Scenes from a Marriage

Film   1974     Altyazılar: [6]   [2] [23-09-2017 -> 05-08-2020]

Bir Kadın ve Bir Erkek Ömür Boyu Birlikte Olabilir mi?Kocası Johan'ın genç bir kadınla ilişkisini öğrenen Marianne, tüm yaşamını ve evliliğini gözden geçirir. Her ne kadar bu ilişkiyi kabullenemese de, Johan'la evliliğini hemen sonlandırmaya yanaşmaz. Zamanla çiftin ilişkisi değişik bir boyuta taşınır ve aldıkları ortak bir kararla boşanırlar. Artık her ikisinin de yeni bir yaşamı ve yeni evlilikleri vardır. Ama bu durum tekrar bir araya gelip bu defa evlilik dışı bir ilişkide yakınlaşmalarına engel olmaz. Johan ve Marianne, sonunda açık yüreklilikle birbirlerine karşı neler hissettiklerini paylaşmayı başarırlar.Sorunlu bir evliliği yakın planda izleyen bu film, kuşku, umutsuzluk, güvensizlik gibi karmaşık duyguları Bergman'ın duru ve çarpıcı anlatımıyla aktarıyor. Yönetmenin diğer önemli filmlerinde de yer alan Liv Ullman (Persona) ve Erland Josephson göz alıcı performanslarıyla seyirciyi derinden etkiliyorlar. Gönderen : @deiure

Orijinal Başlık: Scener ur ett äktenskap

Yayın Tarihi: 15-09-1974 [554] Aka:
 • Scener ur ett äktenskap
Dil: İsveççe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Marianne

Katarina

Peter

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Eva, 12

Fru Palm, Journalist

Karin

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İsveç
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
169 Dakika
OY VER

19Tufan03    30-04-2020 02:23 Id:9041


Kıdemli

Ingmar Bergman'ın kusursuz tespitleri ile 6 kısımdan oluşan, sorunsuz gibi görünen ama özünde sorunları olan bir evliliği anlattığı, gerçek bir başyapıt Scenes From a Marriage. Esasında, filmde 3 evliliğe şahit oluyoruz. İlk kısımda arkadaşları Peter ve Katarina'nın kaotik evliliklerinin yarattığı hasarın yemekte ortaya çıkmasına şahit oluyoruz. Peter daha zayıf ve güçsüz dururken, eşi Katarina daha soğuk ve güçlü kadın izlenimi veriyor. Katarina içeri gittiğinde ise Peter ağlamaya başlıyor. Filmin başındaki bu sahne, aslında Marienne ve Johan arasındaki evliliğin sorunlu döneminin bir yansıması aslında. Johan'ın başka bir kadın aşık olduğu ve sonrasında geri döndüğü evre. Dikkat ederseniz Johan kendisini terk ederken çok güçsüz olan, gitmemesi için yalvaran ve evliliğini kurtarmak isteyen Marienne, Johan geri dönmek istediğinde daha güçlü ve soğuk duruyor. Johan ise Marienne'i terk ederken ki özgüveninden yoksun, güçsüz ve geri dönmek için yalvarıyor. Yani filmin başındaki arkadaşlarının evlilikleri, aslında kendi evliliklerinin ilerlemiş döneminin bir yansıması. Marienne ve Johan o evreye henüz gelmiş değiller ve ilişkilerindeki sorgulama ve çatlaklık henüz başlamamış durumda. 

Bir diğer evlilik ise Marienne'nin yaşlı bir kadın müvekkili olarak karşımıza çıkıyor. Ve belki de filmin en dürüstçe sorgulama yaptığı, en sert eleştirilere ve tespitlere imza attığı sahne bu. Kadın eşinin iyi bir insan olduğunu, onunla bugüne dek hiç tartışmadığını ve maddi durumlarının iyi olduğunu dile getiriyor. Bir gün kocasına ayrılmak istediğini söylemiş, kocası da çocuklar büyüyene kadar bekle demiş. Çocukları büyüyüp, evden ayrılır ayrılmaz boşanmak istiyor kadın. Çünkü eşini hiçbir zaman sevmemiş. İyi bir insan, iyi bir baba, iyi bir maddi duruma ve belki de iyi bir eş olmasına rağmen sevmemiş. İyi eş olması benim çıkarımım, çünkü kadın hiçbir zaman tartışmadıklarını kavga etmediklerini söylüyor. Hatta eşini sevmediği için çocuklarını da sevmiyor. Burdaki evliliği Marienne ve Johan evliliği ile birebir katiyen kıyaslamıyorum. Johan ve Marienne arasında aşk/sevgi var, ortak acıları ve mutlulukları var. Ancak Bergman her evliliğin sorunlarının farklı olduğunu, severek evlenenler kadar sevmeyerek veya mantık evliliği yapmış olanların da çok büyük sorunları olduğunu anlatıyor. Aklıma The Hours filmindeki Julianne Moore'un şu repliği geldi "Evlilik ölümdü, ben yaşamayı seçtim." Yani bu filmdeki en doğru, sert, dürüst ve acımasız tespit bu müvekkil yaşlı kadın sahnelerine ait. Çünkü eşini sevmediği için çocuklarını bile sevemeyen bir anne var.

