Burning

(Şüphe)

Yıl: 2018 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 4, İngilizce 3

Haruki Murakami’nin “Barn Burning” isimli kısa hikayesinden beyaz perdeye uyarlanan film, Güney Kore'nin Kuzey Kore sınırında babasıyla birlikte yaşayan Lee’nin hikayesini takip ediyor. Kasaba atmosferinde yetişen ve küçük işlerle günü kurtaran Lee, yine bu günlerden birinde çocukluk arkadaşı Hae-mi ile karşılaşır. Kısa zamanda ikisi arasında bir çekim oluşsa da Hae-mi’nin hayallerindeki Afrika seyahatine çıkması gerekmektedir. Hae-mi, Lee’den kedisine bakmasını rica eder; böylece aralarındaki iletişim de kopmayacaktır. Ne var ki Hae-mi’nin geziden Ben adında gizemli bir adamla dönmesi, Lee başta olmak üzere herkesin hayatını kökünden değiştirir. Gönderen : @alpalp84

Orijinal Başlık: Beoning

Yayın Tarihi: 16-05-2018 Aka:
  • Suphe
  • Burning
  • Beoning
Dil: Korece, İngilizce

Oyuncular

Lee Jong-su

Shin Hae-mi

Yeon-ju

Lee Yong-seok

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Lawyer

Judge

Prosecutor

Jong-su's Mom

Hae-mi's Mom

Hae-mi's Sister

Won-hyeong

Won-hyeong

Seok-chan

Patrolman

Ja-yeon

Himself

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Güney Kore, Japonya
YÖNETMEN
SÜRE
148 Dakika
7.3 /10 - (12)

Oluşturulma Tarihi: 2018-05-16 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-10-22

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 22-03-2019 21:34 homosapiens manikoala 131
Sürüm: Burning (2018) (1080p Blu-ray x265 HEVC 10bit AAC 5.1 Korean Silence)

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 16-03-2019 21:54 homosapiens alpalp84 277
Sürüm: Burning.2018.720/1080p.BluRay.x264-YTS.AM | CiNEFiLE | RMTeam | BDRip-LPD

Türkçe Altyazı
Türkçe 29.97 1 SubRip 26-12-2018 00:16 homosapiens levanten 471
Sürüm: BURNING.2018.1080p.FHDRip.H264.AAC-NonDRM | HDRip.HORiZON-ArtSubs

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 12-10-2018 00:06 aleph_lamedh toros06 569
Sürüm: Beoning 2018 WEB-DL Sonata Premiere

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 09-03-2019 06:02 BluRay oTToMaNeK 19
Sürüm: BluRay >>> CiNEFiLE | LPD | VXT Not: [Scene Blu-Ray'den riplenmiştir.]

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 29-01-2019 22:11 Net-Rip oTToMaNeK 24
Sürüm: HDRip & WEBRip & WEB-DL >>> CMRG | EVO | FGT

İngilizce Altyazı
İngilizce Bilinmiyor 1 SubRip 12-01-2019 08:59 Net-Rip Özgün Kasap 27
Sürüm: Burning.(Beoning).2018.720p.HDRip.x264.AAC.HORiZON-ArtSubs

