Bilal: A New Breed of Hero

Yıl: 2015 | IMDB: | Altyazılar: İngilizce 1

Bilâl-i Habeşî esir tacirleri tarafından kaçırılır, kız kardeşi ile birlikte köle pazarında satılır. Çok zor koşullarda bir hayat yaşarken bir gün Hz. Muhammed (S.A.V) ile karşılaşır. Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından takas edilerek alınır ve özgür bırakılır. Bilâl-i Habeşî Müslümanlığı kabul eden ilk insanlardan birisidir. Ve ilk ezan okuyan kişidir.
Aka: Bilal Dil: İngilizce

Oyuncular

Umayya

Ghufaira (Teen)

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Ghufaira / Hamama

Bilal (Teen)

Charlatan Priest

Soheib

Safwan

Abu Al-Hakam

Bilal (Kid)

Safwan (Teen)

Additional Voices

Additional Voices

Additional Voices

Additional Voices

Additional Voices

Additional Voices

Yönetmen: , Senaryo: Yapımcı: , , , , ,
ÜLKE
Birleşik Arap Emirlikleri
YÖNETMEN
SÜRE
105 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-05-25 - Son Güncelleme Tarihi: 2018-10-19

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 Diğer 29-07-2018 15:35 Net-Rip booo 88
Sürüm: Bilal.A.New.Breed.Of.Hero.2015.720p.WEBRip.x264-[YTS.AM] Not: | ADG Notu: Otomatik çeviridir. (0)

haydarz 03-08-2018 06:08

Şeklen, İslamiyeti ilk kabul eden yedi sahabeden biri olan Bilal-i Habeşi'nin hayatını anlatan bir animasyon. Filmde Bilal'in Habeşistan'dan köle tacirleri tarafından kaçırılarak Mekke'li müşriklerden Ümeyye'ye satılması, o ve oğlu tarafından sürekli aşağılanması, Müslüman olduktan sonra işkence görmesi, Hz. Ebu Bekir tarafından satın alındıktan sonra azat edilmesi vs. anlatılmaya çalışılmış. Bilal denince bizim aklımızda en çok kalan ise onun, dinimizde renk ve ırk ayrımı olmadığını vurgulamak amacıyla peygamberimiz tarafından ilk ezanı okumakla şereflendirilmiş biri olması.
Ancak ne Bilal'in ilk Müslümanlardan biri oluşu, ne de bizzat şahit olduğu olaylar arasında sayılması gereken peygamberimizin varlığı, hicreti, ilk ezan gibi önemli dönüm noktaları filmde vurgulanmış değil. Eğer yapımcıların amacı herhangi bir kahramanlık hikayesi çekmek olsaydı, afaki bir öykü kurgulamış olmaları anlaşılabilirdi. Lakin yaşamış, tarihi bir kişiliğin anlatıldığı hikayede din olgusunun bu kadar üstünkörü geçiştirilmesi, biraz şüphe uyandırıcı. Filmde yapımcı olarak, son yılların ABD'ye biat eden Ortadoğu ülkelerinden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) imzasının bulunması ise, aslında bu üstünkörü geçiştirmenin bilinçli olarak yapıldığının ispatı niteliğinde.

Videolar