I Care a Lot

Film   2020     Altyazılar: [2]   [4] [24-09-2019 -> 20-02-2021]

Son derece kendinden emin bir duruşa sahip olan Marla Grayson (Rosamund Pike), onlarca yaşlı vatandaş için profesyonel, mahkeme kararıyla atanmış yasal vasi hizmeti verirken bir yandan şaibeli ancak yasal yollarla bu kişilerin mallarına el koymakta ve onları kurnazca dolandırmaktadır. Marla ile iş ortağı (aynı zamanda sevgilisi) Fran (Eiza González), sağ mirasçısı veya ailesi olmayan son “ganimetleri” Jennifer Peterson (Dianne Wiest) için tıkır tıkır işleyecek, zalimce ve etkili bir plan yapar. Ancak hedeflerindeki bu kadının da en az onlar kadar yaman bir sırrı ve sağı solu belli olmayan bir gangsterle (Peter Dinklage) bağlantıları olduğu ortaya çıkınca Marla, yalnızca zalimlerin oynayabileceği bu oyunda elini yükseltmek zorunda kalır. Gönderen : @DeanJames

Yayın Tarihi: 12-09-2020 [1175] Aka:
  • I Care a Lot
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Marla Grayson

Jennifer Peterson

Judge Lomax

Feldstrom

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Dr. Amos

Sam Rice

Alexi Ignatyev

Adelaide

Police Detective

The Assassin

The Jeweler

TV Interviewer

Sam Rice's Assistant

Patrick

Berkshire Oaks Receptionist

Berkshire Oaks Security Guard Gerry

Berkshire Oaks Head Nurse

Berkshire Oaks Nurse

Berkshire Oaks Orderly

Berkshire Oaks Orderly

Berkshire Oaks Orderly

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İngiltere
YÖNETMEN
TÜR
Komedi, Suç, Gerilim
SÜRE
118 Dakika
5.6 /10 - (15)

JaguaR    19-02-2021 09:31 Id:12192


Uzman

Rosamund Pike'ı Gone Girl'den beri severim. O filmdeki oyunculuğunu herkes takdir etmişti. Bazı roller bazı oyuncuların kumaşına çok yakışır, hatta doğru bir ifadeyle cuk oturur. Femme fatale rollerinin altından kalkmak sanıldığı gibi kolay değildir. Tabii Rosamund Pike sürekli bu tarz rollerde oynayıp bu kıyafeti sürekli üzerinde taşımak istemedi. Pek çok dizide yer aldı, geçen sene State of the Union 'ı çok büyük bir keyifle izlemiştim.

Gelelim filmimize. Filmde bazı önemli isimler var. Bir dönemin kayda değer karakter oyuncusu Oscar ödüllü Dianne Wiest hayli yaşlanmış haliyle çok az ön plana çıkıyor. Game of Thrones 'un Tyrion Lannister'ı Peter Dinklage önemli bir rolde. Rosamund Pike'ın ortağı ve sevgilisi Eiza González, Baby Driver, Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019), Godzilla vs. Kong (2021) gibi blockbuster'larda oynamış ama fark edilmediği açık bir oyuncu, Asia Argento'nun gençlik halini andırıyor. 

Filmin hikayesine gelirsek, Amerikan fırsatlar sisteminin müthiş bir açığını bulmuş ve yasal dolandırıcılık sistemi kurmuş Marla Grayson, yaşlı insanların mahkeme tarafından koruyucusu olarak atadığı bir uzmandır. Fakat burada ince ve hassas bir nokta vardır. Bu yaşlıların tamamı servet sahibidir. Marta vasilik yaparken bu servetlerden önemli bir pay edinmektedir, çoğu da yasal şekilde. Filmin en başında bu müthiş tezgahı görünce çoğu seyircinin çılgına döndüğüne eminim. Elbette azınlıkta olanlar da bundan bana da ekmek çıkar mı diye düşünür, sonuçta herkes içindeki iyilik ve kötülükten hangisine ağırlık vereceğine kendisi karar veriyor (bir insanın ne tümüyle iyi ne de tümüyle kötü olduğunu düşünüyorum. En kötü insanda bile minicik iyilik olduğu gibi, en iyi insanda bile ufacık bir kötülük vardır).

