Kar ve Ayı

Film   2022     Altyazılar: [1] [30-10-2022 -> 19-08-2023]

Genç bir hemşire olan Aslı, mecburi hizmet için kışın bitmek bilmediği bir kasabaya atanır. Kasaba sakinlerinden olan Hasan, bir gece ansızın ortadan kaybolduğunda, kasabada türlü dedikodular yayılmaya başlar. Bu kaos ortamında Aslı kendisini, sır ortaklıklarının ve şüphenin içinde bulur. Gönderen : @vedatotur

Yayın Tarihi: 10-09-2022    08-09-2023  [TR] [354] Aka:
  • Snow and the Bear
Dil: Türkçe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye, Almanya, Sırbistan
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
93 Dakika
OY VER

Franz_K    1 ay önce     Id:16384


Sinefil

Genç kadın yönetmen Selcen Ergun’un yazıp yönettiği ve Antalya Film Festivali’nden “En İyi Film” ile “En İyi Kadın Oyuncu” dallarına Altın Portakal ödülüyle dönen; gerek sinetografisi, gerek kurgusu, gerekse oyuncu performanslarıyla usta yönetmenleri aratmayacak olgunluktaki ilk uzun metraj filmi Kar ve Ayı. Son yılların en ağır kışının esir aldığı Doğu Karadeniz’deki bir köye atanan ve kendini uzun süren kış nedeniyle aç kalan ayıların saldıracağı tedirginliği içindeki köy halkı ile birkaç yıl önce öldürülen bir ayı nedeniyle birbirlerine düşman olan iki adam arasındaki husumetin tam ortasına bulan genç bir hemşireyi izliyor film. İlk yarısında muhteşem kış manzaraları eşliğinde, zor koşullar altındaki bu köyün gündelik yaşamına, ortalıkta dolaşan dedikodulara, efsanelere ve hemşirenin iş rutinine odaklanan Kar ve Ayı; köy halkından birinin ansızın ortadan kaybolmasıyla suçluluk ve şüphe duygularının hâkim olduğu gerilim dozu yüksek bir hikâyeye evriliyor. Film; daha açılış sahnesinde kırılan otomobil camı, bu camı onaran “yardımsever” köy sakini ve bir kahve falıyla aslında anlatısını temellendirdiği hikâyeye dair ipuçları veriyor. Ancak uzunca süre seyircisini kahramanının şüphesine ortak eden ve merak duyusunu diri tutan film; sona yaklaştıkça gizemini bir nebze açık etse de çarpıcı finaliyle hem seyircisini şaşırtmayı hem de onu doğa ile insan arasındaki çarpık denge üzerine düşündürtmeyi başarıyor. Kar ve Ayı; iyi hikâyesi ve etkileyici sinematografisi ile çok başarılı evet, ama filmin asıl hayranlık uyandıran yönü daha ilk uzun metrajını çeken genç bir yönetmenin sinema dilindeki olgunluk, oturmuşluk ve doğallık. Buna bir de her biri birbirinden etkileyici performans sergileyen başarılı oyuncular da eklenince Kar ve Ayı neredeyse kusursuz bir sinema deneyimi vaat ediyor seyircisine. Verdiği “İnsanların hatalarının bedelini her zaman doğa öder.” mesajı da cabası.
8,8/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 12-06-2023 15:13 Net-Rip vedatotur 7
Sürüm: Snow And The Bear (2022) [WEB-DL] [WEBRip] [YTS.MX]