Fog in August

(Ağustosta Sis )

Film   2016     Altyazılar: [1]   [1] [29-05-2017 -> 20-07-2020]

II. Dünya Savaşını bir akıl ya da ölüm hastanesinde olanların penceresinden anlatan başarılı bir Alman film. Savaşın acımasızlığı içinde hastalar üzerinde uygulanan acımasız deneyler ve ölümlerle sonuçlanan olaylar. Üstelik hastane sakinlerinin içinde çocuklar da bulunmakta. Gönderen : @benteksizhepin

Orijinal Başlık: Nebel im August

Yayın Tarihi: 14-04-2016 [188] Aka:
  • Nebel im August
Dil: Almanca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Ernst Lossa

Dr. Werner Veithausen

Paul Hechtle

Oberschwester Sophia

Edith Kiefer

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Nandl

Josef

Christian Lossa

Hermann Klein

Frau Klein

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Almanya
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
121 Dakika
OY VER

benteksizhepin    01-03-2018 09:52 Id:2461


Moderator

II. Dünya Savaşını bir akıl ya da ölüm hastanesinde olanların penceresinden anlatan başarılı bir Alman film. Savaşın acımasızlığı içinde; hastalar üzerinde uygulanan acımasız deneyler ve ölümlerle sonuçlanan olaylar. Üstelik hastane sakinlerinin içinde çocuklar da bulunmaktadır. Üç ana karakter üzerine oturuyor film.  Dr. Werner Veithausen hastanenin başhekimi. Bu rolü, Başkalarının Hayatı (2006) filmiyle Oscar kazanan Sebastian Koch canlandırıyor. Bu acımasız doktora göre; aşağılıklar, aptallar, seks suçluları, tembeller halktan aldıklarından daha az şey topluma kazandırmaktadırlar. Dolayısıyla toplum için öldürülmeleri faydalıdır. Zayıflara acılarını dindirecek kararlılıkta davranmak gerekir diye düşünmektedir. Oberschwester Sophia hastanenin dindar baş rahibe veya hemşiresi. Başhekimin aksine, insanı Tanrı yaratmıştır; ölmesine veya yaşamasına o karar verir, der bir replikte.

Ernst Lossa daha önce bulunduğu ortamlarda disiplinsiz davranışlarının olduğu iddiasıyla bu hastaneye kapatılan cesur yürek bir çocuk. Film bu13 yaşında çocuk etrafında dönüyor. Ernst gezgin Yeniş toplumunun bir parçasıdır. Daha çok Fransa, Almanya ve Avusturya çevresinde yaşarlar. Naziler, Yahudiler gibi onlardan da pek hoşlanmaz. Ernst, hastanede olan bitenin farkına varınca, rahibe Sophia ve diğer çocuklarla birlikte mücadele etmeye ve ölümlere engel olmaya çalışır.

Nazilerin ötenazi programı, Tiergartenstrasse 4 isimli bir evde gerçekleştirdikleri infazlar nedeniyle, T4 olarak adlandırılır. Üstün Alman ırkının geleceğinin sağlama alınması amacıyla Yahudilerden, çingenelerden ve diğer etnik kökenliler gibi; zihinsel ve fiziksel engelli, yaşlı, kalıtsal hastalığı olan çocuklar veya yetişkinler çürük olarak tanımlanır ve ayıklamaya tabi tutulur. Filmin tanıtımlarında, hastanede ötanazi uygulandığı bilgisi veriliyor. Ötenazi, bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak, olarak tanımlanıyor. Yasal veya değil ama tıbbi bir uygulama, denebilir. Ama bu hastanede uygulanan tıbbi değil siyasi bir şiddet. Gerçi Nazizm batı iğvasının bir günah keçisinden başka birşey değil. Çünkü aynı tarihlerde Amerika’da da, bazı hastalar üzerinde benzer uygulamaların yapıldığına dair iddalar da bulunuyor. Ama bir şeyi Amerika yapınca doğru olduğu için bu iddalar pek de dillendirilmiyor.

Film teknikleri açısından çok bir anlam ifade etmese de, bir roman okur gibi zevkle, üzüntüyle ve hayretle izlenebiliyor. Mekânlar ve kostümler başarılı inandırıcı. Oyunculuklar oldukça iyi. Özellikle çocuk oyuncular ve tabii Ernst Lossa rolünü harika canlandıran Ivo Pietzcker. Onun diğer filmi olan Jack (2014) de çok güzel ve iç burkucu bir filmdi.

Franz_K    29-11-2020 11:34 Id:11113


Sinefil

Ernst Lossa’nın gerçek hayat hikâyesinden esinlenerek çekilmiş, Nazi Almanya’sının bedensel ya da zihinsel engelli, farklı etnik kökene sahip ya da ari ırktan olmayanlara yönelik ötenazi programını konu alan etkileyici bir film Nebel im August. Film, bedensel ya da zihinsel engelli bireylerle yetim-öksüz çocukların kapatıldığı bir klinikte yaşananları Avrupa’da Romanlar ve Sinti’lerden sonra en büyük üçüncü göçebe topluluk olan Yeniş ırkından Ernst Lossa’ya son derece etkileyici bir performansla can veren çocuk oyuncu Ivo Pietzcker’in gözünden anlatıyor. Melek görünümlü doktor ve hemşire kılığındaki şeytanların ötenazi uyguladığı, buna da “acılarına son verme” kılıfı uydurduğu ötenazi programının acımasız uygulamalarını en gerçekçi şekilde anlatması bir yana Nazi politikalarının duyarlı görünen insanları bile nasıl birer katile dönüştürdüğünü çarpıcı bir biçimde aktaran hikâyesiyle dikkate değer bir film Nebel im August. Gerek küçük oyuncuların son derece etkileyici performansları, gerekse akıl hastası ve engelli 200 bin civarındaki kadın, erkek ve çocuğun gaz odaları, ilaçlar ya da mahrumiyet beslenmesi yöntemiyle katledildiği gerçeğini çarpıcı bir hikâye ile anlatan kurgusuyla film; örneğine sık rastladığımız Nazi soykırımı temalı yapımlar arasından yaşanmış olaylara dayalı senaryosu ile sıyrılmayı başarıyor.
7,3/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 18-07-2020 19:54 Palindrom alpalp84 14
Sürüm: Nebel.im.August.2016.SWESUB.720p.BluRay.x264-FiLMANTA
Not: kaynak altyazının bazı kısımları felaket kötü olduğu için o kısımlarda dublajdan yararlanılmıştır.

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 24-10-2017 21:36 Fansub benteksizhepin 15
Sürüm: Nebel.im.August.2016..1080p.BluRay