Marla Grayson ve ortağının planları gayet güzel işlemekte ve servetine servet katmaktadır. Ancak son avlarının çantada keklik olmadığını kısa sürede anlayacaklardır. Filmin ivme kazandığı ve giderek sürükleyici hale gelmeye başladığı an da bu aşamadan itibaren başlıyor zaten.

Pekii karşımızda bir Gone Girl mü var? Elbette hayır. Ancak pandemi, giderek stres altına giren insanlar, geçim sıkıntısı çeken, tüm bu sorunların iş, aile ve yaşadığı çevreye yansıdığı ve toplu bir sinir harbine girildiği dönemde bu tür kafa dağıtıcı, izledikten sonra etkisi fazla sürmeyecek filmler izlemek gerektiğini düşünüyorum. Eskiden böyle düşünmezdim ama her çağın kendi yarattığı atmosferin koşulları izlediğimiz filmlerdeki tercihlerimizi de belirliyor. Tıka basa metaforlarla dolu (ki böyle olduğunu okuduğum Yol Kenarı'nı izlemek istiyorum) bir filmi izlemek için kafanızın hayli boş, rahat olması ve başka dertleri düşünmüyor olmanız lazım
Yorumlayan:  JaguaR

Franz_K    21-02-2021 11:28 Id:12213


Sinefil

Kötü ile daha kötüyü karşı karşıya getiren ve Amerikan sosyal güvenlik sistemindeki bir açığı kullanarak yasal (!) dolandırıcılık yapan “femme fatale” bir karaktere dayandırdığı son derece ilginç hikâyesi ile daha açılış sahnesinde seyirciyi içine çeken soluk soluğa ama fazlasıyla aksayan bir film I Care a Lot. Kendi başına idare edemeyecek yaşlı insanları devlet koruması altına alan sosyal güvenlik sistemini kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak ve kendini hileyle onlara yasal vasi tayin ettirerek onların mal varlıklarını sömüren bir kadının hikâyesini anlatıyor film. Ancak I Care a Lot; elindeki bu güzel malzemeyle çok sıra dışı bir film olacakken Hollywood alışkanlıklarına yenik düşüyor ve özellikle son çeyrekte tabir yerindeyse bir çuval inciri berbat ediyor. Merkezine koyduğu ve eşcinsel bir ilişkiyle bir nebze yumuşatmaya çalıştığı güçlü kadın karakterini şeytanlaştırarak güçlü göstermeye çalışan bana göre son derece hastalıklı bir tavrı var her şeyden önce filmin. Zira “güçlü kadın” tiplemesini alengirli ve daha çok “erkeksi” bir kimlikle ve #MeToo hareketinin açtığı alanı kullanarak kurgulamaya çalışıyor film. Bu noktada da cesur, ihtiraslı ve sert kadın prototipini fazla yapmacık bir karakter kurgusuyla cilalıyor ve bir kadın ancak şeytanlaştığı takdirde var olabilir ve hayatta kalabilir mesajı veriyor ki film; inandırıcılığını da zaten bu noktada kaybediyor büyük oranda. Öte yandan “Bir insan kişisel ihtirasları için bu kadar acımasız olabilir mi?” sorusuna cevap veren ve yaratmak istediği duyguyu seyirciye başarıyla geçiren Rosamund Pike’nin rolüne cuk oturmuş ruhsuz güzelliği ile onu gerim gerim germeyi de başarıyor film. Ne var ki ilk yarı, -hadi zorlayarak ilk üççeyrek diyelim- boyunca gayet iyi ilerleyen film sonlara doğru öyle saçma sapan yerlere evriliyor ki insan böyle güzel bir fikrin böyle cömertçe harcanmasına üzülmekten kendini alamıyor. Hülasa I Care a Lot; son derece iyi bir fikirle yola çıkan ama içine düştüğü mantık hataları, inandırıcılıktan uzak yapmacık karakterleri ve klişelerle dolu anlatısıyla boş zaman geçirmelik klasik bir Netflix filmi olmanın ötesine geçemiyor.
6,0/10

