Houseboat

(Dadinin sansi)

Film   1958     Altyazılar: [3]   [1] [17-02-2017 -> 18-03-2021]

Dul bir adamın, üç çocuğuna dadılık yapması için tuttuğu hoş bir kadınla gönül ilişkisine girmesini anlatan film, vaktiyle geniş ilgi toplamıştı. Film en İyi Senaryo ve ‘‘Almost in Your Arms’’ adlı parçasıyla En İyi Şarkı Oscar’larına aday olmuştu.


Yayın Tarihi: 15-10-1958 [92] Aka:
 • Dadinin sansi
Dil: İngilizce, İtalyanca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Tom Winters

Cinzia Zaccardi

Carolyn Gibson

Angelo Donatello

Arturo Zaccardi

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Capt. Alan Wilson

Elizabeth Winters

David Winters

Robert Winters

Mrs. Farnsworth

Mr. William Farnsworth

Harold Messner

Carnival Patron

Pitchman

Dancer

French Diplomat

Country Club Patron

Woman in Laundromat

Minor Role

Country Club Waiter

Country Club Patron

Eleanor Wilson

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
ABD
YÖNETMEN
TÜR
Komedi, Drama, Aile, Romantik
SÜRE
110 Dakika
OY VER

JaguaR    17-03-2021 11:48 Id:12393


Uzman

Ülkemiz sinemalarında vaktinde Dadının Şansı gibi çok enteresan bir isimle oynayan filmde dönemin 2 dev ismi oynuyor: Cary Grant ve Sophia Loren. Cary Grant 82 yıllık ömrüne seksene yakın film sığdırmış. Çok sevdiğim bir aktris olan Sophia Loren ise 100'e yakın filmde oynamış. Geçtiğimiz ay izlediğim  What Would Sophia Loren Do? (2021) belgeselinde Sophia Loren'in özel yaşamı hakkında ilginç bilgiler öğrenmiştim. Tam da bu filmle ilgili olan bir detaydan az sonra bahsedeceğim. Yönetmen olan oğlu Edoardo Ponti 'nin çektiği kısa film Voce umana (2014) filminde annesini oynatmıştı. Henüz izleme ortamlarına sunulmamış olan La vita davanti a sé (2020) filminde de yine annesi yani Sophia Loren başrolde. Merakla bekliyorum bu filmi.

Filmin çok basit bir konusu var: Dul bir adam olan Tom Winters (Cary Grant), üç çocuğuna bakmak durumunda kalır. O güne dek yoğun işi nedeniyle çocuklarına ilgi göstermemiş, babalık yapmamıştır. Kırsal yaşamda mutlu mesut bir hayat yaşayan çocukların hayatı, babalarının onları apar topar büyük bir kente, Washington'a götürmesiyle alt üst olur. Eğlencesiz bir kentte onları oyalayamayan baba çaresiz kalınca onları yeniden kırsal yaşama geri götürmeye karar verir. Ancak tam da o sırada kente konser vermek için gelen İtalyan bir ekibin başındaki maestronun genç kızı Amerika'da macera arama derdindedir. Babasının tüm karşı çıkmalarına aldırış etmez ve kendini sokağa atar ve yolu bu aile ile kesişir.

Müzikaller dönemi de olarak bildiğimiz bu dönem holivudun bol eğlenceli, gırgır şamatalı, aile odaklı, ahlak vurgulu filmlerine sıklıkla şahit olduğumuz bir zamanıdır. McCarthy baskısının etkilerinin de yavaştan geçtiği bir dönem de diyebiliriz esasında. Olmayacak rastlantılar, absürd ve komik anlar, dönemin müzik ve danslarının illa ki olduğu sahneler (sophia loren'in sokaktaki dansı görmeye değer) filmin soslandırılmış eğlenceli anları. Bu filmi işte tam da bu gözle izlemeniz gerekiyor. Yok ben daha ciddi, kafa yorucu, dramatik filmler izlerim derseniz yine aynı dönemde çekilmiş önemli klasikler var. Bunun altını çizelim.

Filmin en çarpıcı yönü, araştırmazsanız öğrenemeyeceğiniz gerçek hayattan bir detayda saklı:  Yapımcı Carlo Ponti bir katolik İtalyan olarak kendi ülkesinde boşanamayacağı için ilk karısından Meksika'da boşanır, bunun nedeni Sophia Loren ile evlenmektir. Bu filmin ilk çekilmeye başladığı zamanlarda da Sophia Loren, Cary Grant ile sevgilidirler. Sophia Loren pat diye Carlo Ponti ile evlenince doğal olarak kalbi kırılan Cary Grant filmden çekilmek ister ama imzalar atılmış, sözleşmeler yapılmıştır bu mümkün değildir. Tüm film boyunca Cary Grant'in asık yüzle oynamasının sebebi budur. Filmin finali (ki spoiler olmasın diye yazamıyorum maalesef) bu nedenle çok çok anlamlıdır. Sophia Loren de rolü gereği duygusal davranması gerekmesine rağmen bunu pek başaramıyor yine pür dikkat izlediğinizde.  Bu arada film çekilirken Cary Grant 54 yaşında, Sophia Loren ise 24.  Filmde üç çocuklu baba rolünü oynayan Cary Grant henüz çocuk sahibi değil, babalık hissini yaşaması için 62 yaşına kadar bekleyecek. 

Ben filmdeki bir diyaloga takıldım izlerken. 
Baba yani Tom çocuklarını kırsaldan alıp büyük kente Washington'a götürür, her yer anıtlar, müzeler, devasa heykeller ile doludur. Bunları gezdirirken çocuklarının mutlu olacağını zanneder ama tam tersi olur, çocuklar son derece mutsuzdur. Oğlu David ile şöyle bir konuşma geçer aralarında:
Tom: Dünyanın en güzel şehirlerinden birinde bedavaya şehir turu yapıyorsun.
David: Baba, sürekli ölülerden mi bahsetmek zorundasın? Tüm bu şehirde ölülerden başka hiçbir şey yok. Ben Carolyn Teyze'ye geri dönmek istiyorum.
O an aklıma takıldı ve filmin kaç oyuncusu hayatta diye bakmak istedim. Cary Grant'i 1986'da kaybettik. Bu sahnede konuştuğu David rolünü oynayan Charles Herbert ise 2015 yılında hayli erken bir yaşta kalp krizinden vefa etmiş. Bu filmden hayatta kalan 2 kişi var: Birisi Sophia Loren diğeri ise filmdeki çocuk oyunculardan Mimi Gibson. Yani   "önce çocuklar ve kadınlar !! "

İki oyuncuyu da seviyorsanız, magazinsel boyutun filme yansımasını merak ediyorsanız, Technicolor renklerinden keyif almak istiyorsanız ve dönemin çok eğlenceli şarkılarını dinlemek istiyorsanız, aile filmleri ile aranız varsa ve kafa dağıtmak niyetindeyseniz şans verebilirsiniz.

  Galeri

  Altyazılar

  Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
  Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:29 DVD-Rip 14
  Sürüm: GENEL

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 22:12 DVD-Rip 9
  Sürüm: Houseboat.1958.720p.WEB-DL.AAC2.0.H.264-brento

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:30 DVD-Rip 7
  Sürüm: GENEL

  İngilizce Altyazı
  İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 20:42 DVD-Rip 2
  Sürüm: GENEL