Loveless

(Sevgisiz)

Film   2017     [21-05-2017 -> 09-12-2020]

Birbirlerine karşı nefretle dolu bir kadınla bir erkek ve arka odada, korku içinde gözyaşlarına boğulmuş çocukları... Sevgisiz, bu çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın bezginlik ve pişmanlıkla yaralı çabalarının hikâyesini anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor. Yozlaşmış, çürümüş, hayati değere sahip kurumları ardı ardına işlevsiz hale gelmiş Rus toplumu, yönetmenin otopsi masasında.


Yayın Tarihi: 18-05-2017 [2648] Aka:
  • Nelyubov
  • Loveless
Dil: Rusça Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Muzhchina, sprashivayushchiy nomer

Alyosha

Devushka v restorane

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Devushka v restorane

Lena, volontyor

Anton

Clerk Dasha

Mat Mashi

Operupolnomochennyy

Pokupatel

Mat Zheni

Devushka v restorane

Devushka v restorane

Kosmetolog

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Rusya, Fransa, Almanya, Belçika
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
127 Dakika
8 /10 - (14)

DeanJames    29-11-2017 10:52 Id:1648


Co. Admin

"Nelyubov" , son dönemlerde dikkatle ve beğenerek takip ettiğim Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev'in insanın yalnızlaşmasını ve sevgisizliğin yıkıcılığını anlattığı son filmi. Film 2017 Cannes Jüri Özel ödülünü almıştı ve 2018'de de Rusya'nın en iyi yabancı film dalında  Oscar adayı olacak.Filmin konusu boşanma arefesinde olan  ve birbirinden nefret eden bir çiftin tek çocuklarının kaybolması ve onun bulunma çabası hakkında.Konu itibariyle oldukça bilindik ve epey benzeri olan bir film diye düşünülebilir fakat işlenişi,oyunculukları ve kendi toplumuna getirdiği eleştirel bakış açısıyla benzerlerinden ayrılıyor.Filmi izlerken ister istemez yönetmenin kendi vatanı Rusya ve Rus toplumu ile ciddi problemleri var diyorsunuz.Bu durumu Zvyagintsev'in diğer filmlerinde de aynı şekilde gözlemlemek mümkün. Zaten bana göre bir sanatçının tutumu da bu şekilde olmalı.Aslında eleştirilen sevgisizlik bir ailenin içinde yaşanan bir durum değil, bütün ülkeye belki de insanlığa bir eleştiri mahiyetinde .Yine Rusya'daki bürokratik işleyiş ve ülkenin geçirdiği değişim sonucu ortaya çıkan tablo da Zvyagintsev'in hedefinde olan unsurlardan.Özellikle toplumun yalnızlaşması adına teknoloji , sosyal medya bağımlığı ve ailenin muhafazakar toplum yapısındaki yeri dolayısıyla sadece bir kılıf,topluma ve iş hayatına uyum aracı olarak görülmesi de filmde sıkça göze sokuluyor.Bunun dışında psikoloji yönü de oldukça kuvvetli. Karakterlerin geçmişinin sorgulanması,tutum ve davranışları bir şekilde seyirciye  psikanaliz tecrübesi sunuyor.Tabii ki biz burada hasta koltuğunda oturan tarafta değiliz(gerçekten değil miyiz acaba? ).İnsanın yalnızlaştığı,her şeyin  plastikleştiği,her değerin yapaylaştığı ,televizyon aracılıyla savaşların bile normalleştiği ,dünyanın hiç sonu gelmeyecek gibi davranan bir tüketim toplumunda çocuklarınıza sevginiz dışında  ne verebilirsiniz ? Eğer sevginizi dahi veremiyorsanız onları ölüme terk etmişsiniz demektir.En azından umudu geleceğe taşıyabilmek için çocuklarınızı sevgiden mahrum bırakmayın,onlara sevmenin ve sevilmenin değerini iyi anlatın.Filmin teknik kısmına gelirsek ise her zaman ki gibi müthiş bir görsel şölen sunuyor Zvyagintsev. Kamerayı da oldukça ustaca kullanıyor,kamera hareketleri seyirciyi iyice filmin atmosferine sokuyor. Oyuncular ise çok başarılı,karakterler oynanabilecek en iyi şekilde canlandırılmış.Filmin sonundaki Rusya göndermesi ise müthiş ötesiydi diyebilirim. Bana göre, Zvyagintsev ne kadar usta bir sinemacı olduğunu kanıtladı artık, üzerine koyarak devam etmesi dileğiyle.

