Maquia: When the Promised Flower Blooms

Film   2018       Altyazılar: [2]   [2] [12-09-2018 -> 14-01-2022]

İorph halkı, beşeriyetten fersahlarca uzakta yaşayan; günlük olayları Hibiol denen bir kumaşa nakşeden bir topluluktur. Yüzyıllarla ifade edilen ömürleri boyunca dış görünüşlerindeki o dinçliği asla kaybetmezler. İorphlu öksüz bir kız olan Maquia, yalnızlığın beraberinde getirdiği o melankoli duygusu eşliğinde; arkadaşlarıyla birlikte mutlu bir hayat sürdürmektedir. Ancak İorph'taki bu sukûnet ortamı Mezarte'nin istilası yüzünden allak bullak olur. İorphlu kanının bahşettiği uzun ömre gıpta ile bakan ejder süvarileri; Maquia'yı arkadaşlarından koparacak, yerinden yurdundan edecektir.


Orijinal Başlık: Sayonara no asa ni yakusoku no hana o kazarô

Yayın Tarihi: 24-02-2018 [1238] Aka:
  • Sayonara no Asa ni Yakusoku no Hana wo Kazarou
  • Maquia: When the Promised Flower Blooms
  • Let's Decorate the Promised Flowers in the Morning of Farewells
  • SayoAsa
Dil: Japonca, İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Maquia

Erial

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Clear

Leilia

Medmel

Mido

Maquia

Ariel / Additional Voices

Ariel (Teen) / Additional Voices

Ariel (Child)

Leilia

Lang / Prince Hazel / Additional Voices

Mido / Additional Voices

Racine

Izor / Baiera King / Additional Voices

Young Medmel / Additional Voices

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Japonya
YÖNETMEN
TÜR
Animasyon, Macera, Drama, Aile ,...
SÜRE
115 Dakika
OY VER

Kanpuu    27-09-2020 05:45     Id:10727


Kıdemli

Bu film belki de duygusal derinliğin son aşamasıydı. İnsan oğlunun en büyük yarasını deşiyordu. Yalnızlık. Bu filmde ele alınan yalnızlık zamanı ve mekanı aşan bir yalnızlıktı, bu yalnızlığı daha düzgün tarif edebilmek için filmin konusundan spoiler olmadan bahsedeyim. YOLF --> YOU ONLY LIVE FOREVER (Sen Sonsuza dek Yaşarsın) adında bir kavim var. Ayırca bu kavime "Ayrı Kavim" de deniyor. Ayrı kavim denmesinin sebebi bu kavmin dış görünüşleri değişmeden çok uzun bir süre boyunca yaşamasıdır. Çok az yaşlanarak çok uzun bir ömür. Bu özellikleri yüzünden bu kavim sadece kendi içine kapalı kalmak zorunda kalmıştır.
 
( Burada yazımın akışını bölmek pahasına da olsa bir bilgi vereceğim, mevcut ingilizce altyazılarda bu kavmin ismi İorph olarak geçmiş olabilir ve Türkçe alyazılarda da öyle kalmış olabilir (ben iki altyazıya da bakmadım) ama "İorph" yazım şekli Japonca'nın ses yapısının YOLF kısaltmasının telaffuzunu "iorufu" ve "yorufu" arası bir söyleyiş ile yapılmasına el vermesinden yanlış anlaşılarak ortaya çıkmış olsa gerek. )
 
Böyle uzun yaşama sahip bir kavimin insanları için normal insan ömrüne sahip insanlarla arkadaşlık kurmak, bağ kurmak büyük bir hatadır ve acıdır çünkü bağ kurdukları bu kişiler onlardan önce ölecek ve dostlarını kaybetmenin acısını yüreklerinde taşıyacaklar. Bu kavmin insanlarının kendilerinden başka dostu yoktur. Ve bir gün bu kavim darmadağın edilir, pek çok insanı öldürülür ve geriye kalanlar ise ya küçük gruplar halinde yaşar ya da temelli bir başına kalır. Hikayenin ana karakteri felaketten sonra bir başına kalır ama ormanda bir bebek bulur, annesi ölmüş bir bebek. O bebeği alır ve ona annelik yapar, o bebeğin kendinden çok erken öleceğini bilse de onsa sahip çıkar, bebek büyür ve onu annesi olarak bilir, artık sadece bebek için yaşamaya başlar, onu canından çok sever. Ana karakterimiz bir başına değildir, sahip çıktığı çocuk yanında olduğu sürece hiçbir şey önemli değildir onun için, çünkü çocuğu çok sevmektedir ve işte onun asıl yalnızlığı da budur. 
 
Bu film ölümsüzlüğe bir bakış açısı getirmiyor, belki de en az dikkate alınması gereken şey söz konusu kavmin ölümsüzlüğüdür çünkü burada sevdiğin birinin yeri doldurulamaz boşluğunun acısını sonsuza kadar taşımak var. Kendini yalnız hissetmekten daha fazlası bu. 
 
Bu bu derin duygusal hikaye mükemmel bir sinema eseri olarak karşınıza çıkıyor, anlam yüklü hikayesini bir sinema eseri olarak aktarmayı çok iyi başarıyor.
 
(BU YAZI SPOILER İÇERMEMEKTEDİR, YUKARIDA YAZANLAR FİLMİN KONUSUNU OKUYAN HERKESİN EDİNEBİLECEĞİ VE FİLMİN İLK DAKİKALARINDA ORTAYA ÇIKAN ŞEYLERDİR.)

Puanım 10/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 07-04-2020 20:47 Niklaus skypet 71
Sürüm: Maquia.When.The.Promised.Flower.Blooms.2018.720p.BluRay.x264-[YTS.LT]

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 26-03-2020 10:47 Niklaus Szeth 111
Sürüm: Maquia.When.the.Promised.Flower.Blooms.2018.JAPANESE.1080p.BluRay.x264-WiKi | 1080p.Bluray-Rapta

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 15-02-2019 23:12 BluRay kayra 58
Sürüm: Sayonara.no.asa.ni.yakusoku.no.hana.o.kazaro.2018.1080p.BluRay.x264-HANDJOB

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 01-12-2018 14:59 Fansub nht.ctn 44
Sürüm: BluRay >> [WiKi], [kaiji], [anon], [U3-Project], [Anime Land]