Dogman

(Dogman)

Yıl: 2018 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 4, İngilizce 1

Gomorrah ile mafya ve şiddet sarmalını ele alan Matteo Garrone’nin Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi, bu kez küçük bir kıyı kasabasında kötülüğün ve şiddetin toplumdaki izlerini arıyor. Dogman’in kahramanı sıradan bir adam: Ufak tefek köpek bakıcısı, "Dogman" Marcello. Kasaba ahalisinin sevgisini hem sempatikliğiyle hem de torbacılıkla kazanan Marcello’nun belalı kokainman, eski boksör Simone’ye yakınlığı, sonunda hayatını alt üst ediyor. Git gide sertleşen atmosferi ve gerçekçi yaklaşımıyla Dogman, İtalya’nın en prestijli ödüllerinden Gümüş Kurdele’lerde sekiz dalda ödül kazanarak yılın en çok konuşulan filmlerinden biri oldu. Başroldeki, oyunculuk eğitimi almamış Marcello Fonte’nin etkisiyle sessiz sinema döneminin efsaneleri Buster Keaton ve Charlie Chaplin’e de gönderme yapan film, elbette Cannes’da Palm Dog ödülünü de kazandı. Gönderen : @toros06

Yayın Tarihi: 16-05-2018 Aka:
  • Dogman
  • Dogman
Dil: İtalyanca

Oyuncular

Marcello

Simoncino

Madre Simoncino

Franco

Proprietario Videolottery

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Proprietario Ristorante

Madre Alida

Ispettore Polizia

Pusher

Pusher 2

Commerciante

Commerciante

Padrone Cane

Presentatore Fiera

Presentatrice Fiera

Angelo Night

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İtalya, Fransa
YÖNETMEN
SÜRE
103 Dakika
7 /10 - (6)

Oluşturulma Tarihi: 2018-05-17 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-09-18

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 20-01-2019 11:11 aleph_lamedh ntquartex 191
Sürüm: Dogman.2018.1080p.BluRay.x264-DEPTH Not: BluRay-DEPTH versiyon için senkronize edildi.

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 19-12-2018 03:00 aleph_lamedh toros06 179
Sürüm: Dogman 2018 1080p BluRay DTS x264-LoRD

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 19-12-2018 02:59 aleph_lamedh toros06 82
Sürüm: Dogman.2018.iTALiAN.AC3.DVDRip.XviD-T4P3

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 18-12-2018 10:04 aleph_lamedh levanten 522
Sürüm: Dogman.2018.1080p.BRRip.x264.AC3 5.1.HORiZON-ArtSubs | 1080p.H264.italian.Ac3-5.1.sub.ita-BaMax71-MIRCrew

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 19-01-2019 23:19 BluRay oTToMaNeK 37
Sürüm: BluRay >>> LEGi0N | FRDS | NTb

