Kız Kardeşler

Yıl: 2019 | IMDB: |

Film, annelerinin ölümünün ardından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin, yıllar sonra köylerine geri dönmelerini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor. Farklı yaşlardaki üç kız kardeş, Reyhan, Nurhan ve Havva, küçük yaşta kasabaya besleme olarak gönderilmiştir. Ne var ki, yanlarına verildikleri ailelerde tutunamazlar ve birbiri ardına baba ocağına geri gönderilirler. Dağ köyündeki evlerinde, birbirlerinden güç alarak ayakta kalmaya çalışan üç kız kardeş, bir yandan da tekrar kasabaya gidebilmek için gizli bir rekabet içine girerler.


Yayın Tarihi: 11-02-2019 Aka:
  • Kiz Kardesler
  • A Tale of Three Sisters
Dil: Türkçe

Oyuncular

Nurhan

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Village headman

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye, Almanya, Hollanda, Yunanistan
YÖNETMEN
SÜRE
108 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2018-12-13 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-10-18

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

izleyici002 20-02-2019 12:49 Id:5378

Daha önce Tepenin Ardı ile Caligari ödülünü aldığı 69. Berlinalede bu kez altın ayı için şansını denedi Emin Alper. Biraz Çehov, biraz Grimm Kardeşler’in öyküleri tadındaki Kızkardeşler, kendisinin bundan önceki iki filminde ön planda olan paranoyayı içermiyor. Yüce dağların arasına konuvermiş küçük bir köyün kıyıcığındaki taş evlerin birinde başlayıp bitiyor bütün hikaye. Şevket’in üç kızından en küçüğü Havva, besleme verildiği evden köye dönmüştür. Baktığı bebek ölmüş, işveren ailenin O’na ihtiyacı kalmamıştır çünkü. Köydeki evde yaşlı babası Şevket, en büyük ablası Reyhan ve kocası çoban Veysel bulunmaktadır. Şevket Havva’yı gönderecek yeni bir yer aramaya başlamışken ortanca kardeş Nurhan’da çıkagelir yanına verildiği Dr.Necati ile. Bakmakla sorumlu olduğu çocuklardan birini tartakladığı için Nurten Hanım istememektedir Nurhan’ı artık evde. Dr.Necati dönmeyip o geceyi köyde geçirmeye karar verir ama bunun yol açacağı sonuçların farkında değildir.
Filmin en başarılı unsurunun görüntü yönetimi (Emre Erkmen) olduğunu teslim etmek gerek. Basın toplantısında yönetmenin bizzat belirttiği gibi, pek çok sekansta Flaman ustaların tablolarıyla benzerlikler dikkati çekiyor. Oyunculukları da göz dolduran filmin en zayıf yönü senaryosu. Emin Alper’in önceki filmlerinde paralel okumalara açık, güncele göndermeler yapan senaryolarının yanında Kızkardeşler’in hikayesi oldukça zayıf kalıyor. Film sona erdiğinde herhangi bir “şey” herhangi bir yere bağlanmıyor. Kimse bir ders çıkartmıyor veya tercihini sorgulamıyor. Tam tersine, aynı Şevket’in “size üç nankör kızkardeşin hikayesini anlatayım mı?” masalındaki gibi, gidip gidip başa dönüyor. Bütün karakterler o zaman dek ne yaptılarsa değiştirmeden aynısını tekrar etmeye (ve aynı can yakıcı sonuçlara maruz kalmaya) teşne görünüyorlar. Bu küçük köyde hayat (ve ölüm) kendini tekrar edip duruyor. Bu noktadan bakınca film “yaşananlardan öğrenilecek bir şey yoktur” gibi bir mesaj veriyor, ki gerçek hayatla bağdaşmayan bu önermeyi izleyicinin yutması biraz zor görünüyor.
Genel olarak bakıldığında usta kamera çalışması, düzgün oyunculukları ile izlenebilir bir film olan Kızkardeşler’in zaman içinde kalıcı olma şansı biraz zayıf bana göre.

Videolar

Galeri