Les amours imaginaires

(Hayali Aşklar)

Yıl: 2010 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 1, İngilizce 1

Hayatımıza pek çok insan girer ve çıkar. Bunların arasında öyleleri vardır ki geldiği an zamanı yavaşlatır, bütün koşturmacamızı siler, döner ve ona kilitleniriz. Merak uyandırır, her şeyini bilmek isteriz. Sonra ilgimiz duygulara dönüşür. Yaşadığımız her dakikaya o duygular karışır. Zamanımızın da içine sızar ve suya atılan taşın halkaları gibi içimizde büyümeye başlar. O kadar büyür ki başka kimseye, hiçbir şeye yer kalmaz. Araya girenlereyse tepkimiz sert olur, isterse en yakınımız olsun. Onun ilgisini kimseyle paylaşamayız. Konuştuğu her kelimeyi on katıyla bedenimizde hissederiz. Yaşattıkları bizi delirtmesin diye ya daha çok içeriz sigarayı ya da tırnaklarımızı yeriz.

Sevmenin de ötesinde bir tutkuyla bağlanırız ona. Öyle bir dans eder ki önümüzde, “o ne danstır öyle”, darmadağın oluruz. Öpüşmek, sevişmek de değildir derdimiz. Çünkü o hayatımızda çok daha büyük bir boşluğu doldurur: Duygusal boşluğu. Ancak ona yüklediğimiz anlam o kadar yoğundur ki bunu kaldıramaz ve her şey tepetaklak olur. Zaten o hiçbir zaman “öyle” demek istememiştir. Çünkü hiçbir zaman “öyle” bir insan olmamıştır. Ve asla “yalnızca bizi” sevmemiştir. Hazmetmemizin güç olduğu zamanları atlattıktan sonra “şimdi ne olacak?” diye beklerken acaba daha mı dikkatliyizdir yoksa yeni hatalara kendimizi hazırlar mıyız sanki her şey hayalden ibaretmişçesine? Bir göz kırpmaya bakar cevabı.
Gönderen : @WhiteJAWS
Aka: Hayali Asklar, Heartbeats, Les amours imaginaires Dil: French, English

Oyuncular

Marie

Nicolas

Francis

Désirée

Jeune femme 1

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Jeune homme 1

Jeune femme 2

Jeune homme 2

Jeune homme 3

Jeune femme 3

Coiffeuse

Caissière

Coiffeuse

Rockabill

L'invité à la soirée finale

Yönetmen: , Senaryo: Yapımcı: , , ,

ÜLKE

Canada

YÖNETMEN

TÜR

Drama, Romantik

SÜRE

101 Dakika

Oluşturulma Tarihi: 2017-02-17 - Son Güncelleme Tarihi: 2018-04-21

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden kolayca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:30 DVD-Rip 12
Heartbeats 2010.FESTiVAL.DVDRip.XviD-LAP (0)

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 20:47 rorschach 37
Heartbeats 2010.FESTiVAL.DVDRip.XviD-LAP (0)

Franz_K 16-12-2017 10:12

Genç yaşına rağmen oldukça başarılı filmlere imza atmış Xavier Dolan’ın daha yirmili yaşlarının başında hem yönettiği hem oynadığı ve karşılıksız aşkın yakıcı ıstırabını sözlerden çok söylenmeyenlerle; mimiklerle, bakışlarla anlattığı dikkat çekici bir film Les Amours Imaginaires. İzlediğim neredeyse tüm filmlerinde anlatısını diyaloglardan ziyade ifadeler üzerinden yapıyor oluşu filmlerine izlemesi keyifli bir derinlik katıyor. Anlaşılmazlığa kaçmıyor, hatta çoğu zaman fazlasıyla açık sözlü ve cesur davranıyor söylemek istediklerini aktarırken. Ancak kahramanlarına duygularını söyletmiyor ve izleyiciye bırakıyor çözümlemeyi. Filmlerinde ele aldığı temalar düşünülürse zaten dile getirilmesi zor duygular, kahramanlarının hissettikleri. Bu noktada susmak her şeyi anlatmak için en iyi yol oluyor belki de.
Les Amours Imaginaires’te de aynı erkeğe aşık olan iki yakın arkadaşın karşılıksız aşkları anlatılıyor. Dolan filmde; karşılıksız aşkın, aşkını ifade edemeyişin, kıskançlığın, rekabetin kişide yaratacağı tüm duyguları yaşatıyor kahramanlarına ve hissettiklerini bakışların, hareketlerin, imaların altına ustaca gizliyor. LGBT içerikli temalar içermesine rağmen aşkı en saf haliyle ele aldığı için homofobik yaklaşımdaki seyircileri bile rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum filmin.

Ve “Bang Bang” şarkısının Fransızca’sını dinlemek çok keyifliydi, filme de çok yakışmış. 7,8/10

Videolar

Galeri