Searching for Bobby Fischer

(Masum hamleler)

Film   1993     Altyazılar: [6]   [1] [17-02-2017 -> 26-03-2021]

Büyük Satranç Şampiyonu Bobby Fischer'in yolundan giden satranç ustası minik bir dahi'nin azim ve kararlılık dolu hayat hikayesi * Konu çok güzel işlenmiş ama başroldeki çocuk oyuncunun oyunculuğu gerçekten çok güzeldi * Harika bir film. Satrancı sevmeyen birisinin bile içinde barındırdığı mesajlarla, hayata kattığı bakış açısı sayesinde bu filmden zevk alacağını düşünüyorum.


Yayın Tarihi: 11-08-1993 [467] Aka:
  • Innocent Moves
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Josh Waitzkin

Fred Waitzkin

Bonnie Waitzkin

Bruce Pandolfini

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Jonathan Poe

Poe's Teacher

Kalev

Morgan

Russian Park Player

Tunafish Father

Tournament Director

School Teacher

Fighting Parent

Man of Many Signals

Katya Waitzkin

Chess Club Regular

Chess Club Regular

Chess Club Member

Asa Hoffman

Reporter

Reporter

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
ABD
YÖNETMEN
TÜR
Biyografi, Drama, Spor
SÜRE
109 Dakika
OY VER

benteksizhepin    01-03-2018 10:02 Id:2464


Moderator

Satranç en saygı duyduğum oyun. Ama iyi oynayanları hiç yenemediğim bir oyun. Kendinden güçsüzleri yenmenin de bir anlamını bulamadım. O nedenle çok hevesle başlamış ve kısa sürede bırakmıştım. Beceremeyeceğin şeyler yerine yapabileceğin şeylerde ısrarcı olmalısın diye düşündüm sanırım. Yeteneğini arayıp bulmak gerektiğini ya da. İnsanlar neden başarılı olmak isterler. Ne geçiyor ellerine? Bunun için çekilen sıkıntılara değer mi? Onları motive eden şeyler nelerdir? Başarıya giden yolda herşey mübah mıdır? Bunlar en çok cevabı aranan sorular. Bir de başarmak korkusu var. Çünkü sonunda elde edilenleri yitirmek en acısı. Ben filmi izlerken en çok bunları düşündüm.
 
Filmin 7 yaşındaki kahramanı Josh Waitzkin yaşıtlarından çok da farklı olmayan, oyuncaklarıyla oynamayı seven, beyzbolda iyi bir vurucu, kısaca sıradan bir çocuk gibi görünmektedir. Okul çıkışı eve dönerlerken parkta satranç oynayanların oyununu seyre dalar. Orada eski yetenekli bazı oyuncular para karşılığı insanlarla oyun oynamaktadır. Onlardan biriyle usta bir oyuncu gibi oynayınca annesi yeteneğini keşfeder. Babasına söyler. Babasıyla satranç oynarlar. Ancak çok duyarlı bir çocuk olan Josh bilerek babasına yenilir. Hatta şah hamlesini bile gözüyle o gösterir. Yani babasına kazandığını o haber verir. Kısacası çok temiz bir kalbin bu dünyada ki en önemli şey olduğunu gösteren bir çocuk. 

Ünlü satranç oyuncusu Bobby Fischer’in, satranç dünyasından gizemli bir şekilde kaybolması bilgilerini Josh’un ağzından dinleyerek başladımız film, ara ara bu bilgilerle devam eder. Satranç konusunda çocuklarını eğitmesi için bir hoca tutar ebeveynleri. Ama o klasik bir öğretmendir. Onu kendi kalıbına sokmak ister. Josh ne kadar vicdanlıysa bir o kadar da kişilik sahibidir. Kazanmak için rakibini küçümsemek gerektiğini, asla kabul etmez. Öğretmeni karşı çıksa da parkta satranç oynamaya devam eder. Ordan da kendine bir öğretmen bulur. Sokak ve salon bilgisini harmanlar. Bu arada yardım için Bobby Fischer’in yaşam öyküsüne başvurmayı da ihmal etmez. Aldığı deneyimlerin hepsinden yararlanır ama kendisi olmak için. Asla yetenekli bir taklitçi olmaz. Annesinin deyimi ile dürüst bir çocuktur o. Yine bir başarı hikâyesi ve oğlunu en iyi anlayan bir anne. Ne okuldaki öğretmeni ne satranç öğretmeni hatta bazen ne de babası. Sadece annesi anlar onu ve yardım eder.

Filme kaynaklık eden kitap Fred Waitzkin’in aynı isimli kitabı. Yani Josh’la aynı soyadlı yazar. Kendisi bir satranç hayranı. Rus şampiyonu Boris Spassky ile genç Amerikalı yıldız Bobby Fischer arasındaki soğuk savaş dönemi oyunlarının hayranıymış. Tesadüfe bakın ki oğlu bir satranç dahisi oluyor. Kitapta kendi oğlunu anlatmış. Kitabı okumadığım için film kitaba ne kadar sadık bilemiyorum. Ama ne olursa olsun enfes ötesi güzel bir filme neden olmuş. 

Filmde teknik açıdan bir yenilik yok ama çok sağlam ve temiz. Konu oldukça özgün. Oyunculuklar çok iyi. Sağlam bir kadrosu var. En çok da yük Josh Waitzkin (Max Pomeranc)’ın omuzlarında. Ama o bu yükü kaldırmıyor, silkip atıyor adeta. Hareketleriyle, bakışlarıyla, mimikleriyle senaryoda yazanı yaşatıyor seyredene. Son sahne özellikle çok etkileyiciydi.

Con Vayne    25-12-2019 10:49 Id:7493


Kıdemli

tam anlamıyla bir satranç veya başarı filminden ziyade, büyükler tarafından çocuklara dayatılan başarı kazanma zulmü üzerine bir film. bu yüzden film esnasında çocukları görüp üzülmemek elde değil. bir iki terim haricinde, satranç bilmeyeni zorlayacak bir film de değil, ne olup bittiğini gayet iyi anlıyorsunuz. satranç severlerden ziyade çocukları yarış atı gibi görenler izlemeli.

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:52 DVD-Rip 56
Sürüm: RARBG Not: Searching.for.Bobby.Fischer.1993.720p.WEB-DL.AAC2.0.H264-RARBG

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 22:39 DVD-Rip 16
Sürüm: BuckDVD

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:35 DVD-Rip 7
Sürüm: GENEL

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 MicroDVD 17-02-2017 21:51 Andante 7
Sürüm: BuckDVD

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:03 DVD-Rip 6
Sürüm: 1.97 GB Not: Searching.For. Bobby.Fischer.1993.1080i HDTV Rip 1.97 GB

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:27 Andante 4
Sürüm: 1080i Not: Senkron.

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 17-02-2017 22:10 Bilinmiyor 9
Sürüm: BuckDVD