Kelebekler

Yıl: 2018 | IMDB: |

Film, 30 yıl ayrı kaldıktan sonra babalarının çağrısıyla Hasanlar Köyü’ndeki evlerine çağrılan üç kardeşin öyküsünü anlatıyor. Hasanlar’a vardıklarında kahramanlarımız babalarının öldüğünü öğrenirler ve babaları, vasiyetinde, köyün acayipliklerinden biri olan kelebeklerin gelişinde gömülmeyi istemiştir. Ne birbirleri ne de babaları hakkında hiçbir şey bilmeyen üç kardeş, kelebeklerin zamanını beklerken bu köyde vakit öldürmek zorunda kalırlar. Babaları ve birbirleri hakkında bir şeyler buldukça kendileri hakkında daha çok şey öğrenmeye başlarlar. Gönderen : @Tuğrul Akça
Aka: Butterflies Dil: Türkçe

Oyuncular

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
117 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-11-30 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-01-20

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

DeanJames 10-10-2018 10:10

Ben filmi çok sevdim.Öyle ödül aldığı için falan da değil, sevdiğim tarzda bir film olduğu için yazıyorum bunu. Yönetmen Tolga Karaçelik'in diğer filmlerine aşina değilim o yüzden bir karşılaştırma yapmayacağım ama burada ciddi anlamda iyi bir iş çıkarılmış. Tabii ,ben bunu yazarken şunu göz ardı etmiyorum; ben de farkındayım filmin derinlikli bir hikaye anlatmadığının. Eğer düz , anlamlı bir hikaye peşindeyseniz bu film size göre olmayabilir. Burada David Lynch tarzı düz olmamadan da bahsetmiyorum. Absurd komedi diyebileceğimiz bir tarz , hatta komedi kısmı işin sadece sosu. Yani film öyle seyirciyi güldürelim derdinde de değil. 3 tane kardeş var, bunlar 30 yıldır , yani çocukluklarından itibaren birbirleriyle pek fazla iletişim kurmamışlar. Anneleri intihar etmiş, babaları travmadan çıkamamış , bunlar da ayrı yerlere savrulup,oralarda büyümüşler,birbirlerini arayıp sormamışlar. Sonrasında, Almanya'da astronot olan büyük abiye babanın telefon açması ve mutlaka köye gelin ,çok önemli demesi üzerine olaylar gelişiyor. Abi, diğer kardeşleri de alıp yola çıkıyor.  Ortada bir durum var ve bu durum üzerinden trajikomik detaylar öğreniyoruz bu 3 karakter hakkında, tabii bir de köydeki trajikomik durumlar var. İletişim, sorgulama, aile ilişkileri , depresyon vb. birçok konuda bizi sıkmadan, çok fazla yormadan , önemli şeyler söylüyor bize. Hele sonu çok lezzetli ama biliyorum ki çoğu kişi ne ki bu şimdi diyecek. Esas mesele de o zaten. Ne ki bu? Ne fark eder? Her şeye anlam yüklemeye çalışırken birçok şeyi kaçırıyoruz. Hayat akıyor gidiyor; pişmanlıklarımız, hayal kırıklıklarımız, üzüntülerimiz ,kavgalarımız ,hepsi bir noktada anlamını yitiriyor.Bu da öyle bir film işte. Ben beğendim.
Bazı yerlerde oyunculukların vasat olduğunu okudum ve hayretler içerisinde kaldım. Çok merak ediyorum kimin oyunculuğu beğenilmedi acaba? Bunu yazan adamlar öyle saçma sapan rollerde bağıra çağıra oynayan oyunculara bayılıyorlar , ben de ona hayret ediyorum.
Ödül konusuna geri dönersek; evet son derece önemli bir ödül aldı ve son derece özgün bir film olmayı başarıyor "Kelebekler", bu bağlamda da aldığı ödülü sonuna kadar hak ediyor.Tabii ki kimse bu filmi beğenmek zorunda değil, Sundance 'da aldığı ödül de kimseyi filmi izlemek için zorunlu kılmıyor. Yazılacak çok şey var ama burada durayım artık. Beğenen beğenir,beğenmeyen beğenmez. Ne fark eder ki?

Videolar

Galeri