Istanbul the Golden City

(Altin Kent Istanbul)

Yıl: 1996 | IMDB: |

Günümüzden neredeyse üçbin yıl önce, susuz ve kayalık bir yarımadada ticaret kolonisi olarak kurulan Byzantion'un, Asya kıyısındaki bağlık bahçelik sulak Halkedon'a "Körler Ülkesi" diye tepeden bakması boşuna değildi. Kuzeyle güneyin, doğuyla batının kesiştiği yerdeki Byzantion, kudret ve servet peşindeydi. Kudret ve servet sikkelere işlendi, altın olup birikti. Üç imparatorluğa başkentlik eden kent, altın tozunu ikonalara, mozaiklere, varaklara, tombaklara sindirdi. Kentin tepeleri kubbelerle taçlanmış silueti gün batımında Haliç'le kaynaştı; Haliç "altın boynuz" diye anılageldi.

Çağlar değişti ama İstanbul servetin hem merkezi, hem simgesi olarak kaldı. Süryaniler, ermeniler, müslümanlar altını işledi; Kapalıçarşı esnafı yüzyıllardır altın sattı. Sinagogların ve kiliselerin altın süslemeleri, ibranice dualara, ortadoks, gregoryen, katolik, protestan papazların vaazlarına tanık oldu. Topkapı Sarayı'nın görkemli günlerinde sultanların torbalarla altın serptikleri Haliç, Fatih Sultan Mehmet'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın ve Sultan Ahmet'in camilerinden okunan ezan sesleriyle yankılandı. Ve insanlar yüzyıllar boyunca "taşı toprağı altındır" diyerek İstanbul'a göç edegeldiler.Belgesel, "altın" motifinden yola çıkarak, kentin kuruluşundan bugüne, Ayasofya'dan Süleymaniye'ye, ilk sikkelerden altın borsasına, kültür ve sanattan gündelik yaşama "Dünya Kenti İstanbul" temasını işliyor.
Gönderen : @WhiteJAWS
Aka: Altin Kent Istanbul Dil:

Oyuncular

Yönetmen: , Senaryo: Yapımcı: ,
ÜLKE
Türkiye
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
20 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-04-23 - Son Güncelleme Tarihi: 2018-09-19

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Videolar