Eldfjall

Yıl: 2011 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 1, İngilizce 1

Hannes, uzun zamandır çalıştığı işinden emekli olduğunda büyük bir boşluğa düşmüş, kendini işe yaramaz biri gibi hissetmeye başlamıştır. Bunda ailesinin kendisine olan tutumunun da büyük etkisi vardır. Baba yadigarı teknesi bozulduğunda kendine bir uğraş çıktığı için sevinmiş, uzak olduğu torunu ile de yakınlaşma fırsatı bulmuştur. Ancak beklenmedik bir trajik olay tüm ailenin hayatını alt üst edecek, Hannes'in ise ilk kez kendini işe yarar biri gibi hissetmesini sağlayacaktır. Gönderen : @Franz_K

Dil: İzlandaca

Oyuncular

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İzlanda, Danimarka
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
99 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-02-17 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-03-24

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:10 st. forester 8
Sürüm: TiG, XaW Not: Eldfjall.Volcano.2011.DVDRip.XviD-TiG ile uyumludur.İyi seyirler...

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 22:45 DVD-Rip 1
Sürüm: TiG, XaW Not: Eldfjall.Volcano.2011.DVDRip.XviD-TiGVolcano.2011.DVDrip.XviD-XaW

Franz_K 10-10-2018 04:10

Kuzey Avrupa’dan; geçen zamana, kaybolan gençliğe, yıllar sonra gelen iç hesaplaşmalarına, aile kurumuna, bağlılığa dair “Sevdiğiniz bir insanın acı çekmesine katlanabilir misiniz?” temalı, dokunaklı bir film Eldfjall. Bir yıl önce çekilmemiş olsa Haneke’nin Amour’una öykünülmüş diyeceğim ama yapım tarihlerine bakıldığında olsa olsa Haneke bu filme öykünerek çekmiş Amour’u. Aralarındaki benzerlik çok fazla ancak İskandiav sinema diline olan sevdamdan mıdır bilmem; Amour’dan daha derinlikli, daha dokunaklı ve daha samimi geldi bu film bana.
Eldfjall, daha en baştan Hannes karakterine odaklanıyor ve ilk sahneden itibaren can alıcı detaylarla seyircinin bu yaşlı ve huysuz adama acımayla karışık bir sempati duymasını sağlıyor. Emekliliğinin ardından hayata tutunmak için giriştiği her deneyimi elinde patlayan, yetmiyormuş gibi çocukları tarafından hor görülen, her açıdan sürgün hayatı yaşayan Hannes’in yalnızlığına, kırılganlığına, dışlanmışlığına dair bir anlatı olarak devam eden film; yaşlı karı kocanın hayatını derinden etkileyen trajik olaydan sonra bambaşka bir hikâyeye evriliyor ve kaçınılmaz sona doğru hızla sürükleniyor. Seyirci, ilmik ilmik işlenmiş Hannes figürünün iç dünyasına o kadar sirayet ediyor ki finaldeki tercihlerini yadsımıyor hatta son sahneyi tebessümle ve hüzünlü bir kabullenişle karşılıyor.
Haneke gibi büyük bir ustanın esinlendiği bir film Eldfjall. Ondaki derinliği, dokunaklılığı yakalayamadığı bir film üstelik.
7,9 /10

Videolar

Galeri