Franz_K 27-09-2018 10:00 Id:4109

Oldukça özgün yapımlara imza atan, hatta birçok yapımı Hollywood tarafından kopyalanan güçlü bir sinema Güney Kore sineması. Art arda izlendiğinde çekik gözlü sevimli tipleri ve tuhaf vurgulu dilleri ile de bağımlılık yapan bir tarafı var. Beoning, bağımlısı olmaktan korktuğum için mesafeli durduğum ve epeydir uzak kaldığım Kore sinemasına sıkı bir dönüş oldu. Güney Kore’nin bu yılki Oscar adayı iki buçuk saatlik sıra dışı bu film; özgün ve abartısız anlatısı, hikâyenin akışındaki doğallık, seyirci merakını sürekli diri tutan kurgusu, müzikleri ve görselliği ile dikkat çekici bir yapım. Film, suç ve gizem arasında gidip gelen ve aslında her iki türün de hakkını veren enteresan bir hikâyeye sahip. Bir aşk üçgeni, bir üçüncü şahsın hikâyesi şeklinde başlayan ve ilk yarısında bu hikâyeye odaklanan Beoning, ikinci yarısıyla bambaşka bir filme evriliyor ve asıl gücünü de bu ikinci yarıda yarattığı gizeme dair cevapları -birkaç ip ucu dışında- tamamen seyircinin hayal gücüne bırakmasından alıyor. Çok hareketli olmamasına ve iki buçuk saatlik süresine rağmen gerek oyuncu performansları gerekse sürekli diri tuttuğu merak duygusuyla izlemesi keyifli bir yapım.
8,2 /10

DeanJames 27-12-2018 10:47 Id:4918

Bu yılın çok konuşulan filmlerinden Güney Kore'nin Oscar aday adayı olan ve yarı finalist 9 filmden biri olma başarısını yakalayan, Cannes'da aldığı FIPRESCI ödülü dahil bir çok ödül almış bir film Beoning.
Hikayemizin merkezinde Güney Kore'nin Güney Kore sınırında babasının çiftliğinde yaşayan ve oradaki günlük işlerle uğraşan Lee Jong-su var. Lee'nin babası şiddete eğilimli bir adamdır ve bir kamu görevlisine saldırı suçlamasıyla yargılanmaktadır. Annesi ise babasının tavırları yüzünden çocukken onları terk etmiştir. Lee ise yazar olmak isteyen , bu yönde eğitim almış işsiz bir gençtir. Bir gün çocukluk arkadaşı Shin Hae-mi ile karşılaştığında hayatı değişir. Shin Afrika seyahati için para biriktirmektedir ve Lee'den o yokken kedisine bakmasını ister, Shin gitmeden aralarında bir şeyler başlar fakat Shin döndüğünde ortaya çıkan zengin Ben her şeyi değiştirir.
Filmin ilk yarısı oldukça yavaş. Zaten toplamda 2.5 saat süresi olduğu da göz önünde bulundurulsa izlemesi kolay olmayan bir film olduğu anlaşılabilir. Buradan sonra yazacaklarım filmi izlemeyenler için spoiler olabilir. Ne kadar spoiler lık film o da tartışılır tabii.
Filmin ilk yarısı Lee'nin hayatı ve karakteri üzerine yoğunlaşıyor, arka planda da Kore'deki gençlerin sorunlarına bir göz atıyor.İkinci yarısı ise Ben'in ortaya çıkmasından sonra filmi tamamen bir gizem hikayesine dönüştürüyor. Tam olarak ne olduğunu ya da ne olacağını anlamak çok kolay olmuyor bu noktadan sonra. Belki bir çok insan için beklenen sonla bitmesine rağmen kafalarda bir çok soru işareti bırakıyor film. Murakami'nin hikayesinden uyarlanan film bu soruları cevaplamak için bize bir çıkış noktası vermiyor. Olmayan şeyler, gerçekler, kuşku, olasılıklar üzerinden bir çıkarım yapmaya çalışılsa da hep bir şeyler eksik kalıyor.
Ben açıkçası bu açıdan baktığımda filmi oldukça sıkıcı buldum. Hatta filmin ikinci yarısında bu gizem mevzu tavan yapınca filmin ilk yarısını özledim diyebilirim. Fakat bir yandan da kafamda sürekli döndü film. Olmayanı görmek, pantomim, kedi, kuyu derken derin düşüncelere daldım ve hikayeyi bir anlamda Kuzey Kore - Güney Kore( ya da eski Kore-yeni Kore) filmi olarak görmeye başladım. Benim gözümde zaten sınırda yaşayan fakir Lee Kuzey Kore; varlıklı, her şeye sahip, güveni yüksek olan Ben ise Güney Kore oldu. Shin Hae-mi ise Kore'nin bütünlüğünü, belki de ruhunu temsil etti. Shin, Lee'den olmayan kedisine bakmasını istiyor, Lee kediyi göremiyor ama orada olduğunu biliyor ve ona bakıyor. Fakat Shin Ben'le dönüyor ve ilgisi Ben'e kayıyor.Çünkü Ben zengin, eğlenceli ve rahat bir hayat yaşıyor. Her ne kadar Shin'in ilgisi Ben' e kaysa da Lee'den vazgeçemiyor ve onu da her yere davet ediyor. Lee ve Ben arasındaki gerilim ve kıskançlık her ne kadar direkt olarak görülmese de yoğun olarak hissediliyor. Ben Shin'i ciddiye almıyor ve onu aslında kullanıyor, Lee ise çocukluğunda çirkin bulduğu Shin'e belki de Ben'e kaybetmenin etkisiyle aşık olduğunu düşünüyor. Ben her ne kadar kusursuz görünse de içinde bir yok etme arzusu var, Lee ise sakin görünmesine rağmen aslında babasının sahip olduğu sert mizaca sahip. Kuyu belki de Kore'deki bölünmeyi simgeliyor olabilir. Kimleri kuyuyu hatırlarken kimileri hatırlamıyor. En sonunda Shin kaybolduğunda Lee içten içe Ben'i suçluyor. Görmediği ya da kanıtlayamayacağı bir suç için kafasında kanıtlar yaratıyor. Belki saati bulması, kedinin aslında Shin'in kedisi olduğunu düşünmesi Ben'in Shin'in sahip olduğu şeyleri alarak onu öldürdüğünü düşünmesine sebep oluyor. Kanıtlayamasa da kafasında Ben'in cezasını kesiyor. Belki kıskançlık, belki paranoya, belki de haklı. Ama sonunda kendi de çıplak kalıyor. Bana biraz Kore'nin hikayesi gibi geldi. Ya da filmin içinden çıkamayınca kafamda kurdum bilemiyorum ama bana o hissiyatı verdi.  