benteksizhepin    01-03-2018 09:56 Id:2462


Moderator

Anne ve babasının kavgaları ve belki ondan da önemlisi bencillikleri ve çocuklarına karşı ilgisizlikleri altında ezildiği halde; şaşırtıcı bir şekilde dışarıya hiçbir şey belli etmeyen 12 yaşında bir çocuk filmin ana kişisi. Ama daha çok anne ve babanın sevgilileri ile yaşamlarını, boşanma sürecinde kendilerine yeni hayatlar kurmak için çabalamalarını izliyoruz. Eninde sonunda ebeveynlerinin bağırışlarını gözyaşları ile dinleyen ve o evde ona yer olmadığını anlayan çocuk gidiyor. Bir çocukları yokmuşcasına yaşayan ana baba, sonunda çocuklarını da yok etmeyi başarıyorlar.
 
Kendi yaşamları konusunda seçici, ayrıntıcı ve mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklarına karşı sevgisizlikleri bir süre sonra netleşiyor. Sevgi duyamamaktadırlar. Özellikle anne kendi çocukluğunda ki sevgisizliği ve annesinin ona davranışlarını olduğu gibi küçük Alyoşa’ya aktarmaktadır. Şu diyalog herşeyi anlatıyor zaten:
 
- Görünüşe göre oğlum benden nefret ediyor… Aynı babası gibi. Hatta onun gibi kokmaya başladı.
 
+ Erkek karakteristiği... Büyüyor. Hep küçükken olduğu gibi bir melek olarak mı kalmasını istiyordun?
 
- Bir melek gibi görünüyor olabilir… ama aslında çok dik kafalı. Doğum sırasında az daha yırtılacaktım. Çıkmak istemedi. Doğum neredeyse 24 saat sürdü

Batılı toplumlara uyum sağlama çabalamasında ki yeni Rusya’nın görüntüleri de fonda gayet öğretici bir şekilde akıyor. Yeni kurulmakta olan şirketler ve patron olgusu. Dinin yeni toplumda birden kapladığı yer. Ailenin yapısı. Kısacası toplumsal dönüşüm…
 
Yönetmen Andrey Zvyagintsev’in izlediğim bu ikinci filmi. Vozvrashchenie (2003) - The Return da oldukça etkileyici ve çekimlerinin çok güzel olduğu bir filmdi. Nelyubov’da farklı olarak dikkatimi çeken sakinlik ve dinginlik bakımından aynı tarz çekimler olmasına karşın anlattığı konudan olsa gerek daha sert geldi bana anlatım tarzı. Ama bu da böyle anlatılır ancak dedirtiyor film bitince. Kısacası yönetmen film yapma işini çözmüş.
 
Oyunculuklara gelince. Alyoşa (Matvey Novikov) filmin etrafında döndüğü karakter olmasına rağmen çok sahnede yer almadı. Ama olduğu kadarıyla başarılıydı. Anne Zhenya (Maryana Spivak) iki gün boyunca çocuğunun evde olmadığını farketmeyen, bencil ve sevgisiz anneye iyi can vermiş. Aslında film bu sevgisizliği en çok da anne üzerinden anlatıyor zannederken, baba Boris (Aleksey Rozin) yeni eşinden olan çocuğuna karşı da aynı davranışları sergilemeye başlayınca yönetmenin anlatmak istediği şey ortaya çıkıyor: toplumda ki sevgisizlik… Aslında kaybolan Alyoşa değildir...

