Faces Places

(Mekânlar Yüzler)

Yıl: 2017 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 1, İngilizce 1

Fransız sinemasının en önemli isimlerinden, Yeni Dalga’nın “büyükannesi” Agnès Varda ile Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR’ın ortak proje-filmi. 60 yılı aşkın bir süredir sinemadan fotoğrafa, video yerleştirmeden heykele yapıtlar üreten 88 yaşındaki efsane Varda, İstanbul’da da “Şehrin Kırışıklıkları” projesiyle duvarlara yapıtlar bırakan genç JR ile birlikte Fransa’nın köylerini gezdi. İkili bir yandan halkla sohbet etti, fotoğraflar çekti, çektikleri fotoğrafları sergiledi, bir yandan da dost olup birbirlerini daha iyi tanımaya çalıştı. Mekânlar ve Yüzler, iki çok özel sanatçının sanat, yaş almak, paylaşmak ve gezmek hakkında yarattıkları son derece özel bir günce-gezi filmi. Gönderen : @Tuğrul Akça
Aka: Visages Villages Dil: Fransızca

Oyuncular

Himself

Himself

Lettre 'O'

Herself

Yönetmen: Yapımcı:
ÜLKE
Fransa
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
89 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-08-25 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-01-24

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-04-2018 14:50 tadanobu@KG McFly 182
Sürüm: Faces.Places.2017.1080p.BluRay.x264-[YTS.AM]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 05-04-2018 02:44 BluRay oTToMaNeK 19
Sürüm: BluRay >>> USURY | BiPOLAR | RARBG

Franz_K 16-06-2018 01:06

Agnés Varda’nın adını birçok kez duymuştum. Ancak bu büyük usta ile gerçek anlamda tanışmam Altyazı dergisinin 181. sayısı vesilesiyle oldu. Daha önce Varda’ya ait “Sans toit ni loi” yi izlemiş ve çok beğenmiştim. Ancak belgesel yapımları ile ilgili hiç deneyimim olmamıştı.
Visages Villages Varda’nın son eseri ve bu esere “belgesel” demek büyük haksızlık olur. Zira “Visages Villages” salt bir belgeselden çok çok öte özgün unsurlar barındırıyor içinde. Altyazı dergisinin “Dünya Sinema Sözlüğü”’nde “Anlatı Yorgunluğu” başlığı altında şöyle diyor Ahmet Gürata: “Sinemadan, hemen hemen her türden konu neredeyse bıktırıcı derecede işlendi. Bu durum, özgünlük çıtasının yükselmesine yol açıyor. Schrader’a göre seyircinin dikkatini çekebilmek için yalnızca farklı türde anlatılar değil, bunların değişik varyasyonlarını yaratmak gerekiyor.”
Sanki Varda anlatılmış bu satırlarda. Visages Villages her yönüyle o kadar özgün, o kadar alışılmış kalıpların dışında bir yapım ki. Varda ve JR’nin fotoğraf makinesi biçimindeki bir kamyonetle çıktıkları fotoğrafik yolculuk anlatılıyor yapımda. Varda ile JR gezdikleri, gördükleri yerlerdeki kayda değer buldukları kişileri, varlıkları fotoğraflayıp devasa boyutlardaki baskılarını farklı mekânların yüzlerine yapıştırırlar. Varda ile JR arasındaki muhteşem diyaloglar, fotoğrafladıkları varlıklar ve kişiler ile ilgili harika anekdotlar büyülü bir yolculuğa çevirir bu muhteşem izletiyi. Görsellik o kadar üst düzeyde, iki renkli saçıyla Varda öyle hınzır ve muzip bir 88’lik bir yaşlı kadın, diyaloglarda öylesine güzel bir ince mizah saklı ki bu eşsiz yapıma ne belgesel, ne macera, ne dram ya da komedi hiçbir etiket yapıştırılamaz oluyor.
10 /10

DeanJames 01-10-2018 02:10

Yönetmen Agnés Varda ve fotoğrafçı J.R.'nin Fransa kırsalını dolaşarak insanların fotoğraflarını çekmelerini  , ve bu fotoğrafları çeşitli yerlerde, özellikle duvarlarda sergilemelerini anlatıyor. Bu yolculuk sırasında ikili arasında gelişen dostluğu, geçmiş , gelecek ve hayat hakkında sohbetlerini izliyoruz ve aynı zamanda fotoğraflarını çektikleri ve tanıştıkları insanların hayatından detaylar öğrenme fırsatını elde ediyoruz. Pek fazla kelimelerle anlatmak mümkün değil, daha ziyade görsel ve anlatım olarak eşsiz bir belgesel olmuş diyebilirim. Benim için güzel bir tecrübeydi.

Videolar

Galeri