsellik şahane, müzikleri muhteşem. Şu uçurumda, denizin kıyısında çekilen sahneleri çok sevdim. Türk sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte, dinlediğim en tatlı film müziklerine sahip filmlerden biri. Ben film müziklerine herkesten daha fazla önem veren bir adamım, bundan mütevellit, biraz fazla etkilenmiş de olabilir. Müziklerini indirdim, telefona attım. Çok hoş.

8,7 / 10

palëhárma    18-10-2018 02:56 Id:4243


Etkin

Çok da hâkim olmasam da, muadillerinden (aynı zamandaki filmlerden?) farklıydı, farklı tat veriyordu, zaten olayı da bu gerçi. Baba figürünün
üzerine basa basa "alışılmış babalar gibi değilim" demesi de bağırıyor
bunu. Döneme uymayıp yılmadan böyle bir film çekenleri kutluyorum.
Türkiyede alıcı bulamamış sanıyorum tamamlandığında, detaylı bilgim yok
ama beklenilebilir bir şey filme göre. Güzel bir tat, "anı" olmuş. Şimdi
izleyince bazı yerleri epey komik de olmuyor değil tabii.

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:40 DVD-Rip 5
Sürüm: BAKSEEN Not: Sevmek.Zamani-1965-Metin.Erksan-DVDRip-XVid-BAKSEEN

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 21:01 DVD-Rip 9
Sürüm: BAKSEEN Not: Sevmek.Zamani-1965-Metin.Erksan-DVDRip-XVid-BAKSEEN

İspanyolca Altyazı
İspanyolca 25 1 SubRip 17-02-2017 21:42 Bilinmiyor 0
Sürüm: BAKSEEN Not: Sevmek.Zamani-1965-Metin.Erksan-DVDRip-XVid-BAKSEEN