 Bergman filmlerinin genel özetini çıkarırsak, istenmeyen bir çocuğun dünyaya gelişi her zaman göze batar. Ya da kariyeri için çocuklarını terketmiş ebeveynler. Burada ise aynı sorunu daha farklı bir gelişme ile anlatıyor Bergman. Sonuç itibariyle kendilerini sevmeyen bir anneleri olan çocuklar da bunun beraberinde getirdiği duygusal ve psikolojik çöküntüyü zamanla üzerlerinde hissedecekler. Ve yüksek ihtimal kendi çocuklarıyla da sağlıklı bir bağ kuramayacaklar ve bunun bir benzerini yaşatacaklar. Yüzlerce, belki de binlerce insanı mutsuz edecek, yaşama arzusunu söndürecek bir sevgisizlik çemberinin fitili işte böyle basit bir yanlış evlilik kararıyla yakılıyor.

3. evlilik yani ana konu ise Marienne ve Johan. Bu arada Marienne ve Johan birbirini gerçekten seven ama sorunları olan bir çift. İlişkinin başlarında birbirlerini bulmaları aşık olmalarına değil de, ortak acılara sahip olmaya dayansa da sonradan sonraya birbirlerini gerçekten seviyorlar. Eğer ki en mutlu çiftler bile dürüst olursa ve gerekli sorgulamaları yaparsa, buna benzer sorunlar ortaya çıkacaktırı anlatıyor Bergman. Evlilik kurumunun maskesini ortadan kaldırıyor, sorunların halı altına süpürülmesini eleştiriyor. Gerekirse ayrı ve yalnız olmanın, birlikte ve mutlu taklidi yapıyor olmaktan daha iyi olduğunu anlatıyor. Bu arada Marianne'in günlüğüne yazdığı duygularını Johan'a okuduğu ve Johan'ın uyuyakaldığı, sonrasında ise Johan derdini anlatırken Marianne'in esnediği sahne çok zekice ve güzel bir ayrıntıydı. 2 karakterin de sorunlarına objektif yaklaşamayıp, sadece kendi pencerelerinden değerlendirdiğini gösteren bir sahneydi.

Toparlamak gerekirse, Liv Ullmann ve Earland Josephson'ın oldukça başarılı olduğu, Ingmar Bergman'ın yine sıra dışı tespitlere ve oldukça sert eleştirilere imza attığı, insanların evliliğe bakış açısını değiştirebilecek gerçek bir başyapıt Scenes From a Marriage. 8.7/10

  Galeri

  Altyazılar

  Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
  Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 23.976 1 SubRip 04-08-2020 21:21 DVD-Rip Zaszczyt 25
  Sürüm: Scenes.From.A.Marriage.1974.720p.BluRay.x264-[YTS.AM]

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:46 DVD-Rip 60
  Sürüm: GENEL

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 25 2 SubRip 17-02-2017 22:30 DVD-Rip 22
  Sürüm: Scenes.From.A.Marriage.1973.DVDRip.XviD-MDX

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:25 Gökçin Taşkın 37
  Sürüm: 699 MB

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 25 2 MicroDVD 17-02-2017 20:57 Gökçin Taşkın 26
  Sürüm: GENEL

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 20:38 DVD-Rip 97
  Sürüm: 2.07 GB Not: Criterion kaynaklı 2.07 gb'lik sunuma göre

  İngilizce Altyazı
  İngilizce 23.976 1 SubRip 01-12-2018 22:29 BluRay oTToMaNeK 22
  Sürüm: INTERNAL BluRay >>> DEPTH Not: [Criterion Collection]

  İngilizce Altyazı
  İngilizce 25 2 SubRip 17-02-2017 21:22 DVD-Rip 9
  Sürüm: Scenes.From.A.Marriage.1973.DVDRip.XviD-MDX