I Was at Home, But

(Evdeydim, Ama)

Film   2019     Altyazılar: [2]   [1] [14-02-2019 -> 25-03-2020]

Ich war zuhause, aber, bir hafta boyunca ortadan kaybolan 13 yaşındaki bir çocuğun hikayesini konu ediyor. On üç yaşındaki bir öğrenci ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur. Ailesi ve arkadaşları her yerde delikanlıyı arasalar da kimse ondan bir haber alamaz. Aradan geçen bir haftanın ardında çocuk hiçbir şey olmamış gibi geri döner. Üst başı kirlenmiş ve farkı bir karaktere bürünmüş bir halde geri dönen çocuk, herkesin kafasında soru işaretleri oluşturur. Annesi ve öğretmenleri onun bu yok oluşunu, kısa bir süre öncesinde babasını kaybetmesinin yarattığı etkiye bağlar. Ancak bu durum sadece onların tahminidir. Peki genç delikanlı bir hafta boyunca ne yapmıştır ve onun yaşam görüşlerinin bu kadar değişmesine neden olan şey nedir? Gönderen : @DeanJames

Orijinal Başlık: Ich war zuhause, aber

Yayın Tarihi: 12-02-2019 [378] Aka:
  • Ich War Zuhause
  • Aber
Dil: Almanca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Sibylle

Mutter

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Jorge

Peles Mutter

Phillip

Schulleiter

Krankenschwester

Gertjan

Herr Meisner

Finn

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Almanya, Sırbistan
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
105 Dakika
OY VER

izleyici002    20-02-2019 12:32     Id:5374


Angela Schanelec’in 69 uncu Berlinale yarışma filmi “Ich was zuhause, aber...”, bu yılın en fazla gürültüsünü koparan filmi oldu desem yeri. Son derece stilistik, kendinden farkındalığı fazlasıyla rahatsız edici bu anti-sinema örneği sayesinde izleyicilerle bir kısım akademik eleştirmen karpuz gibi ikiye ayrıldık deyim yerindeyse. Bazısı son derece kıymetli bir başyapıt olarak muamele ederken filme, benim de dahil olduğum karşıt grup perdeye yansıyanın iyi ambalajlanmış bir çöp yığını olduğunu düşündü. Seyircisini eşek yerine koyan bu film (abartmıyorum, film bir eşek, bir köpek ve ölü bir tavşanın oynadığı ve sonunda izleyici karakterin eşek olduğunun vurgulandığı 8 dakika süren bir ön deyişle 5 dakika kadar süren son deyiş bölümüne sahip) basit bir hikayeye sahip aslında, anlayabilirseniz. 
İki yıl önce sevgili kocasını kaybetmiş Astrid’in başı evden kaçıp bir hafta sonra dönen 13 yaşındaki oğlu Phillip ve babasının özlemini çeken 8 yaşındaki kızı Flo ile derttedir. Her biri kaybıyla kendi yöntemleriyle başa çıkmaya çalışırken Astrid hem kendi sosyal yaşantısını, hem çocuklarla ilişkisini düzene sokmaya çalışmaktadır. Gelgelelim filmin derdi bu hikayenin nerede başlayıp nereye uzandığı değil, hikaye sadece görüntü ve tezleri gevşekçe bir arada tutmaya yarayan bir araç işlevi görüyor. Filmin ortalarında bir yerde Astrid’in bir yönetmene karşı olan monoloğunu izliyoruz. Yönetmenin izlemiş olduğu filminden memnun değildir Astrid. Filmde ölmek üzere olan (ve ölen) gerçek bir kişinin karşısında rol yapan aktörler bulunmaktadır ve filmin iddiası gerçekçi olduğudur. Astrid’e göre oyunculuk, sahtekarlıktır. Gerçekmiş gibi yapan oyuncular, hayatın taklidini yaparken aslında kurgulanmış bir durumun içinde oldukları için ne kadar gerçekmiş gibi oynasalar da, yönetmenler ne kadar inandırıcı kurgu yaratmaya çalışsalar da aslında o kadar yapay ve sahte dururlar. Çünkü hayatın kendisi kurgulu, provalı değildir. Rastlantısal karmaşaları rasyonel senaryolarla taklit etmek imkansız ve anlamsızdır. Schanelec’in filmi nerdeyse bütünüyle bu tezi doğrulamaya çalışıyor. Uyumlu olarak oyunculuklar donuk, yönetim savruk, vs. Bu filmin en iyi yönetmen dalında Gümüş Ayı’yı kapıp gitmesi ne ironi değil mi? Denk gelirseniz eğer, sessizce uzaklaşınız derim. Dost tavsiyesi (3/10).

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 10-01-2021 04:12 Meursault RagnarLothbrok 5
Sürüm: I.Was.at.Home.But.2019.GERMAN.1080p.BluRay.x264-EA

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 20-10-2020 16:44 Meursault kanekii 16
Sürüm: I.Was.at.Home.But.2019.GERMAN.720/1080p.AMZN.WEBRip.DDP5.1.x264-Cinefeel | VXT | [YTS.MX]

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 20-10-2020 16:47 Net-Rip kanekii 3
Sürüm: I.Was.at.Home.But.2019.GERMAN.720/1080p.AMZN.WEBRip.DDP5.1.x264-Cinefeel | VXT | [YTS.MX]