Cannes Film Festivali Jüri Ödülü'nü kazanan yapım filmekimi'nde gösterildi.

alpalp84    12-10-2018 03:40 Id:4201


Uzman

Anne-baba kavga ederken, çocukları hakkında söylenmedik laf ederken dikkat etmedikleri birşey vardır, yan odada ders çalışmaya uğraşan çocukları her şeyi net şekilde duyuyordur. Anne 2 gün sonra birşeyi anlar, çocukları ortada yoktur... Beni çok üzen, çok duygulandıran bir film oldu. Dram filmlerini sevmem, beni çok üzer. Hep bir yerde çocuğun iyi olduğunu gösteren bir sahne bekledim durdum... Anne-baba demeye dilim varmayan insanlara film boyunca laf saydım... Mükemmel bir film.

19Tufan03    06-10-2019 12:46 Id:6895


Kıdemli

Konusu itibariyle Truffaut'nun 400 Blows'ına benzeyen, son derece çarpıcı, gerçekçi ve Andrev Zvyagintsev imzalı, çok başarılı bir Rus drama. Film, isminden de anlaşılacağı üzere, anlatısı sevgisizlik üzerine olan ve buna ek olarak içerisinde bulunduğumuz toplum, aile ve eğitim eleştirileriyle de ön plana çıkmış ve adından söz ettirmiş bir film. Filmin ismi, sadece küçük Alyosha için sevgisizliği temsil etmiyor. Anne için de, baba için de, okul için de, büyük anne için de toplumun tamamını temsil ediyor. Filmde hem oyunculuk hem de çizilen karakter itibariyle, en çok ilgimi anne Zhenya karakteriyle Maryana Spivak çekti. Çok başarılı oynamış, onun mutsuzluğu filmde anlatılmak istenen resme çok güzel oturmuş. Yıllardır görmediği annesine Alyosha'yı bulmak için gittiğinde, onun da neden mutsuz olduğuna dair bazı izlenimler ediniyoruz. En az Alyosha gibi bir çocukluk geçirdiği muhtemel ve annesinin de sağlık bir ortamda büyümediği bariz. Bu sevgisizlik çemberi kısır döngüye dönmüş ve toplumun çoğunluğunu ele geçirmiş durumda. Bu durumda, filmde genel Rus toplumu ve kültürüne sağlı sollu tokatlar indirmiş yönetmen ve başarılı da olmuş. Ek olarak, Alyosha ismiyle Ballad of a Soldier filmindeki Alyosha geldi direkt aklıma. Yönetmenin, bu isimle o filme selam gönderdiğini düşünüyorum. Festivallerde adından fazlasıyla söz ettirmiş, gerçekçi anlatısı ve oyunculuklarıyla taçlanmış etkileyici bir dram. Tavsiye ederim. 7.7/10

Franz_K    08-12-2019 01:05 Id:7348


Sinefil

Vozvrashchenie, Elena ve Leviathan ile bende çok özel bir yere sahip Andrey Zvyagintsev’in izlemeye kıyamayıp hep ertelediğim ve özel zamanlara bıraktığım son filmi Nelyubov, çizgisinden hiç sapmayan yönetmenin özgün sinema diline dair güzel bir örnek. Her ne kadar bu son filminde Zvyagintsev için kendi sinematografisinin üzerine yeni şeyler koyarak önceki filmlerinden daha iyi bir yapıma imza atmış demek çok mümkün olmasa da her yönüyle ismi ile müsemma başarılı bir “sevgisizlik” filmi yaratmış Rus yönetmen. Rusya bağlamından ele alınsa da tüm dünyanın milenyumla beraber insan ilişkilerinde yabanıllaşma, kendi kabuğuna çekilme, sosyalliği elektronik ortamlarda arama tavrına dair sert bir eleştiri var filmde. Bu noktada teknoloji bağımlılığına ve modern (!) dünyanın bireyleri ben merkezli ve haz odaklı kılan kapitalist tavrına, sevgisizliğin yarattığı dramatik sonuçlara da sarsıcı vurgular yapılmış. Zvyagintsev filmografisi için zayıf değilse de çarpıcı bulmadığım bir yapım olmasına ve görece düşük temposuna rağmen başarılı bir film kesinlikle Nelyubov. Afişe konu olan sahne ise “Sevdiklerinizi hala yaşıyorken kıymetini bilin.” mesajını çok ince bir tavırla aktarıyor.
8,7 /10