Loveless

(Sevgisiz)

Yıl: 2017 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 3, İngilizce 3

Birbirlerine karşı nefretle dolu bir kadınla bir erkek ve arka odada, korku içinde gözyaşlarına boğulmuş çocukları... Sevgisiz, bu çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın bezginlik ve pişmanlıkla yaralı çabalarının hikâyesini anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor. Yozlaşmış, çürümüş, hayati değere sahip kurumları ardı ardına işlevsiz hale gelmiş Rus toplumu, yönetmenin otopsi masasında.


Yayın Tarihi: 18-05-2017 Aka:
  • Nelyubov
  • Loveless
Dil: Rusça

Oyuncular

Muzhchina, sprashivayushchiy nomer

Alyosha

Devushka v restorane

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Devushka v restorane

Lena, volontyor

Anton

Clerk Dasha

Mat Mashi

Operupolnomochennyy

Pokupatel

Mat Zheni

Devushka v restorane

Devushka v restorane

Kosmetolog

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Rusya, Fransa, Almanya, Belçika
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
127 Dakika
8.1 /10 - (7)

Oluşturulma Tarihi: 2017-05-21 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-02-17

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 24-11-2017 10:12 Samson özgür 288
Sürüm: Loveless.[Neljubov].2017.1080p.WEB-DL.AC3.x264.HORiZON-ArtSubs Not: | GÜNCEL.

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 24-11-2017 21:50 kostrzyn toros06 506
Sürüm: Loveless.[Neljubov].2017.1080p.WEB-DL.AC3.x264.HORiZON-ArtSubs

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 09-03-2018 13:49 kostrzyn master44tr 274
Sürüm: BluRay.x264-[YTS.AM]

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 31-01-2018 22:47 WEB-DL keskyyyn 72
Sürüm: BLUEBIRD Not: NELYUBOV_FRA_BLUEBIRD

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 12-06-2018 01:23 BluRay oTToMaNeK 6
Sürüm: BluRay >>> DEPTH

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 12-06-2018 01:23 BluRay oTToMaNeK 4
Sürüm: BluRay >>> DEPTH

DeanJames 29-11-2017 10:11

"Nelyubov" , son dönemlerde dikkatle ve beğenerek takip ettiğim Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev'in insanın yalnızlaşmasını ve sevgisizliğin yıkıcılığını anlattığı son filmi. Film 2017 Cannes Jüri Özel ödülünü almıştı ve 2018'de de Rusya'nın en iyi yabancı film dalında  Oscar adayı olacak.Filmin konusu boşanma arefesinde olan  ve birbirinden nefret eden bir çiftin tek çocuklarının kaybolması ve onun bulunma çabası hakkında.Konu itibariyle oldukça bilindik ve epey benzeri olan bir film diye düşünülebilir fakat işlenişi,oyunculukları ve kendi toplumuna getirdiği eleştirel bakış açısıyla benzerlerinden ayrılıyor.Filmi izlerken ister istemez yönetmenin kendi vatanı Rusya ve Rus toplumu ile ciddi problemleri var diyorsunuz.Bu durumu Zvyagintsev'in diğer filmlerinde de aynı şekilde gözlemlemek mümkün. Zaten bana göre bir sanatçının tutumu da bu şekilde olmalı.Aslında eleştirilen sevgisizlik bir ailenin içinde yaşanan bir durum değil, bütün ülkeye belki de insanlığa bir eleştiri mahiyetinde .Yine Rusya'daki bürokratik işleyiş ve ülkenin geçirdiği değişim sonucu ortaya çıkan tablo da Zvyagintsev'in hedefinde olan unsurlardan.Özellikle toplumun yalnızlaşması adına teknoloji , sosyal medya bağımlığı ve ailenin muhafazakar toplum yapısındaki yeri dolayısıyla sadece bir kılıf,topluma ve iş hayatına uyum aracı olarak görülmesi de filmde sıkça göze sokuluyor.Bunun dışında psikoloji yönü de oldukça kuvvetli. Karakterlerin geçmişinin sorgulanması,tutum ve davranışları bir şekilde seyirciye  psikanaliz tecrübesi sunuyor.Tabii ki biz burada hasta koltuğunda oturan tarafta değiliz(gerçekten değil miyiz acaba? ).İnsanın yalnızlaştığı,her şeyin  plastikleştiği,her değerin yapaylaştığı ,televizyon aracılıyla savaşların bile normalleştiği ,dünyanın hiç sonu gelmeyecek gibi davranan bir tüketim toplumunda çocuklarınıza sevginiz dışında  ne verebilirsiniz ? Eğer sevginizi dahi veremiyorsanız onları ölüme terk etmişsiniz demektir.En azından umudu geleceğe taşıyabilmek için çocuklarınızı sevgiden mahrum bırakmayın,onlara sevmenin ve sevilmenin değerini iyi anlatın.Filmin teknik kısmına gelirsek ise her zaman ki gibi müthiş bir görsel şölen sunuyor Zvyagintsev. Kamerayı da oldukça ustaca kullanıyor,kamera hareketleri seyirciyi iyice filmin atmosferine sokuyor. Oyuncular ise çok başarılı,karakterler oynanabilecek en iyi şekilde canlandırılmış.Filmin sonundaki Rusya göndermesi ise müthiş ötesiydi diyebilirim. Bana göre, Zvyagintsev ne kadar usta bir sinemacı olduğunu kanıtladı artık, üzerine koyarak devam etmesi dileğiyle.

