I Am Love

(Benim Adım Aşk)

Film   2009     Altyazılar: [4]   [2] [17-02-2017 -> 30-03-2021]

Luca Guadagnino klasik olarak nitelendirilebilecek bir temayı merkezine alarak, usta bir yönetmenden beklenebilecek bir yetkinlikle klişe kalıplarının dışında gezinmeyi başardığı filminde daimi iktidarın erillere ait olduğu; dişillerin de ancak bunu özümseyerek bu düzende var olabildiği antik bir hikayeyi çoğu açıdan modern addedilebilecek bir dille yeniden var ediyor. Patriarşinin tek hakim olduğu soylu ve varlıklı Recchi ailesi, daimiyetini bu yapıyı benimseyerek muhafaza edebilmiş; aile bireylerini ortaklaştırabilen tek nokta da bu gelenekler olmuştur. Ancak üstüne titrenen her muhafazakâr mekanizmanın sonu gibi Recchi ailesinin çöküş fitilini tek bir ‘yenilik’ ateşler. Recchi ailesinin gelini olmaktan başka hiçbir titri olmayan Emma, mücbir sebeplerle yokluğuna alıştığı aşk, tutku ve şehvet gibi dürtüleri, oğlunun arkadaşı genç Antonio ile tanışmasıyla birlikte bastırıldıkları yerden kurtulurlar. Kırılan zincirler Emma’ya unuttuğu kimliği ve hürriyeti olarak geri dönerken, geride kalanlarda talihsiz bir trajedi olarak vuku bulur ve ‘burjuvazi düşer.’Filme adını da veren ‘aşk’ı başrollerde görebileceğimiz filmin bir diğer başrolü de ihtişamli Milan mimarisi oluyor. Yönetmen her köşesi stil ve görkem barındıran şehir sokaklarından, doğaya ve ‘pastoral olan’a kaçışı, etkileyici kamera hareketleri eşliğinde gerilim ve tansiyonun hâkim olduğu bir yöntemle sunuyor. Baştan sona ‘anlatıcı’lık gibi bir derdi de olmayan film böylece göze hitap edip gözleme dayalı bir bulmaca haline gelirken, akıllara kazınan final sahnesi ve Emma karakterine hayat veren Tilda Swinton’ın olağanüstü performansıyla unutulması güç anlara ev sahipliği yapıyor. (Gülçin Kaya) Gönderen : @Nedural

Orijinal Başlık: Io sono l'amore

Yayın Tarihi: 05-09-2009 [844] Aka:
  • I Am Love
Dil: İtalyanca, Rusça, İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Emma Recchi

Edoardo Recchi Junior

Antonio Biscaglia

Elisabetta Recchi

Tancredi Recchi

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Ida Marangon

Eva Ugolini

Shai Kubelkian

Gianluca Recchi

Rachele Piermarini

Edoardo Recchi Senior

Allegra Rori Recchi

Liliana Macedo

Sig. Gralierni

Gregorio Sanfelice

Beatrice Tavecchia

Pierluigi Manni

Custode

Titolare lavanderia

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İtalya
YÖNETMEN
TÜR
Drama, Romantik
SÜRE
120 Dakika
7 /10 - (6)

Franz_K    17-05-2020 12:21 Id:9255


Sinefil

İtalyan burjuvazisinin can sıkıcılığı ve otoriterizmi içinde yaşayan, yaşadığı ülkeye, ismine ve en önemlisi kendisine yabancı/yabancılaş(tırıl)mış Emma’nın (İsim tercihi ve benzer hikâyesi ile Madame Bovary’ye bir gönderme var mı, bilemedim.) “aşk” sayesinde kabuğunu kırıp çıkma hikâyesini anlatan Io Sono L'amore; objektifini çevirdiği hayatın sıkıcılığını ve Emma’nın çaresizce uyum sağlayan kadın kimliğini yansıtmak istercesine tekdüze, dağınık ve görsel zenginliği göz doldursa da ağır akan bir üç çeyrek sunuyor seyircisine. Ancak bu üç çeyrek boyunca anlatıdaki tekdüzelik ve amaçsız görüntü, Emma’nın dramatik hikâyesi belirginlik kazandıkça, bireyi olduğu ailenin çok zekice düşünülmüş ayrıntılarla kuralcı, otoriter ve sıra dışı olmaya karşı katı tutumu su yüzüne çıktıkça anlam kazanıyor ve bu tercihin son çeyreğe dair güçlü bir hazırlık amacı taşıdığı anlaşılıyor. Farklı cinsel tercihini dile getiremeyen ya da aile şirketinin geleceğine dair alınan kararlara karşı duruşundan dolayı dışlanan aileden iki insanın yaşadıkları veya kendisine verilmiş bir doğum günü hediyesine aile büyüğünün verdiği tepki gibi çok zekice kurgulanmış ayrıntılar ile biçimlendiriliyor seyirci gözünde ele alınan ailenin yapısı. Sonra Emma’nın kendine has çemberini kırma hikâyesi başlıyor. Pastoral bir sevişme sahnesiyle, yabancısı olduğu bir şehrin sokağında aşığını kovalamasıyla, saç modelini değiştirmesiyle, bir çorba tarifiyle… Ve son derece çarpıcı, son derece güçlü ve etkileyici bir final ile son buluyor bu tematik anlamda sıradan görünen hikâye. Film de gücünü buradan alıyor zaten. Hikâyesi güçlü değil belki ama kurgusu ve alt metinleri çok güçlü bir film Io Sono L'amore. Mesaj kaygısı duymayan ustaca kurgulanmış alt metinlerden beslenen film; şok edici sahnelerin art arda sıralandığı finaliyle, köklerinden koparılıp bambaşka insan olmaya zorlanmış bir kadının kendini bulma macerasını psikolojik derinliği yüksek etkileyici bir hikâye ile anlatıyor.
7,4/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 2 SubRip 17-02-2017 22:02 sarkis & ironstone sarkis 5
Sürüm: DVDRip.XviD.TRL Not: || 2 CD'lik sürüm.

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 22:01 sarkis & ironstone sarkis 78
Sürüm: BRRip XviD >>> SANTi, UNiT3D

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:46 sarkis & ironstone sarkis 22
Sürüm: DVDRip.XviD.TRL Not: || Tek CD'lik sürüm.

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 2 SubRip 17-02-2017 21:13 sarkis & ironstone sarkis 12
Sürüm: DVDRip.XviD-VoMiT

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:40 DVD-Rip 7
Sürüm: BRRip XviD >>> SANTi, UNiT3D

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 2 SubRip 17-02-2017 21:53 DVD-Rip 5
Sürüm: DVDRip.XviD-VoMiT