toros06 06-01-2019 10:42 Id:5012

Onlarca kore filmi izlemiş biri olarak diyebilirim ki; film kötüden de kötü. Hiç boşuna entellik taslayıp burada şu var da, işte şurada da şunu demek istedi gibi laflar edip filmi boşuna pohpohlamayın. "Koyunun olmadığı yerde keçi Abdurahman Çelebi olurmuş" bu filmden hiçbirşey olmaz. Bir kere ahırdaki "erkek" buzağının bile cinsiyetine "dişi" diyerek bizle alay ediyorlar. Ya da gerçekten yapımcılar filme hiç özen göstermemişler. Şişirmeyin derim...

borrang 15-01-2019 02:39 Id:5066

Psikolojik gerilim için özellikle Steven Yeun (Walking Dead-Glen) çok zayıf kalmış, film aşırı uzun ve yavaş ileliyor. Haruki Murakami sevenler belki beğenir, bilemiyorum...

palëhárma 08-02-2019 03:54 Id:5260

Onlarca ihtimali düşündürten, belirsizliğin verdiği gerilimle harmanlanmış ve sonundan pek memnun olmasam da kaliteli olduğunu düşündüğüm bir film. İzlerken pis bir şeyler olduğunu anlıyorsunuz ama karakterle birlikte siz de arayış içindesiniz ve 'her şey mümkün olabilir'in tekinsizliği var. İşin içine metaforlar ve açık uçlu sahneler de dahil olunca binbir türlü yorumlanabilir bir film oluyor, tabii her şey gözüktüğü gibi de olabilir. Daha açık uçlu bırakılabilirdi de diye de düşünmüyor değilim. Yine bir süre psikolojim bozuldu bitince ama kısa sürdü neyse ki 

Videolar

Galeri