İçerdekiler

Film   2018    

Darbe döneminde iktidarın söylemine karşı bildiri dağıtan bir öğretmen gözaltına alınır. Kimseyle görüştürülmeyen ve tutuklama kararı olmaksızın siyasi şube baş komiseri tarafından 185 gün boyunca baskı altında sorgulanan öğretmen, psikolojik bir savaş vermektedir.Usta yazar ve şair Melih Cevdet Anday'ın aynı isimli yapıtının sinemaya uyarlanması olan 'İçerdekiler' filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Hüseyin Karabey üstleniyor. Gönderen : @DeanJames

Yayın Tarihi: 25-09-2018 Dil: Türkçe

Oyuncular

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
115 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 23-02-2019 - Son Güncelleme Tarihi: 07-06-2019

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Franz_K 21-05-2020 11:48 Id:9328

Hüseyin Karabey’in hem senaryolaştırdığı hem de yapımcılığı üstlendiği İçerdekiler, Melih Cevdet Anday’a ait iki perdelik tiyatro oyununun başarılı bir sinema uyarlaması. Uyarlandığı tiyatro oyunu gibi iki bölümden oluşan filmin ilk bölümünde devletin soğuk, mesafeli duruşunu ve katı tutumunu yansıtan son derece kişiliksiz bir odada altı ayı aşkın bir süre boyunca kanunsuz olarak gözaltında tutulan bir öğretmen ile iyi ve kötü polisi aynı anda oynayan komiser arasındaki diyaloglara şahit oluyor seyirci. Her iki karakterin ruh durumunun sürekli değiştiği bu yarıda kurnazca bir oyunla tutukluyu çözmeye çalışan komiser ile kendisine vaat edilenlerin imkânsızlığı ile olabilirliği arasında bocalayan tutuklu arasında geçen konuşmalar iki tarafın korkakça, cesurca, tekinsizce, tereddütle yaptıkları satranç hamleleri gibi adeta. Komiserin vaadinin gerçekleştiği ve tutuklunun kendisini görmeye gelen yakını ile baş başa kaldığı sürprizli ikinci yarıda ise ilk yarıda zayıf, aciz, çaresiz görünen tutuklu içgüdülerinin etkisiyle bir canavara dönüşüyor ve film kısa süreliğine “içeridekinin dışarıda, dışarıdakinin içeride olmayı deneyimlediği” bambaşka bir kedi fare oyununa evriliyor. Güçlü psikolojik alt yapısıyla ve son derece başarılı oyunculuklarla iki saatlik süresinin su gibi akıp geçtiği bir tek mekân filmi olan İçerdekiler, insan ruhunun en çıplak arzularını, zalim ile mazlum arasındaki hassas insani dengeyi, şüphe ve güvenme duygularını etkileyici diyaloglarla anlatan; 80’li yıllarda örneği çokça yaşanmış işkencelere, kanunsuz tutuklamalara ve devlet eliyle yapılan insanlık suçlarına dair sert eleştirilerde bulunan güçlü bir uyarlama. YouTube’tan izlenebilir.
7,6/10

Videolar

Galeri