Halef

Yıl: 2018 | IMDB: |

Portakal hasadı için Adana’ya, annesinin yanına gelen Mahir, karşısında beklemediği bir misafir bulur: Yıllar önce bir kaza sonucu ölen abisinin reenkarnasyonu olduğunu iddia eden Halef. Uzak durmaya çalışsa da, farklı vesilelerle bir araya gelmek zorunda kaldığı Halef’in çocukluk yıllarına dair anlattıkları, Mahir’in kafasını karıştıracaktır. Hayvanların bile yeniden dünyaya gelmiş̧ insanlar olduğuna inanılan, tavaf edilen dergâhlar, şifalı taşlar ve muskalarla örülü bu mistik dünyada, hayata rasyonel bakan Mahir’in mistisizme, mistik bakan Halef’inse şüpheciliğe kaymasıyla yalpalayan ve kerterizlerini yitiren iki kardeşin öyküsü, her şeyin başladığı yerde bitecektir. Gönderen : @deiure

Yayın Tarihi: 11-04-2018 Dil: Türkçe

Oyuncular

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
104 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2018-05-02 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-02-20

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Franz_K 18-01-2019 09:01

Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Reha Erdem, Fatih Akın gibi kendini kanıtlamış yönetmenleri aratmayacak filmler çeken Semih Kaplanoğlu, Onur Ünlü, Tolga Karaçelik, Ümit Ünal, Ali Aydın, Emin Alper, Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim, Tayfun Pirselimoğlu gibi yönetmenler Türk sineması adına gerçekten umut vaat ediyor. Sinemada sansürün çok tartışıldığı son dönemde bu tarz yönetmenler her ne kadar sansüre takılmamak için kendilerinden ödün vermek zorunda kalsalar da İran sinemasını bu kadar güçlü kılan ögelerin başında sansürcü yönetimin olduğu gerçeğine sarılarak bu yönetmenler için umut beslemekten başka bir şey gelmiyor elimizden. Açıkçası artık yabancı yönetmenler yerine bazı yerli yönetmenlerin çıkacak yeni filmlerini heyecanla bekliyor olmak bile büyük keyif veriyor bana.
 
Neden Tarkovski Olamıyorum... filmiyle dikkat çeken Murat Düzgünoglu daha üçüncü uzun metraj filmiyle benim adıma merakla beklenen yönetmenler arasına girmeyi başardı. Kurgusal, görsel ve işitsel anlamda bir ziyafet niteliğindeki Halef filmi oldukça ilginç bir konuya sahip ve bu ilginç konu gayet başarılı bir kurguyla, durağan yapısına rağmen kendini sonuna kadar merak ve ilgiyle izletmeyi başarıyor. Reankarnasyon gibi tartışmalı bir konu üzerine çekilmiş film akla hemen ülkede reankarne olduğu iddialarıyla televizyonlara çıkan insanlara dair haberleri hatırlatıyor. Murat Düzgünoğlu belli ki bir ara çok moda olan bu haberlerden esinlenerek çekmiş filmini. Ancak üçüncü sayfa haberi niteliğindeki bu temaya çok başarılı bir dramatik altyapı eklemiş. Ölüm korkusu, kaybeden insan, dini hurafeler gibi yan temalarla zenginlik katılmış film durağan temposuna rağmen oldukça başarılı bulduğum bir yerli yapım.
7,8 /10

Videolar

Galeri