California Dreamin'

Film   2007     Altyazılar: [4]   [2] [17-02-2017 -> 11-04-2022]

2006 yılında hayatını elim bir trafik kazasıyla kaybeden Cristian Nemescu’nun ilk uzun metraj filmi California Dreamin', Kosova Savaşı’nın en kanlı günlerinde Sırp saldırılarını engellemek için bölgeye stratejik bir mühimmat taşımakla görevli NATO mensubu ABD’li askerlerin içinde bulundukları trenle birlikte beş gün boyunca mahsur kaldıkları bir Rumen köyünde yaşadıklarını anlatıyor. Film, yönetmenin hatırasına saygı için adının sonuna Romence’de “sonsuza dek” anlamına gelen “Nesfarsit” sözü eklenerek sunulmuştur. Gönderen : @Franz_K

Orijinal Başlık: California Dreamin' (Nesfarsit)

Yayın Tarihi: 26-05-2007  [ABD] [504] Aka:
  • California Dreamin' (Nesfarsit)
Dil: İngilizce, Rumence, İspanyolca, İtalyanca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Captain Doug Jones - The American Military Officer in Command

Sergeant David McLaren - the second in command, attracted to Monica

Doiaru - the station master

Monica - the station master's daughter, who dreams of a better life

Andrei - a villager in love with Monica

Daha Fazlası

için tıklayınız.

The Mayor

Rodriguez

Soldier Marian

Despina

The trade union chief , Andrei's father

Stelica

Paul - the mayor's son, a womanizer

Corporal Tanase

Young Doiaru

Ana - the mayor's wife

Costel

Doiaru's Mother

Doiaru's Father

Police Chief

Minister of Transport

Minister of Foreign Affairs

Secretary of State

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Romanya
YÖNETMEN
TÜR
Komedi, Drama, Savaş
SÜRE
155 Dakika
OY VER

Franz_K    11-04-2022 21:44     Id:14488


Sinefil

Romanya sineması, özellikle “Rumen Yeni Dalga”sı sinemada farklı lezzetler arayan sinemaseverler için keşfedilmeyi bekleyen muhteşem filmlerle dolu çok zengin bir hazine. Birbirinden değerli filmler izlediğim bu hazineyi her eşelediğimde yepyeni mücevherler yakalıyorum ben de. Yönetmeni Cristian Nemescu’nun 2006 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybettiği günkü haliyle seyirci beğenisine sunulan ilk ve maalesef son uzun metraj çalışması California Dreamin' de o mücevherlerden biri. Kosova Savaşı’nda Sırp bombardımanını durdurmak için bölgeye mühimmat taşıyan NATO kuvvetlerine ait Amerikalı askerlerin, içinde bulundukları trenle birlikte bir Rumen köyünde mahsur kaldıkları beş güne dair bir hikâye anlatan film; bir yandan bu hikâyenin dinamiklerini II. Dünya Savaşı’nda müttefikleri bekleyen Alman ve Rus tehdidindeki Rumen halkının travmalarına temellendiriyor ve bu bağlamda ABD güdümlü NATO politikalarını yerden yere vuruyor bir yandan da kasabalarında mahsur kalan askerlere muhtelif çıkarlar nedeniyle itibar gösteren ya da onlara hayranlık duyan kasaba halkı üzerinden, ABD hayranlığına sert eleştiriler getiriyor. Ancak film, odağına Doiaru adında öyle bir istasyon şefi koyuyor ve hikâyeyi adeta bir metafor abidesi niteliğindeki bu karakter ile ABD’li bir komutan üzerine öyle bir kilitliyor ki “taşrada devlet memuru olma”nın tüm nimetlerinden faydalanan bu karakterin kararları her epizod sonundaki siyah beyaz görüntülerle ne kadar gerekçelendirilse de onun aslında neyi simgelediği finalde ortaya çıkıyor. California Dreamin', kısmen spoiler içerse de yazmadan edemeyeceğim“ABD’nin ipiyle kuyuya inilmez.” ve “ABD boş vaatlerle sizi ateşe atar, sonra bacak bacak üstünde yangını izler.” temalı muhteşem finali bir yana belki de montajlanmamış olması nedeniyle o kadar çok harika detay barındırıyor ve bu detaylar öyle doğal, öyle derinlikli bir dille aktarılıyor ki ancak sayfalar alacak bir analizle anlatılabilir filmin asıl parıldayan tarafları. Ancak bu parıldayan tarafları filmi izleyecek olan seyircilerin keşfine bırakarak NATO’ya ve onun güdümündeki ülkelere dair eleştirisini Balkan mizahı ile yumuşatmış görünen bu şaheserin, şimdiye kadar izlediğim en iyi, en sert politik hiciv örneği olduğunu söylemekle yetineceğim ben. Değinemediğim ayrıntıları keşfetmeniz dileğiyle.

10/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 10-04-2022 18:44 deerhunter Franz_K 4
Sürüm: KG

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 2 SubRip 17-02-2017 22:01 deerhunter 8
Sürüm: California.Dreamin.2007.PROPER.Dvdrip.Xvid.LAP

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:11 deerhunter 5
Sürüm: California.Dreamin'.2007.DVDRip.XviD.5rFF

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 2 SubRip 17-02-2017 21:28 deerhunter 4
Sürüm: California.Dreamin.2007.DVDRip.XviD-NEPTUNE

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 2 SubRip 17-02-2017 20:53 DVD-Rip 2
Sürüm: California.Dreamin.2007.DVDRip.XviD-NEPTUNE

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 2 SubRip 17-02-2017 20:44 DVD-Rip 2
Sürüm: California.Dreamin.2007.PROPER.Dvdrip.Xvid.LAP