Kız Kardeşler

Film   2019     Altyazılar: [2]   [1] [13-12-2018 -> 06-06-2021]

Film, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmelerini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor. Farklı yaşlardaki üç kız kardeş, Reyhan, Nurhan ve Havva, küçük yaşta kasabaya besleme olarak gönderilmiştir. Ne var ki, yanlarına verildikleri ailelerde tutunamazlar ve birbiri ardına baba ocağına geri gönderilirler. Dağ köyündeki evlerinde, birbirlerinden güç alarak ayakta kalmaya çalışan üç kız kardeş, bir yandan da tekrar kasabaya gidebilmek için gizli bir rekabet içine girerler.


Yayın Tarihi: 11-02-2019 [840] Aka:
  • Kiz Kardesler
  • A Tale of Three Sisters
Dil: Türkçe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Nurhan

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Man #1

Coffeehouse Owner

Turan

Gökhan

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye, Almanya, Hollanda, Yunanistan
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
108 Dakika
7.9 /10 - (7)

izleyici002    20-02-2019 12:49     Id:5378


Daha önce Tepenin Ardı ile Caligari ödülünü aldığı 69. Berlinalede bu kez altın ayı için şansını denedi Emin Alper. Biraz Çehov, biraz Grimm Kardeşler’in öyküleri tadındaki Kızkardeşler, kendisinin bundan önceki iki filminde ön planda olan paranoyayı içermiyor. Yüce dağların arasına konuvermiş küçük bir köyün kıyıcığındaki taş evlerin birinde başlayıp bitiyor bütün hikaye. Şevket’in üç kızından en küçüğü Havva, besleme verildiği evden köye dönmüştür. Baktığı bebek ölmüş, işveren ailenin O’na ihtiyacı kalmamıştır çünkü. Köydeki evde yaşlı babası Şevket, en büyük ablası Reyhan ve kocası çoban Veysel bulunmaktadır. Şevket Havva’yı gönderecek yeni bir yer aramaya başlamışken ortanca kardeş Nurhan’da çıkagelir yanına verildiği Dr.Necati ile. Bakmakla sorumlu olduğu çocuklardan birini tartakladığı için Nurten Hanım istememektedir Nurhan’ı artık evde. Dr.Necati dönmeyip o geceyi köyde geçirmeye karar verir ama bunun yol açacağı sonuçların farkında değildir.
Filmin en başarılı unsurunun görüntü yönetimi (Emre Erkmen) olduğunu teslim etmek gerek. Basın toplantısında yönetmenin bizzat belirttiği gibi, pek çok sekansta Flaman ustaların tablolarıyla benzerlikler dikkati çekiyor. Oyunculukları da göz dolduran filmin en zayıf yönü senaryosu. Emin Alper’in önceki filmlerinde paralel okumalara açık, güncele göndermeler yapan senaryolarının yanında Kızkardeşler’in hikayesi oldukça zayıf kalıyor. Film sona erdiğinde herhangi bir “şey” herhangi bir yere bağlanmıyor. Kimse bir ders çıkartmıyor veya tercihini sorgulamıyor. Tam tersine, aynı Şevket’in “size üç nankör kızkardeşin hikayesini anlatayım mı?” masalındaki gibi, gidip gidip başa dönüyor. Bütün karakterler o zaman dek ne yaptılarsa değiştirmeden aynısını tekrar etmeye (ve aynı can yakıcı sonuçlara maruz kalmaya) teşne görünüyorlar. Bu küçük köyde hayat (ve ölüm) kendini tekrar edip duruyor. Bu noktadan bakınca film “yaşananlardan öğrenilecek bir şey yoktur” gibi bir mesaj veriyor, ki gerçek hayatla bağdaşmayan bu önermeyi izleyicinin yutması biraz zor görünüyor.
Genel olarak bakıldığında usta kamera çalışması, düzgün oyunculukları ile izlenebilir bir film olan Kızkardeşler’in zaman içinde kalıcı olma şansı biraz zayıf bana göre.

