Los Olvidados

Film   1950     Altyazılar: [1]   [1] [17-02-2017 -> 14-04-2021]

Dünyanın unutulmuş şehirlerinden Meksika'da geçen film, dönemin Meksika'sını son derece dokunaklı bir şekilde peliküle yansıtıyor. Meksika'nın en yoksul mahallerinden birinde yaşayan bir grup çocuk, doğdukları gün suçla tanışmaktadır. Her biri yaşamak için çalmak ya da çeşitli irili ufaklı suçlara yönelmek zorundadır. Ailelerinin durumları ise çocuklarından farklı değildir. Bu gençlerden biri olan El Jaibo, hapistan kaçar ve dışarıdaki hayata kaldığı yerden devam eder. Jaibo suça başvurmaya devam ederken çevresindekilerin hayatını da onarılması mümkün olamayan hasarlar verecektir. Usta yönetmen Luis Bunuel'in ülkesinden ayrı kalmak zorunda olduğu dönemlerde yaşadığı Meksika'da çektiği 'Unultulmuşlar' dönemin sosyal yapısı ve ekonomisinin insanlar üzerindeki etkisini oldukça çarpıcı bir şekilde ele alıyor.


Orijinal Başlık: Los olvidados

Yayın Tarihi: 09-11-1950 [843] Aka:
  • Los Olvidados
  • The Young and the Damned
Dil: İspanyolca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

La madre de Pedro

Don Carmelo, el ciego

El Jaibo

Daha Fazlası

için tıklayınız.

El director de la escuela granja

El padre de Julián

Cacarizo

Miembro pandilla

Pelón

Julián

La Voz al Comienzo de la Película

Vagabundo

Un asilado

Doña Rufinita, vecina

Un golfo

Chicharronero

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Meksika
YÖNETMEN
TÜR
Suç, Drama
SÜRE
80 Dakika
8 /10 - (8)

19Tufan03    13-04-2021 20:09     Id:12577


Sinefil

Luis Bunuel'in toplumsal gerçeklik üzerine Meksika'da çeteleşen birkaç çocuğun hayatını anlatarak çektiği Los olvidados, daha başında "Hiçbir karakter hayal ürünü değildir. Film gerçek olaylara dayanmaktadır." girizgahıyla başlıyor ve izleyiciye ne kadar gerçekçi ve çarpıcı bir film izleteceğinin sinyallerini veriyor en başta. Her ne kadar diğer Bunel filmlerindeki gibi ana teması burjuva eleştirileri olmadığı sanılsa da, film aslında burjuva eleştirilerini ve sınıfsal farklılıkları daha çok alt metinde saklayan, yaşadıkları coğrafya yüzünden hayatın seçenek/seçenekler ve seçme hakkı bırakmadığı, hayatta kalmaya çalışan çocukların ne kadar zalim olabileceğini gösteren ve bu yüzden de toplumları, düzenleri ve sistemleri eleştiren gerçek bir başyapıt Los olvidados. Aile kavramından uzak büyüyen ve duygusal yetersizliklerinin üstüne bir de hayatta kalmak için para kazanmaları gereken çocukların birçoğu için vicdan ve iyilik kavramı yok gibi bir şey. Ancak, Bunuel tabii ki çocukları veya onların yaptıklarını sorgulayıp eleştirmiyor. Bu çocukların sokaklarda yaşamasına sebep olan ve onları bu davranışları yapmaya iten düzeni sorguluyor Bunuel. Film, şiddet ve soygun sahnelerindeki cesareti ile sinemaseverlerden tam not alsa da, bu sebepten dolayı dönemin Meksika'sında yayınlanması yasaklanmış. Ayrıca, özellikle rüya sahneleri ile de çocukların biliçaltına inerek karakter psikanalizi yapan film, suç filmlerinde de kendisinden sonra çekilmiş birçok filme ilham olmasının yanı sıra, sokak çocuklarının hayatını da oldukça çarpıcı ve gerçekçi bir dil ile anlatıyor. 8.8/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:48 Chilekesh 27
Sürüm: SChiZO

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:33 DVD-Rip 1
Sürüm: GENEL