Extraordinary Tales

(Olaganüstü Öyküler)

Yıl: 2013 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 1, İngilizce 1

Ünlü şair ve yazar Edgar Allan Poe'nun beş hikayesinden uyarlanan bir animasyon antolojisi, yazarın karanlık evreninin derinliğini ve karmaşasını en iyi ifade eden çizerlerden esinlenerek hazırlandı ve Sir Christopher Lee, Bela Lugosi, Julian Sands ve Roger Corman tarafından seslendirildi. Film, Poe'nun 'Gammaz Yürek', 'Kuyu ve Sarkaç', 'Usher'ın Evinin Çöküşü', 'Valdemar Vakasındaki Gerçekler' ve 'Kızıl Ölümün Maskesi' hikayelerinden uyarlanmıştır. Aralık 2015'te 21. Gezici Festival'de Türk izleyicilerin beğenisine sunulmuştur. [@ssniper]
Aka: Olaganüstü Öyküler Dil: İngilizce

Oyuncular

Narrator (segment "The Fall of the House of Usher")

Narrator (segment "The Tell-Tale Heart")

Narrator (segment "The Facts in the Case of M. Valdemar")

Narrator (segment "The Pit and the Pendulum")

Prince Prospero (segment "The Masque of the Red Death")

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Crow / Poe

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı: , , , ,
ÜLKE
Lüksemburg, Belçika, İspanya, ABD
YÖNETMEN
SÜRE
73 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-02-17 - Son Güncelleme Tarihi: 2018-10-21

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 27-03-2017 12:48 ssniper ssniper 35
Sürüm: [YTS.AG] Not: Extraordinary.Tales.2013.720p.BluRay.x264-[YTS.AG] (0)

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 17-02-2017 20:45 DVD-Rip 3
Sürüm: extraordinary.tales.2013.1080p.bluray.x264-bipolar (0)

ssniper 27-03-2017 02:03

FİLMDE ADI GEÇEN HİKAYELER:

Kuzgun (İngilizce özgün adıyla The Raven), ABD'li şair Edgar Allan Poe tarafından yazılmış ve ilk defa Ocak 1845'te yayımlanmış öyküleyici şiir. Şiir genelde müzikselliği, stilize dil kullanımı ve doğaüstü atmosferiyle bilinir. Şiirde, konuşabilen bir kuzgunun perişan hâldeki bir aşığı gizemli biçimde ziyaret edişi ve adamın deliliğe doğru yavaş yavaş ilerleyişi anlatılır. Genelde bir öğrenci olduğu düşünülen aşık, sevgilisi Lenore'u kaybetmenin yasını tutmaktadır. Bir Pallas büstünün üzerine tüneyen kuş, adamın üzüntüsünü "nevermore - bir daha asla" sözcüğünü sürekli tekrar ederek körükler gibidir. Şiirde birçok folkorik ve klasik konuya atıfta bulunulur. (Uzun metrajı mevcuttur)

Gammaz Yürek (The Tell-Tale Heart) , Metaforik bir cinayet öyküsüdür. Gözlerinden biri "akbaba gözüne" benzeyen yaşlı bir adamı öldürmüş olan anlatıcı, aklının hâlâ başında olduğunu iddia eder. Dikkatlice planlanmış olan cinayetin ardından katil, cesedi parçalara ayırır ve döşeme tahtalarının altına gizler. Ancak katilin suçluluk duygusu, tahtaların altından ölen adamın kalp atışının duyulmaya devam ettiği varsanısı şeklinde ortaya çıkar. (Uzun metrajı mevcuttur)

Kuyu ve Sarkaç (The Pit and the Pendulum), İspanyol Engizisyonu tarafından yapılan işkenceleri anlatır. Ancak yazar öyküde tarihsel gerçeklere bağlı kalmamıştır. Öykünün anlatıcısı, maruz kaldığı işkenceleri birinci tekil şahıs olarak anlatır.(Uzun metrajı mevcuttur)

Usher'ın Evinin Çöküşü (The Fall of the House of Usher): Karısı Madeleine sinir hastalığına yakalanan Roderick Usher, kendisini görmesi için eski bir dostunu evine davet eder. Misafir, geçtiği yollardaki halk tarafından Usher Evi’ne gitmemesi için uyarılmasına rağmen yoluna devam eder ve ağırlanacağı esrarengiz eve varır. (Uzun metrajı mevcuttur)

Valdemar Vakasındaki Gerçekler'de (The Facts in the Case of M. Valdemar), tam ölmek üzereyken hipnoz altına alınan bir adamın yaşadıkları anlatılır. Askıya alınmış bir ölüm süreci betimlenmiştir.

Kızıl Ölümün Maskesi (The Masque of the Red Death): Öyküde Prens Prospero'nun, "Kızıl Ölüm" olarak bilinen bir salgından korunmak için kendini bir manastıra kapatması anlatılır. Prens, kendisine eşlik eden birçok soyluyla birlikte, manastırın her biri farklı renkte döşenmiş yedi odasında bir maskeli balo düzenler. Eğlencenin doruk noktasına ulaşıldığında, gizemli biri ortaya çıkar ve tüm odaları dolaşmaya başlar. Prospero bu yabancıyla yüzleştiği anda düşüp ölür. Öykü Gotik edebiyatın birçok geleneksel unsurunu kullanır ve ölümün kaçınılmazlığına dair bir alegori olarak yorumlanır, ancak kimi yorumcular bu alegorik okumaya karşı çıkar. Gerek öykünün yorumlamasına, gerekse "Kızıl Ölüm" hastalığının gerçekte ne olduğuna dair birçok farklı görüş vardır. (Uzun metrajı mevcuttur)

Edgar Allan Poe İncelemesi İçin Linki Tıklayınız:

http://www.cafrande.org/ahmet-umit-karanligin-kiyisindaki-deha-edgar-allan-poe/

Videolar

Galeri