Franz_K    01-12-2019 22:21     Id:7282


Sinefil

Tepenin Ardı ve Abluka’dan sonra çektiği üçüncü uzun metraj filmi Kız Kardeşler’de Emin Alper, Anadolu taşrasına dair can yakan çok katmanlı bir hikâye anlatıyor. Anneleri öldükten sonra kasabadaki ailelere besleme olarak verilen üç kız kardeşin bir şekilde baba evine döndükten sonra yaşadıkları üzerine kurgulanmış oldukça güçlü bir dramatik altyapıya sahip film, sarp kayalıklar arasına sıkışmış birkaç haneden oluşan küçük bir dağ köyünde, yaşı geçkin babalarıyla ve çobanlık yapan akıldan eksik damatla birlikte yaşayan bu üç kız kardeşin dokunaklı hikâyesine odaklanıyor. Yaratılan karakterler, karakterler arası ilişkiler ve tüm bir anlatının altında yatan Anadolu taşrasına dair acı gerçekler ustaca bir kurguyla aktarılıyor seyirciye. Mekan seçimlerindeki başarı ve üst düzey görüntü yönetmenliği daha ilk sahnede gösteriyor kendini. Seçilen coğrafya, bu coğrafya ile anlatılan hikâye arasındaki paralellik filmin derinliğini kat kat artırıyor. Bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda karakterle yaratılan kurgu her bir karakterin kendine has dramatik hikâyesi ve karakterler arası çatışmalar ile zenginleşiyor. Anadolu’da kadın olmak alt temasının, Anadolu kadınının cinselliğe yaklaşımının, Veysel karakteri üzerinden taşra-kasaba insanı arasındaki alt-üst ilişkisinin ve taşrada sıkışıp kalmanın, çaresizliğin çok iyi diyaloglarla vurgulandığı Kız Kardeşler; görsel zenginliği, oyuncu performansları, başarılı kurgusu ve taşra psikolojisini aktarmadaki ustalığı ile titiz bir sinemacılık örneği.
9,3 /10

DeanJames    23-12-2019 11:31     Id:7475


Advisor

Senenin iyi yerli filmlerinden biri Kız Kardeşler; özellikle başarılı görüntü yönetmenliği ve göz dolduran oyunculuklarıyla adından söz ettirmeyi başarıyor. Çok farklı ya da mesaj veren bir hikâye anlatmıyor, Anadolu'nun ücra bir köyünde yaşayan basit insanların hayatına yalın bir bakış açısı diyebiliriz belki de. Köy-kasaba ya da köylü-şehirli karşılaştırmalarını sıkça kullanıyor ve birbirlerine özenmelerinden sıkça bahsediliyor. Ülkemizin en büyük gerçeklerinden biri olan(aslında dünya genelinde böyle) şehirlinin şehir hayatından bıkması ve kırsala özenmesi, kırsaldakinin ise hem köy hayatının zorluklarından hem de ekonomik getirisinin az olmasından dolayı şehir hayatına özenmesi Emin Alper tarafından ustalıkla beyaz perdeye aktarılmış. Dış mekân muazzam kullanılmış, oyuncuların hepsi çok iyi oynamış ve ortaya gerçekten iyi bir film çıkmış. Sadece aklıma takılan; filmin kırılma noktasındaki olayın geçiştirilmesi ve dramatik olarak kullanılmaması bir tercih miydi yoksa kurgudaki bir problem miydi tam anlamamam oldu. Bir de sonuyla ilgili bir problemim yok fakat Veysel'in gördüğü iki adamın varlığı çok saydam kaldı sanki, bunun bilinçli yapıldığını anlıyorum fakat çok zorlama olmuş gibi geldi. Her ne kadar ödül törenlerinden eli boş gelse de genel olarak izlenmesi gereken bir Türk filmi demek yanlış olmaz Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi için.

ynsmrdrms    14-05-2020 01:44     Id:9226


Film değil. Yaşamdan kesit. Masumiyetin kaybetmek için bişey yapmak yapmamakla aynı. Bir Veysel izledik. Masum, Kendi halinde ve umutlu. Yaşadığı hayatı güzelleştirmek için çabalarken ona yakıştırmayanlara inat verdiği mücadele sonuçsuz kalınca... Hayatımızda ki görmediğimiz Veysellere...

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 06-06-2021 08:51 Net-Rip Spectre 6
Sürüm: Kiz.Kardesler.WEBRip.Netflix

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 06-06-2021 02:15 Net-Rip Spectre 3
Sürüm: Kiz.Kardesler.WEBRip.Netflix

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 22-06-2020 21:47 Net-Rip sash® 28
Sürüm: Kiz.Kardesler.2019.1080p.WEB-DL.AAC2.0.x264-KG