Corpus Christi

Yıl: 2019 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 1, İngilizce 1

Daniel 20 yaşındadır ve gençlik gözaltı merkezindeyken manevi bir dönüşüm yaşayarak rahip olmak ister ancak sabıka kaydı gerekli eğitim seminerlerine katılımını engelleyince küçük bir kasabaki marangoz atölyesine çalışmaya gönderildiğinde bir rahip gibi giyinerek yerel cemaate önderlik etmeye başlar ancak kasabaya gerçekten atanan vaizlerin gelmesi gecikmeyecektir. Gönderen : @benteksizhepin

Orijinal Başlık: Boze Cialo

Yayın Tarihi: 02-09-2019 Aka:
  • Corpus Christi
  • Boze Cialo
Dil: Lehçe

Oyuncular

'Pinczer'

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Priest Tomasz

Marta's friend

Mother

Molinska's son

Chaplain

Guardian

'Matys'

Educator

Mayor's wife

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Polonya
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
115 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 22-11-2019 - Son Güncelleme Tarihi: 25-02-2020

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 10-02-2020 18:43 magnifigaro magnifigaro 228
Sürüm: Corpus.Christi.2019.720p.BluRay.x264.AAC-[YTS.MX]

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 05-02-2020 17:29 BluRay Szeth 23
Sürüm: Boze.Cialo.AKA.Corpus.Christi.2019.576p.BluRay.x264-HANDJOB

Franz_K 22-02-2020 11:19 Id:8194

“En İyi Uluslararası Film” dalında bu yılın Polonya adayı Boze Cialo, özellikle başrol oyuncusu Bartosz Bielenia’ın dudak uçurtan performansı ile ön plana çıkmış karakter odaklı başarılı bir film. Hikâyesini kaldığı cezaevinden şartlı tahliye edilerek küçük bir kasabaya, bu kasabadaki kereste fabrikasında çalışmak üzere gönderilen geçmişi suçlarla dolu 20 yaşındaki genç bir adamın kendini bu kasabada rahip olarak tanıtması üzerine kuran film; bu sahte rahibin kasabada yakın zamanda yaşanan bir trajediyi sorgulaması üzerine kasaba halkı ile arasında ortaya çıkan çatışmayı anlatıyor. Film; sıra dışı bir rahip karakteri çizen ve kısa zamanda kendini cemaatine kabul ettirerek toplumun yalanlarla yatıştırılmış vicdanını harekete geçiren Daniel karakteri üzerinden birey ile toplum, otorite ile din arasındaki çatışmalara, toplumsal vicdan, ahlak, kefaret ödeme gibi kavramlara dair dikkate değer şeyler söylüyor. Bunu yaparken de odağına suç geçmişine rağmen kendini samimiyetle dine adamış, hatta bir din okuluna gitme ve rahip olma isteği geçmişindeki suçlardan dolayı engellenmiş, kurumsallaşmış din anlayışına yenilikçi ve toplum vicdanına dokunan bir anlayış getiren oldukça sıra dışı bir karakter yerleştiriyor. İşte tam da bu nedenle yaratılan çatışmanın tarafı olarak geçmişi suçlarla dolu bir karakterin toplum vicdanını harekete geçiren figür olarak yer alması filmdeki bu çatışmayı çok katmanlı bir ahlaki denkleme dönüştürüyor. Halkı oldukça muhafazakâr bir Polonya kasabasında kiliseye ve dine ait bir hikâye anlatmasına rağmen din sömürüsü ya da Hıristiyanlık propagandası yapmayan “din ve vicdan” üzerine kurgulanmış güçlü senaryosu ve oyuncu performansı ile öne çıkan başarılı bir film Boze Cialo.
8,0 /10

DeanJames 25-02-2020 01:15 Id:8236

Dinin insan hayatında ve toplumun şekillenmesinde ne tür bir katalizör görevi üstlendiğini gayet akıcı ve ince bir dille anlatan bir film "Boze Cialo". Gerçekten, yüzyıllardır din inançsal bir değer değil de toplumu istedikleri yöne evirmek için hem ülkeleri yönetenlerin hem de bölgesel nüfuz sahibi insanların en büyük kozu olmuş. Belki de bu filmin Avrupa'nın en dindar ülkelerinden olan Katolik ağırlıklı Polanya'dan çıkması da bu açıdan şaşırtıcı ve takdire şayan. Şaşırtıcı yazdım ama tekrar düşününce pek de şaşırtıcı değil, çünkü dinin topluma etkisi ne kadar fazlaysa buna kafa yoranların sayısı da o kadar fazla oluyor. İnsanların evrensel doğruyu bulmak  ya da vicdan kavramı yerine, kendi çıkar ve isteklerine uygun bir şekilde yorumladıkları din ve kurallarını koymaları ustalıkla eleştiriliyor filmde. Bir tarafta dini maneviyat ihtiyacını gidermek ve bir şeylere tutunmak olarak gören eski bir suçlu, diğer tarafta ise dini toplumsal saygınlık ve topluma uyum sağlama olarak gören, işlerine gelmediğinde ise istedikleri insanı aforoz etmekten geri durmayan kasaba halkı. Başroldeki Bartosz Bielenia'nın iyi oyunculuğuyla da göz doldurduğu film büyük ihtimalle hem kendisine Hollywood kapılarını aralayacak hem de  yakın zamanda Holywood'a uyarlanacaktır. 

Videolar

Galeri