Blackboard Jungle

Yıl: 1955 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 2, İngilizce 1

Donanmada görev yapmış, sonradan eğitime yönelmiş bir İngilizce öğretmeni, şehrin merkezinde yoksulların oturduğu mahalledeki okula iş başvurusunda bulunur ve hemen göreve kabul edilir. Kısa sürede nasıl bir vahşi ortama geldiğini anlar ve o andan itibaren hayatı hem kendisi hem de eşi için aynı olmayacaktır. Film boyunca başına giderek bela olan okul çeteleri ile nasıl mücadele edeceğinin yöntemlerini aramak için kararlılık gösterir. Gönderen : @JaguaR

Aka:
  • The Blackboard Jungle
Dil: İngilizce

Oyuncular

Richard Dadier

Anne Dadier

Jim Murdock

Lois Judby Hammond

Mr. Warneke

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Joshua Y. Edwards

Mr. Halloran

Dr. Bradley

Prof. A.R. Kraal

Gregory W. Miller

Artie West

Belazi

Pete V. Morales

Emmanuel Stoker

Detective

Santini

De Lica

Lou Savoldi

Bit Role

Student

Student

Miss Brady

Wilson

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
ABD
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
101 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-02-17 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-03-26

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 21:06 DVD-Rip 4
Sürüm: PROMiSE, 760, 97 MB Not: Blackboard.Jungle.1955.DVDRip.XviD-PROMiSE ve 760.97 Mb'lık dual sürümle .

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 22:09 DVD-Rip 1
Sürüm: GENEL Not: Semilla.de.maldad.(Spanish.English).DVD-Rip.XviD-mp3.by.Merxe (1.33 Gb)

İngilizce Altyazı
İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 20:40 DVD-Rip 1
Sürüm: GENEL

JaguaR 04-06-2018 12:06

Sinema tarihinde bazı filmler vardır. İsimleri pek anılmaz. Ama bazı filmler de geniş kitleler tarafından bilinir. Misal Kazablanka, Rıhtımlar Üzerinde, İnsanlar Yaşadıkça, Modern Zamanlar vb gibi. Bu filmlerin bu kadar çok bilinmesinin sebebi izleyiciler değildir esasında. Bu filmlerin sürekli isimlerini anıp duran yayın organlarıdır. Bu sayede geniş kitleler tarafından bilinirler. Ve bu filmler o dönemlerdeki çok başarılı olan yegâne filmler değildirler. Sadece daha fazla biliniyorlardır. Adı anılmayan çok başarılı filmlere biz "underrated filmler" diyoruz.

Blackboard Jungle işte underrated filmler için mükemmel bir örnek teşkil ediyor. Çok bildik bir konuya değiniyor olması şu anki bakış açımızla bir şey ifade etmiyor zira film 1955 yapımı. Yani o vakitler için böylesi hassas konulara değinen bir filmin değeri çok farklı, çok anlamlı. Kaldı ki film sadece eğitim ile alakalı sorunlara değinmiyor, ırkçılık, savaş sonrasının toplumdaki etkileri gibi çarpıcı konulara da değiniyor. 1950'lerin vazgeçilmez teatral havasındaki film, benzerlerinin düştüğü sıkıcılık tuzağına düşmeden hayli dinamik ve sürükleyici şekilde hikayesini anlatıyor ve finale dek ilgiyi sönümlendirmiyor. Filmin sinema tarihinde bir Rock'n'Roll şarkısının ilk kez kullanıldığı bir film olma gibi özel bir durumu da söz konusu.Konusu kısaca şöyle: Donanmada görev yapmış, sonradan eğitime yönelmiş (filmde bunun nedenlerinin sorgulandığı bir sahne mevcut) bir İngilizce öğretmeni, şehrin merkezinde yoksulların oturduğu mahalledeki okula iş başvurusunda bulunur ve hemen göreve kabul edilir. Kısa sürede nasıl bir vahşi ortama geldiğini anlar ve o andan itibaren hayatı hem kendisi hem de eşi için aynı olmayacaktır. Film boyunca başına giderek bela olan okul çeteleri ile nasıl mücadele edeceğinin yöntemlerini aramak için kararlılık gösterir. Sonuç alıp alamadığını öğrenmek için filmi izlemeniz gerekiyor.
Filmin bu denli unutulmuş olmasındaki neden çok muhtemelen oyuncu tercihleri ve yönetmenin çok daha popüler filmlerinin olması. Yönetmen koltuğundaki Richard Brooks'un Kızgın Damdaki Kedi, Soğuk Kanlı, Karamazov Kardeşler, Ölüm Gemisi gibi çok çok daha bilinmiş ve adı çok anılmış filmler var lakin bu filmin özellikle son 2 saydığımdan kalır yeri yok. Oyuncularda ise Glenn Ford ve Sidney Poitier gibi o dönemin gözde oyuncuları var lakin yine bu iki oyuncu çok daha popüler ve çok bildik filmlerdeki rolleriyle hatırlanıyorlar (Şeytanın Kızı Gilda ve Gecenin Sıcağı). Bu nedenle film bu saydığım etkenlerin gölgesinde kalıyor. Bu tabii bir talihsizlik gibi görülse de underrated filmlerin peşindeki seyirci için zevkli keşifler. Yalnızca popülerin peşinden koşan kitlelerin vıcık vıcıklığından uzak bir heyecan hali diye özetleyebilirim sanırım.

Filmde yan rollerin çok başarılı oyuncusu Richard Kiley'in gençliğini görmek de sürpriz oldu kendi adıma. Doksanların sonunda ülkemizde çok sevildiğini net hatırladığım bir film olan Patch Adams'da oynamıştı, 1996 yapımı Mucize filminde Dr. Wellin olarak karşımızdaydı, çok daha geriye gidersek The Little Prince (1974)'de başrolde pilot rolündeydi. 

Filmde, 1950'lerin üst klasmana asla çıkamamış bir aktrist olan Anne Francis de kısmen önemli bir rolde. Marilyn Monroe'ya fizik olarak benzerliği şaşırtıyor lakin en bilinen tek filmi Forbidden Planet (1956). Diğer filmlerine baktığımızda çok zayıf filmler olduğunu fark ediyoruz. Buradan şu sonuca ulaşmak mümkün: Holllywood'da bir dayanağınız, bir dayınız, kodaman bir maşukunuz, aşırı bir hırsınız yok ise şansınız da yok demektir. Auranız -sanıldığının aksine- tek başına asla yeterli olmuyor, Marilyn'in sadece aurası ile bulunduğu yere geldiğini sanıyorsanız pollyanna sertifikanızı hemen gönderelim bence.

Unutulmuş hazineler peşindeyseniz bu film sizin için. Tabii eski klasiklerle hiç işim olmaz diyen gençlerdenseniz bu yazıyı neden buraya kadar okuduğunuzu da sorgularım o da ayrı konu.

Videolar

Galeri