Jour de fête

Yıl: 1949 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 3, İngilizce 1


Zaman 1940'lı yılların sonlarıdır. Fransa'nın tam ortasında yer alan küçük ve sakin taşra kasabası "Sainte-Sévère-sur-Indre"de hayat son derece yavaş ilerlemektedir. Bir nehir kenarında kurulmuş olan bu yerleşim yeri, çevresinin pastoral manzarası ile aslında bir kasabadan çok şirin bir köy görünümündedir. Kasabanın sakar ve beceriksiz postacısı François (Jacques Tati) çok sevdiği ve adeta kendisiyle özdeşleşmiş külüstür bisikletiyle posta dağıtırken mümkün olduğunca ağırdan alır, her fırsatta işini bırakarak kasabalının bir takım işlerine yardımcı olmaya çalışır ama onları da yüzüne gözüne bulaştırır. Kasabalı, aklı çabuk karışan, biraz da bön bir adam olan François ile inceden dalgasını geçmektedir. İnsanlar yüzüne karşı işinin ne kadar önemli olduğu söyleyerek onu pohpohlarlar, ama arkasından da alay ederler. François küçümsendiğinin farkında bile değildir. O işini büyük bir ciddiyetle sürdürür.
"Bastille Günü" dolayısıyla kasabada yılda bir kez düzenlenen panayır oranın insanlarının tekdüze hayatlarına büyük bir değişiklik getirmektedir. Panayır için her yıl gelen gezici lunapark da kasabada dört gözle beklenmektedir. Daha etkinlikler başlamadan kasaba karnaval havasına girmiştir bile. Halk büyük bir gayretle günler öncesinden hazırlıklara başlar, sokakların ve dükkânların süslenmesi, lunaparkın kurulmasına el birliğiyle yardımcı olur. Atlıkarıncaların, çadır sinemasının ve diğer oyun pavyonlarının inşasına postacı François da katılır. Nihayet 'büyük gün' gelir (Filmin İngilizce adı bu anlama gelen "The Big Day"dir), içki su gibi akmaktadır. Kasabalının kendisine yaptığı kötü bir şaka sonucunda şarap yerine daha sert bir içkiden içen postacı François hemen sarhoş olur. Alkolün etkisi altındayken çadır sinemasında ABD Posta Servisi'nin marifetlerini anlatan bir haber filmi seyreden François, Amerikalı meslektaşlarına özenir ve arkadaşlarının da dolduruşuyla kasabadaki posta işlerini tıpkı filmdeki postacılar gibi jet hızıyla yerine getirmeye karar verir. Ancak François, teknolojinin son nimetlerinden faydalanan Amerikalı posta görevlilerinin modern donanımına sahip değildir. Onun altında motosikletler, emrinde hızlı trenler ve helikopterler, otomatik tasnif makineleri vb yoktur, onun sadece çok sevdiği külüstür bir bisikleti vardır. Postacı bu durumdan yılacak adam değildir. Aynen filmde gördüğü sistemin hızında çalışmaya başlar ama bu nafile gayreti başına olmadık kazalar getirecek, birçok komik durum ortaya çıkacaktır.
Ertesi gün Lunapark ve göstericiler çadırlarıyla diğer malzemelerini toparlayarak kasabadan ayrılırlar. Kasaba eski sakin günlerine döner.

Gönderen : @Themis
Aka: Jour de fête, Jour de fete Dil: Fransızca

Oyuncular

François le facteur

Roger

Marcel

Germaine

Jeannette

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Le châtelain

La commère

Le cafetier

Le coiffeur

Brass Band Member in 'Bondu' Café

Un figurant

Young girl on the way to fairground

Child in front of the merry-go-round

Young Woman on cart

Le boucher

Man with boater hat in village square

Traveling Picture Show Cashier

Edith

Woman Farmer

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı: , , , , ,
ÜLKE
Fransa
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
70 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-02-17 - Son Güncelleme Tarihi: 2018-10-23

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 20:36 TV-Rip 8
Sürüm: HTB Not: Jour de fete (1949) COLORIZED 720p BluRay x264-HTB (0)

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 20:47 TV-Rip 3
Sürüm: GENEL (0)

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:31 TV-Rip 6
Sürüm: Coloris (0)

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 20:59 DVD-Rip 1
Sürüm: Coloris (0)

Videolar