Italyanets

(İtalyan)

Yıl: 2005 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 2, İngilizce 1

Rusya'nın En İyi Yabancı Film dalında 2005 yılında Oscar adayı filmi İtalyan, sağlam ve köklü Rus edebiyatının yakın zamanda sinemadaki yansımasına en güzel örnek. Filmde, hayatı ve geleceği ile ilgili bir seçim yapmak zorunda kalan küçük bir oğlan çocuğunun öyküsü anlatılıyor. Yönetmen, kalbi mantığından daha yüksek sesle konuşan bu küçük çocuğun ruhsal dünyasını bize ustaca yansıtırken, aynı zamanda içten, sıcacık ve büyüleyici bir öykü sunuyor.Vanya, altı yaşında ve kimsesiz bir Rus çocuğudur. Yetimhanede, bir İtalyan ailesi tarafından evlat edinilmek ve İtalya'da yaşamak gibi bir seçenek sunulur. Ancak Vanya güneyde, Akdeniz'de rahat bir hayat yerine öz annesini aramayı seçer. Annesini arayabilmek için de önce yetimhanedeki kayıtları ele geçirmeli ve onları okumayı öğrenmelidir. Vanya'yı gizem dolu ve tehlikeli bir dünya beklemektedir... Gönderen : @Kornsky

Aka:
  • The Italian
  • Italyanets
  • Italianetz
  • Italjanec
Dil: Rusça, İtalyanca, İngilizce

Oyuncular

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Rusya
YÖNETMEN
SÜRE
90 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 17-02-2017 - Son Güncelleme Tarihi: 08-12-2017

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 22:30 İrfan TAŞCI 7
Sürüm: The.Italian.2005.PROPER.LiMiTED.DVDRip.XviD-HNR; 695 MB

Türkçe Altyazı
Türkçe 29.97 1 SubRip 17-02-2017 20:55 İrfan TAŞCI 4
Sürüm: Italjanec.2005.DVDRip.XViD.AC3.Rus

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 22:29 DVD-Rip 4
Sürüm: The.Italian.2005.PROPER.LiMiTED.DVDRip.XviD-HNR; 695 MB

benteksizhepin 02-05-2019 09:06 Id:5894

Çocuk olmanın en güzel yanı nedir bilir misiniz? Umut dolu olmak. Yaşamın kaynağına sahip olmak yani. Aslında kâinat güzel bir yer olmasa bile hep güzel günlerin geleceğine inanmak… İnanabilmek birşeye zannedildiği gibi güçsüzlük değildir aslında. Vanya Solntsev de böyle inançlı bir çocuk işte, onca kir pas içinde saflığını ve temizliğini koruyabilen bataklıkta açan bir çiçek misâli. Altı yaşındaki kahramanımız unutulmuş 2002 yılında bir Rus köyündeki yetimhanede yaşıyor ama burası daha çok pis bir ticarethane. Yetimhanenin kazan dairesinde ise bir çocuk çetesi kaçakçılık, fuhuş her dalavereyi çeviriyor. Yetimhanede yaşayan küçük çocukların tek beklentisi ise zengin bir aile tarafından evlet edinilmek. İtalyan bir aile evlatlık almak için Rus aracı Madam tarafından yetimhaneye getirilince Vanya’yı beğeniyorlar ve evlat edinme işlemleri başlıyor. Tabii Madam’da bedelini (rüşvet) alıp yetimhane ile paylaşıyor. Ortamda Vanya’nın lâkabı da İtalyan oluyor böylece. 

Ama bu esnada ne tesadüftür ki daha önce aynı yetimhaneden evlat edinilip giden başka bir çocuğun annesi çıkıp geliveriyor. Çocuğunun izini sürmek için. Ama Madam ve yetimhane yönetimince paralar çoktan paylaşıldığından o zavallı anneyi kovalıyorlar. Çocuğunu gerektiği zaman koruyamayan kadın belki de vicdan azabıyla sarhoş bir şekilde bir trenin altında kalıp yaşamını yitiriyor.Bu ölüm haberi yetimhanede yankılanınca Vanya’nın minik kafasına da bir şey dank ediyor. Ya annesi de gelip onu arar ve İtalya'ya gittiği için bulamazsa? Oysa iyi anlaştığı yetimhaneden büyük bir kız “gelme ihtimali yok annenin öyle olsa seni bırakmazdı” demesine rağmen “ya gelirse” der minik akıllı bıdık. Yurt yönetimdeki kendi ile ilgili gizli kayıtları okuyabilmek için okuma yazma öğrenir ve annesinin izinin peşine düşer. Tehlikelerle dolu dünyaya açılmaya ve müthiş bir maceraya atılmaya karar verir artık onun umudu yani yaşama nedeni öz annesini bulmaktır.  

Yönetmen Andrey Kravchuk bir televizyon ve belgesel yapımcısı bu ilk uzun filmi. Bir yetimhanede yaşayan ve annesini aramak için okuma yazma öğrenen bir çocukla ilgili gazetede çıkan bir haberden etkilenerek filmin senaryosunu Andrei Romanov yazmış. Ama esas söz edilmesi gereken kişi Nikolay Spiridonov yani Vanya’ya can veren yetenekli küçük oyuncu adeta filmin gerçek yaratıcısı o. Bu ilk filminden sonra da oyunculuk hayatına devam etmiş. 2005 yılında Berlin Film Festivali ödülü bulunan film 2006 yılında Rusya’nın En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı da olmuş. Rusya büyük coğrafyası buna mukabil az sayılabilecek nüfusu ama en çok da bolşevik ihtilali öncesi göz kamaştıcı edebiyat geleneği ile müthiş bir kültür ülkesi. Ama bana 1917 İhtilâlinden sonra bu yaratıcılık nispeten inkıtaya uğradı gibi geliyor. 1985 yılında Gorbaçov iktidarı döneminde Doğu - Batı ilişkilerini düzelteyim derken Doğu Avrupa'daki tüm Sovyet uydusu ülkelerinde aydınlar ve milliyetçilerin harekete geçmesi ve ortaya attığı Glasnost (Açıklık) ve Perestroyka (Siyasi sistemin, devlet örgütünün ve hükümet organlarının yeniden yapılanması) ilkelerinin devreye girmesi ile 6 yıl süren reformların ardından 1991 yılının sonunda SSCB resmen dağıldı. İşte bu tarihten sonra bir bocalama devresinden sonra sanki eski kökleriyle tekrar bağ kurmaya başladılar. Bu film ve benzerleri bu gelişmeye örnek teşkil ediyor. 

Film kareleri için filmle ilgili Blog sayfam.

Videolar

Galeri