benteksizhepin 01-03-2018 09:03

Anne ve babasının kavgaları ve belki ondan da önemlisi bencillikleri ve çocuklarına karşı ilgisizlikleri altında ezildiği halde; şaşırtıcı bir şekilde dışarıya hiçbir şey belli etmeyen 12 yaşında bir çocuk filmin ana kişisi. Ama daha çok anne ve babanın sevgilileri ile yaşamlarını, boşanma sürecinde kendilerine yeni hayatlar kurmak için çabalamalarını izliyoruz. Eninde sonunda ebeveynlerinin bağırışlarını gözyaşları ile dinleyen ve o evde ona yer olmadığını anlayan çocuk gidiyor. Bir çocukları yokmuşcasına yaşayan ana baba, sonunda çocuklarını da yok etmeyi başarıyorlar.
 
Kendi yaşamları konusunda seçici, ayrıntıcı ve mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklarına karşı sevgisizlikleri bir süre sonra netleşiyor. Sevgi duyamamaktadırlar. Özellikle anne kendi çocukluğunda ki sevgisizliği ve annesinin ona davranışlarını olduğu gibi küçük Alyoşa’ya aktarmaktadır. Şu diyalog herşeyi anlatıyor zaten:
 
- Görünüşe göre oğlum benden nefret ediyor… Aynı babası gibi. Hatta onun gibi kokmaya başladı.
 
+ Erkek karakteristiği... Büyüyor. Hep küçükken olduğu gibi bir melek olarak mı kalmasını istiyordun?
 
- Bir melek gibi görünüyor olabilir… ama aslında çok dik kafalı. Doğum sırasında az daha yırtılacaktım. Çıkmak istemedi. Doğum neredeyse 24 saat sürdü

Batılı toplumlara uyum sağlama çabalamasında ki yeni Rusya’nın görüntüleri de fonda gayet öğretici bir şekilde akıyor. Yeni kurulmakta olan şirketler ve patron olgusu. Dinin yeni toplumda birden kapladığı yer. Ailenin yapısı. Kısacası toplumsal dönüşüm…
 
Yönetmen Andrey Zvyagintsev’in izlediğim bu ikinci filmi. Vozvrashchenie (2003) - The Return da oldukça etkileyici ve çekimlerinin çok güzel olduğu bir filmdi. Nelyubov’da farklı olarak dikkatimi çeken sakinlik ve dinginlik bakımından aynı tarz çekimler olmasına karşın anlattığı konudan olsa gerek daha sert geldi bana anlatım tarzı. Ama bu da böyle anlatılır ancak dedirtiyor film bitince. Kısacası yönetmen film yapma işini çözmüş.
 
Oyunculuklara gelince. Alyoşa (Matvey Novikov) filmin etrafında döndüğü karakter olmasına rağmen çok sahnede yer almadı. Ama olduğu kadarıyla başarılıydı. Anne Zhenya (Maryana Spivak) iki gün boyunca çocuğunun evde olmadığını farketmeyen, bencil ve sevgisiz anneye iyi can vermiş. Aslında film bu sevgisizliği en çok da anne üzerinden anlatıyor zannederken, baba Boris (Aleksey Rozin) yeni eşinden olan çocuğuna karşı da aynı davranışları sergilemeye başlayınca yönetmenin anlatmak istediği şey ortaya çıkıyor: toplumda ki sevgisizlik… Aslında kaybolan Alyoşa değildir...

Cannes Film Festivali Jüri Ödülü'nü kazanan yapım filmekimi'nde gösterildi.

alpalp84 12-10-2018 03:10

Anne-baba kavga ederken, çocukları hakkında söylenmedik laf ederken dikkat etmedikleri birşey vardır, yan odada ders çalışmaya uğraşan çocukları her şeyi net şekilde duyuyordur. Anne 2 gün sonra birşeyi anlar, çocukları ortada yoktur... Beni çok üzen, çok duygulandıran bir film oldu. Dram filmlerini sevmem, beni çok üzer. Hep bir yerde çocuğun iyi olduğunu gösteren bir sahne bekledim durdum... Anne-baba demeye dilim varmayan insanlara film boyunca laf saydım... Mükemmel bir film.

Videolar

Galeri