Ayka

Film   2018     Altyazılar: [1]   [09-12-2018 -> 12-05-2020]

Ayka, Moskova’da yasa dışı olarak yaşayan ve aldığı borcu ödemek içi zorlu bir mücadele veren genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Ayka adındaki genç Kırgız kızı, Moskova’da yasa dışı olarak yaşamaktadır. Hamile olan genç kadının bebeğine bakacak maddi gücü yoktur. Ayka, bebeğinin doğumunun ardından onu hastaneye bırakmak zorunda kalır. Aldığı borçları ödeyebilmek için derhal işinin başına dönen Ayka, maaşını alamayıp işten atılır. Yaşayacak yeri ve parası olmayan Ayka, göçmenlerle dolu bir pansiyona yerleşir. Sadece bir ranza üzerinde yaşamını sürdüren Ayka’nın aklında olan tek şey ödeyemediği borcudur. Çalışma izni olmayan genç kadın bir yandan Moskova’nın mülteci mahallelerinde sokak sokak dolaşıp iş ararken, bir yandan da doğum sonrası oluşan kanaması ile uğraşır. Genç kadın yaşadığı zorlukların üstesinden gelip borcunu ödeyebilecek midir?


Yayın Tarihi: 18-05-2018 [221] Dil: Rusça, Kirghiz Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Veterinarian

Flat Owner

Policeman

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Car Wash Owner

Child Buyer

Poultry Production Supervisor

Gynocologist

Dachsund Owner

Office Manager

Chinara's Son

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Rusya, Almanya, Polonya, Kazakistan, Çin, Fransa
YÖNETMEN
TÜR
Drama
SÜRE
100 Dakika
OY VER

Franz_K    01-08-2020 11:46 Id:10195


Sinefil

Sosyal sorunlara dayalı kurgusuyla Dardenne Kardeşler sinemasını anımsatan ülkesinin Oscar aday adayı Ayka, baş rol oyuncusu Samal Yeslyamova’ya Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülü kazandırmış sert bir dram filmi. Peşindeki alacaklılardan kurtulmak ve para kazanmak için Moskova’ya gelmiş, çalışma izni bittiği için iş bulmakta zorlanan genç bir Kazak kadını odağına alan film Rusya’daki göçmen sorununa, kapitalist sistemin katı işveren anlayışına, Rus toplumunun merhamet duygusunu kaybetmiş insan tiplerine dair güçlü bir hikâye anlatıyor. Aktüel kamera ile çekilmiş kesintisiz hareketli sahneleriyle seyirciyi kahramanının çaresizliğine ortak eden film, görsel arka planı ve ses kullanımıyla anlattığı hikâyenin etkisini artırarak gerçekçiliğini zirveye taşıyor. Çarpıcı senaryosunu başarılı bir sinematografi ile taçlandıran Ayka; egemen kültür tarafından hor görülen göçmen kesime dair hikâyesinde etnik ayrımcılığa, istismara, yürekleri katılaşmış modern dünya insanına dair vurgularıyla dikkat çeken, Samal Yeslyamova’nın adeta tek başına sırtlandığı güçlü bir film.
7,6/10

DeanJames    20-01-2021 03:42 Id:11978


Advisor

Samal Yeslyamova'nın müthiş oyunculuğuyla taçlanmış etkileyici bir film Ayka.  Zor bir film fakat  benzerleri gibi izleyiciyi zorlamak için ekstra bir çaba sarf etmiyor, dramatize bir abartı barındırmıyor. Temposu düşük olsa da derdini anlatan iyi bir film. Tabii film kısmından çok gerçekçilik kısmı ağır basıyor ve bizde kendimize soruyoruz dünya neden böyle diye. Tabii yoksulluk muhakkak insanlık olarak en büyük problemimiz, hep öyleydi ve uzun zaman da öyle olmaya devam edecek gibi. Bu konunda ne devletler, ne toplumlar gerekli adımları atmıyor, atamıyor. Geçici çözümler ve belli kesimin vicdanını rahatlama girişimleri ne yazık ki bu yaraya merhem dahi olamıyor. Çoğumuz sadece üzülüyoruz ama bir taraftan da yoksul insanları yoksul oldukları için suçluyor ve hor görüyoruz. Bu sadece rus toplumunda böyle değil her yerde böyle. Rusya'da Kırgız göçmenlere, Türkiye'de Suriyelilere, Avrupa'da afrikalılara her yerde benzer şeyler görmek mümkün. Tabii 70 yıllık sosyalist geçmişi olan bir ülkede yaşanması daha düşündürücü oluyor. Neyse bunlar derin konular, umarım insanlık ileriye yol alır ve bu tür şeyler son bulur... Yoksulluk, göçmenlik ve annelik üzerinden başarılı bir postmodernizm eleştirisi. 8/10

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 11-05-2020 18:19 TV-Rip D-530 38
Sürüm: Айка (2018) WEB-DL 1080p iTunes