Concrete Night

Film   2013     Altyazılar: [1]   [1] [17-02-2017 -> 26-03-2021]

1981’de yayınlanan bir romanın uyarlaması olan film, anneleri ile yaşayan iki kardeşin Helsinki’de yaşadıkları kâbus gibi bir günün hikayesi. Gönderen : @burak_fertek

Orijinal Başlık: Betoniyö

Yayın Tarihi: 07-09-2013 [163] Dil: Fince Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Ilkka

Jusa

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Taxi driver

Woman

Man with grey hair

Bartender

Waitress

The drunkard in the metro

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Finlandiya, İsveç, Danimarka
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
96 Dakika
OY VER

benteksizhepin    12-09-2020 03:31 Id:10609


Moderator

Karanlık bir rüyada başlayan ve rüyalardaki gibi sembollerle devam eden bir film. Ondört yaşındaki Simo'nun etrafında olup bitene yüklediği sembolik anlamlar bunlar. Çünkü henüz dünyayı tam anlayamıyor. Aslında gerçeği anlamıyor. Sadece gördüğü hâliyle sembolleştiriyor. O nedenle görüntüler filmin sonlarına kadar karanlık ve müphem. Diyaloglar da öyle. Aslında gerçekte öyle değiller ama Simo onları öyle görüyor ve anlamlandırıyor. Bize de bunu izletiyor yönetmen. Rüyalar siyah beyaz mıdır? Öyle olmaları daha uygun gibi sanki. Çünkü semboller çok renkli ve cafcaflı olmasalar daha çok şey anlatırlar. Ne kadar soyutlanabilirse o kadar fazla şeyi içinde barındırabilir.

Simo annesi ve abisi Ilkka ile aynı evde yaşıyor. Abisi bir suçlu ve hapse girecek. Annesi yetersiz bir kadın. Karmaşık bir ev ortamı. Anneleri erkek arkadaşıyla buluşmaya gidince, kardeşler son geceyi sokaklarda geçirirler. Helsinki şehrinin güzel görüntüleri eşliğinde akar film. Savunmasız Simo'nun şaşkın bakışları eşliğinde. Anlayamadığı olaylar, korku ve panik… Sonucunda şiddeti getiriyor. Belki de bundan sonra kendini tanıyor ve çevresinde olan biteni anlamlandırıyor. Karanlık devam eden sahneler aydınlanıveriyor o an. Film denizin içinde ve karanlıkta başlıyor ve orada yine karanlıkta bitiyor: ana rahminde…

Film teknik açıdan mükemmel, siyah beyaz görüntüler. Gölgeler ve ışıklar dans ediyor adeta. Mekânlar çok iyi seçilmiş. Simo'yu oynayan Johannes Brotherus olağanüstü bir iş çıkarmış. Şaşkın etrafı izlemesi, olur olmaz sırıtması, kendine güvensiz tavırları çok iyi canlandırmış. Ilkka, Jari Virman’nın son sahnedeki oyunculuğu olağanüstüydü. Bir sahnede görünen oyuncular bile büyük oyuncu havasındalar.

Finlandiyalı yönetmen Pirjo Honkasalo filmin senaryosunu da yazmış. Kaynaklık eden kitap Pirkko Saision'ın 1981'de yayınlanan aynı adlı romanı. Senaryo günümüze uyarlanmış. Filmde Helsinki sokaklarında dolaşırken beton ormanlarını görebiliyorsunuz. Yönetmenin, Rusya’nın Çeçenistan’da yaptıkları üzerinden anlatılan, savaş karşıtı müthiş etkileyici bir belgeseli de var: Melancholian 3 huonetta (2004). Betoniyö filminin 87. Oscar’da æ(2015) yabancı dilde en iyi film ödülü bulunuyor.

Filmle ilgili Blog sayfam filmdizikitaptr

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 20:52 Utku Akar 12
Sürüm: FiCO Not: Concrete.Night.2013.DVDRip.x264-FiCO | İyi seyirler |Güncel.

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:10 DVD-Rip 1
Sürüm: FiCO Not: Concrete.Night.2013.DVDRip.x264-FiCO