19Tufan03    26-02-2021 05:44 Id:12247


Kıdemli

Bulduğu yaratıcı fikri geliştirmekte ve mantığa oturtmakta sıkıntı çekmesiyle fazla revaçtaki zorlama İspanyol gerilimlerini andıran I Care a Lot, yaşlıları dolandırmak gibi irite edici bir konuyla izleyici karşısına çıkıyor ve her ne kadar irite edici olsa da, özgün ve iyi bir film olmak için doğru bir konuyu odağına alan bir film hissiyatı oluşturuyor en başta. Dominant kadın rolüyle Gone Girl'deki karakterinin devamı niteliğinde bir rolle, ki itiraf etmek gerekir bu rollere çok yakışıyor, Rosamund Pike çıkıyor karşımıza. Oyuncu tercihi konusundaki başarıyı geçerek, işleniş, sunum ve kurgusal tutarlık olarak fazlasıyla sınıfta kalan film, güçlü kadın imajını nerdeyse super hero filmlerinden çıkmış, her şeyi çözen, sürekli şansı yaver giden ve dış dünyanın ona karşı aptallaştığı kadın karakteriyle maalesef ki bulduğu konunun hakkını veremiyor. Özellikle, ilk çeyrekten sonra iyi düşünülemediği ve kurgulanamadığı için klişelere sarılmak zorunda kalan film, son çeyrekte ortaya koyduğu mantık hatalarıyla izleyiciyi filmi bırakmaya zorluyor adeta. Kurgusal olarak tutarsız, bulduğu fikrinin hakkını verememesinin yanı sıra ortalamanın üstünde seyir zevki verdiği tartışma açık bir film I Care a Lot. 6/10

umfuk55    27-02-2021 02:15 Id:12251


Uzman

Seyretmesi hem keyifli hem de sinir bozucu bir film, insan dolandırıcılığına farklı bir bakış, sonlara doğru çıta düştü ama yine de seyredilebilir bir  yapım. 6/10

DeanJames    14-03-2021 11:58 Id:12371


Advisor

Bana da konu itibariyle oldukça zorlama bir film gibi geldi. Özellikle rus mafyası yaklaşımı pek gerçekçi değil, aslında filmin gerçekçi olmak gibi bir derdi de yok. Yani konu akşını pek kafanıza takmamanız gerekiyor izlerken. Bir de filmin yer yer mesaj verme çabası finali ile birlikte tepe noktasına ulaşıyor ve filmin niyetini de belli ediyor. Bunları bir tarafa bırakırsak iyi oyuncu kadrosuyla, akıcı, sıkmayan kurgusuyla, kafa dağıtmak için evde izlenebilecek güzel bir hafta sonu filmi diyebilirim. 

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 16-03-2021 13:30 Net-Rip WhiteJAWS 205
Sürüm: WEBRip, WEB DL, HDRip >>> NTG | CMRG | EVO | GalaxyRG | ION10 | MRCS | PSA | RARBG | [YTS.MX]
Not: Güncellendi.

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 16-03-2021 03:46 Net-Rip oTToMaNeK 90
Sürüm: I.Care.a.Lot.2020.720p/1080p.WEB.H264-STRONTiUM | KamiKaze | PAAI
Not: [FORCED altyazı dahildir, teknik iyileştirme yapıldı. "NETFLiX" sürümlerle uyumludur.]

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 16-03-2021 03:46 Net-Rip oTToMaNeK 7
Sürüm: I.Care.a.Lot.2020.720p/1080p.WEB.H264-STRONTiUM | KamiKaze | PAAI
Not: [Teknik iyileştirme yapıldı. "NETFLiX" sürümlerle uyumludur.]

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 16-03-2021 03:46 Net-Rip oTToMaNeK 1
Sürüm: I.Care.a.Lot.2020.720p/1080p.WEB.H264-STRONTiUM | KamiKaze | PAAI
Not: [Teknik iyileştirme yapıldı. "NETFLiX" sürümlerle uyumludur.]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 19-02-2021 10:50 Net-Rip oTToMaNeK 10
Sürüm: WEBRip, WEB DL, HDRip >>> NTG | CMRG | EVO | GalaxyRG | ION10 | MRCS | PSA | RARBG | [YTS.MX]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 19-02-2021 10:50 Net-Rip oTToMaNeK 3
Sürüm: WEBRip, WEB DL, HDRip >>> NTG | CMRG | EVO | GalaxyRG | ION10 | MRCS | PSA | RARBG | [YTS.MX] HI