DeanJames 22-12-2018 11:23 Id:4870

Bu yıl İtalya'nın en çok konuşulan filmi oldu "Dogman". Karakter odaklı, psikolojik yönü kuvvetli bir film. Köpek bakıcısı olan ve köpekleri çok seven Marcello'yu takip ediyoruz. Daha doğrusu Marcello'nun mahallesinde yaşadıkları. Mahalleliyi canından bezdiren zorba Simon 'la olan arkadaşlığı, mahallenin diğer esnaflarıyla olan ilişkileri ve mahallenin Simon'a karşı tutumu. Yani mahalle, arkadaşlık ,şiddet ve bağlılık üzerine bir film diyebiliriz.Yönetmenin daha önce izlediğim Gomorra filmine bir türlü ısınamamıştım, belki bugün izlesem farklı düşünebilirim ama bu filminde de hikaye anlatımında bir şeyler eksik gibi hissettim. Marcello'yu izliyoruz onu anlayabiliyorum ama parçaları birleştirmek için izleyicinin fazla zorlaması gerekiyor, ki zorlasa da bir şeyler havada kalıyor gibi. Zorlamasa da film bir ölçüde çok düz kalıyor ya da seyircide yerini bulamıyor demek daha doğru olabilir. Bence anlatmak istediğini biraz daha belirgin anlatmalı Matteo Garrone. Film genel hatlarıyla ; şiddete yaklaşımı, köpek-insan karşılaştırması, insanların kimi durumlarda köpeklerden daha zor uysallaştırılması, zorba ve zulüm gören arasındaki ilişki, Marcello'nun karakteri, arkadaşlarına bağlılığı, ikilemleri , sevilen olmaya çalışması ve bu uğurda yaptığı hatalar gibi konularla ön plana çıkıyor. Filmin anlatamaya çalıştığı en önemli şey ise; şiddet ve zorbalık karşısında insanın tutumu, psikolojisi ve diğer insanları mutlu etmek uğruna insanın kendi hayatını getirebileceği nokta. Hayatı kendimiz için mi yaşıyoruz yoksa diğerlerini mutlu etmek için mi? Bunlar gerçekten etkileyici ama daha net anlatılabilirdi diye düşünüyorum. Sonuçta hikaye odaklı bir film ve filmden bu tür çıkarımlar yapamayanlar için sıkıcı olabilir ve sonu itibariyle de hayal kırıklığı yaratabilir. Ama tabii filmi yaparken herkesi memnun edeyim derdi olduğunu da sanmıyorum yönetmenin. Değerlendirmesi zor bir film. Sinematografisi sağlam, ustaca çekilmiş hissini veriyor kesinlikle. Ama tüm bunların ötesinde belki de filmle ilgili en çok konuşulması gereken konu Marcello Fonte'nin oyunculuğu. Son zamanlarda seyrettiğim en başarılı oyunculuklardan biriydi. Abartısız, gerçekçi, sanki rolüyle bütünleşmiş gibi. Hayranlıkla izledim. Kendisini başka filmlerde de görmek isterim, yeteneklerinin bu karakterle mi sınırlı yoksa genel mi olduğunu görmek ilginç olacak. İşin puanlama kısmı benim için çok zor olacak, çünkü puan olarak bir yere oturtamadım film. Kesinlikle görülmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum ama şu an kafamda tam bir yere oturtamıyorum, o yüzden ortada kalmayı tercih edeceğim. 6.5/10

Franz_K 24-12-2018 09:32 Id:4899

Mahalle kabadayısının zorbalığına maruz kalan köpek bakıcısı bekâr baba Marcello’nun zalim ile mazlum arasında geçen dramatik hikâyesini anlatıyor Dogman. Marcello Fonte’a Cannes’da en iyi erkek oyuncu ödülü getiren Marcello karakterinin zayıf ve kırılgan yapısına rağmen “10 tane Bulgar’ı yere seren” Simoncino’ya umutsuzca kafa tutması filmin başında vahşi bir köpeği bile rahatlıkla uysallaştırmaktan aldığı cesaretle aynı şeyi mahallenin zorbasına da yapabileceğini düşünmesinden kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Ancak insanın zalimlik ve başkasına zarar verme konusunda ne kadar sınır tanımaz ve yüzsüz olabileceği gerçeği ile karşılaşıyor Marcello… Bu gerçek kızı ile güzel zamanlar geçirmek için ufak tefek suçlar işliyor olsa da bir çocuk kadar saf ve bir köpeği hayata döndürmek için kendini riske atacak kadar iyi niyetli Marcello’yu bambaşka bir insan yapıyor sonunda. Zalim, mazlum ve tüm bunlara seyirci kalanlar üçleminde seyirciyi zorlu bir ahlak sınavına sokan film aynı zamanda Marcello karakterinin dönüşümüne de şahit tutuyor onu. Toplumun iliklerine kadar işlemiş faşizmin bireyleri nasıl acımasız ve vahşi karakterlere dönüştürdüğünü köpekler metaforu ve karşıt Marcello karakteri ile anlatan film toplumsal duyarlılıkların kendileri de zorbalığa uğradığı halde zorbalığa sessiz kalanlarca nasıl değersizleştirildiğini haykırıyor seyircinin suratına ve finalde Marcello’yu ödüllendirmekten kaçınarak zorbalıkla mücadelenin aslında sonuçsuz bir çaba olduğunu vurguluyor.
7,7/10

hersinya 26-12-2018 10:26 Id:4910

Frankly, izleyin, izlettirin...

yefendisi 21-01-2019 08:30 Id:5130

çok fazla ilgi çekecek bir film değil, eh işte

alpalp84 11-07-2019 01:26 Id:6341

Hikaye basit, ezik ana karakter ve o'na musallat olan kötü adam. Marcello'da komple iyi bir insan değil, arkadaşlarına hayır diyemiyor... Fakat arka planda anlatılan bir derinliği var. Bu filmi açıp bütün gençlere okullarda göstermeleri lazım. Seçimlerin nelere maal olabileceğini anlamaları lazım. Kamera açıları, sahneler çok başarılıydı. Fakat sevmem böyle filmleri karamsarlık yükler insana. Herkesin sevebileceği bir yapım değil.

Videolar

Galeri