Lillian

(Lillian)

Film   2019     Altyazılar: [1]   [1] [16-11-2019 -> 30-03-2021]

2019 Cannes’da; "Yönetmenlerin 15 Günü"nde ilk gösterimini yapan bu gözlemci yolculuk filmi, belgesel ve kurmacanın sınırlarında kendine özgü bir çizgi oluşturuyor. 1920’lerde; ABD’de yaşayan ve Doğu Avrupalı bir göçmen olan Lillian Alling’in yaşamından esinlenen film; daha önce izlediğimiz hiçbir şeye benzemiyor. Kendi evine dönebilmek için yollara düşen Lillian’la birlikte; ABD’nin pek az bilinen izbe yollarında, sanki günümüze ışınlanmışız ve evimizi bulmak için O'nunla yürüyoruz. O'nun gözünden, etrafa yorumsuzca bakıyoruz ve birlikte; "Evin ne olduğu?" sorusuna yanıt arıyoruz. Gönderen : @Enes_Biga

Yayın Tarihi: 20-05-2019 [307] Aka:
  • Lillian
Dil: İngilizce, Rusça Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Lillian

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Avusturya
YÖNETMEN
TÜR
Macera, Drama
SÜRE
130 Dakika
OY VER

Franz_K    28-01-2021 11:10 Id:12032


Sinefil

1927’de Alaska üzerinden Rusya’ya ulaşmak amacıyla New York’tan yola çıkan bir kadının yaşadıklarını belgesel ve kurmacanın sınırlarında bir hikâye ile günümüze uyarlayan nefis bir umuda yolculuk filmi Lillian. Ancak film gerçekten de bir umuda yolculuk mu yoksa yetişkin içerikli filmlerde rol almayı düşünecek kadar derin bir çaresizliğin içinde bocalayan bir kadının ölüm ile yaşam arasında hiçliğe doğru giden içsel yolculuğu mu buna karar vermek çok kolay değil. Zira Amerika’yı bir baştan bir başa yürüyerek geçen ve rotasını ıssız yollar, tenha kasabalar üzerinden çizen Lillian; yolculuğu boyunca çoğu zaman o kadar fütursuzca, tedbirsiz ve plansız yol alıyor ki onun gerçekten de bir hedefe varmak isteyip istemediğinden emin olamıyor seyirci. Lillian’ın yolculuğu seyirciye Amerika’nın coğrafi ve kültürel panoramasını kusursuz bir biçimde çiziyor bir yandan da. Film boyunca hiç konuşmayan bu gizemli kadının yolculuğuna radyo yayınları eşlik ediyor çoğu zaman. Lillian; seyircisine gerek bu radyo yayınlarıyla gerekse kırsaldaki bir kasabada yapılan 4 Temmuz kutlamaları, Kızılderililerin var olma mücadelesi, “gözyaşı otobanı” kenarında asılı faili meçhul kadın kıyafetleri gibi kahramanının yolculuğu boyunca geçtiği yerlere dair birçok belgeselvari görüntülerle Amerika’nın sinemada bize pek de yansıtılmayan öteki yüzünü gözlemleme fırsatı veriyor. Görüntü yönetmenliğini de kendisinin yaptığı Andreas Horvath’ın gerçek bir hikâyeye dayalı bu muhteşem yol filmi bir bilinmeze doğru yol alan çaresiz bir kadının dokunaklı yolculuğunu kusursuz bir sinematografi ile aktarıyor ve en son Wild (2014)’de aldığım “yol filmi” tadını birkaç kat katlayarak kendi türünde unutulmazlar arasına girmeyi başarıyor.
7,9/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 02-07-2020 21:38 Süt Kardeşler kusagami 76
Sürüm: Lillian.2019.720p.WEBRip.x264.AAC-[YTS.MX]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 02-07-2020 21:37 Net-Rip kusagami 1
Sürüm: Genel