Kırık Bir Aşk Hikayesi

Film   1981    

İşleri giderek kötüleşen genç iş adamı Fuat (Kadir İnanır), aile baskısı sonucunda zengin bir fabrikatörün kızıyla nişanlanır. İstemediği bu nişanın kutlamasında tanıştığı, kasabaya yeni taşınan edebiyat öğretmeni Aysel (Hümeyra), Fuat için her şeyi değiştirecektir.Onu görmekten kendisini alıkoyamayan Fuat’la ilişkisi ilk başlarda mesafeli de olsa, Aysel ve Fuat birbirlerinden ayrı kalamayacaklardır. Ancak hem toplum baskısı hem de ekonomik gerçeklikler imkansız bir aşkın habercisidir.


Aka:
  • Kırık Bir Aşk Hikayesi
Dil: Türkçe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
95 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 12-04-2017 - Son Güncelleme Tarihi: 21-04-2020

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Franz_K    21-04-2020 12:14 Id:8937


Sinefil

Senaryosunu Selim İleri’nin yazdığı, Cahit Berkay’ın müzikleri ve Ömer Kavur’un yönetmenlik başarısıyla etkisi birkaç kat artan dokunaklı bir aşk filmi Kırık Bir Aşk Hikâyesi. 80’li yılların Ayvalık’ında geçen film, kalabalıklardan uzaklaşıp sakin bir hayat sürmek için buraya gelen bir Edebiyat öğretmeni ile kendisini hiçbir yere ve hiçbir şeye ait hissedemeyen “kaybolmuş” kişilikte bir kasabalı arasında filizlenen imkânsız aşkı anlatıyor. Ancak akıldan silinmeyecek sahneler ve son derece dokunaklı diyaloglarıyla film, ismiyle müsemma kırık bir aşk hikâyesi anlatmakla yetinmiyor; bunun çok ötesinde sosyal ve psikolojik meselelere dokunuyor aynı zamanda. Kasaba burjuvazisine dair tespitleri, kısılıp kalmışlığa, tükenmişliğe dair vurguları ve tüm bunlara aşk ile başkaldıran iki insanın umutsuz mücadelesine dair kurgusuyla Kırık Bir Aşk Hikâyesi; sıradan bir aşk filmi olmanın çok ötesinde. Film derinliğini, iki ana karakterle sınırlandırılmayan; her biri ayrı bir filme konu olabilecek yan karakterle zenginleştirilmiş kurgusuna borçlu her şeyden önce. Birkaç dakikalık bir sahnesi olsa da emekli olup kasabadan ayrılan eski edebiyat öğretmeni mesela… Ya da başlı başına bir film konusu olacak asıl “kırık hikâyeye” sahip olan resim öğretmeninin kısa macerası… Alkolik kayınbirader veya… Film yarattığı yardımcı karakterler ve bu karakterlerin ana hikâyeye yaptığı katkıyı kurgulama konusunda o kadar başarılı ki… Ve elbette 80’li yılların henüz ranta kurban gitmemiş, talan edilmemiş Ayvalık sokakları… Taş döşeli dar sokaklar, bazen dalgalı bazen durgun Ege, metruk binalar, bağ evleri… Mekân seçimlerinde ve kadraja giren her ayrıntıda çok özenli davranılmış filmde. Kadir İnanır’dan pek hoşlanmam romantik kılıklı maço Türk erkeği modelinin en gözde temsilcisi olduğu için. Bu filmde de gözüme batan tek çirkin ayrıntı yine onun o kasabalı maço Türk erkeği tavrını sergilediği sahne oldu. O ayrıntıyı bir kenara koyarsak sosyal ve psikolojik derinliği son derece yüksek, çok etkileyici sahneler ve çok dokunaklı diyaloglarla seyirciyi etkilemeyi başaran, yarım bırakılmış ilk sahnenin tamama erdiği finaliyle de yürek burkan mutlaka izlenmesi gereken bir yerli film Kırık Bir Aşk Hikâyesi.
7,8 /10

Videolar

Galeri