Avatar: The Way of Water

(Avatar: Suyun Yolu)

Film   2022     Altyazılar: [1]   [1] [17-02-2017 -> 01-01-2023]

Gişe rekortmeni Avatar'ın 13 yıl sonra gelen devam filmi Avatar: The Way of Water, Pandora gezegeninde Na'vi halkına dahil olup Neytiri ile bir aile kuran Jake Sully'nin, tanıdık bir düşmanın yeniden gezegenlerine tehdit oluşturması sonrası Na'vi halkıyla birlikte verdiği mücadeleyi konu ediniyor.Avatar'ın 10 yıl sonrasında geçen film, artık birer ebeveyn olan Jake ve Neytiri, öngörülemeyen olaylar onları evlerinden uzaklaştırınca Pandora uydusunun uçsuz bucaksız bölgelerine seyahat eder ve nihayetinde çevrelerindeki okyanuslarla uyum içinde yaşayan Metkayina klanının topraklarına kaçarlar. Sully'ler burada hem tehlikeli su dünyasının hem de yeni topluluklarının kabulünü kazanmanın getirdiği rahatsız edici koşullarda yollarını bulmayı öğrenmek zorundadır. Gönderen : @RagnarLothbrok

Yayın Tarihi: 06-12-2022  [ABD]   16-12-2022  [TR] [4439] Aka:
  • Avatar 2
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Neytiri

Quaritch

Ronal

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Tonowari

Mo'at

General Ardmore

Scoresby

Dr. Garvin

Neteyam

Spider

Tsireya

Aonung

Selfridge

Max Patel

Recom Wainfleet

Ta'unui Olecthan

Ta'unui Olecthan

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
ABD
YÖNETMEN
TÜR
Aksiyon, Macera, Kurgu
SÜRE
192 Dakika
OY VER

Putte    17-12-2022 16:08     Id:15557


*Admin

Vizyona girdiği ilk gün IMAX gösterimi olan bir sinemada izledim. Size tavsiyem: Bu filmi sinemada IMAX gösterimi olan bir salonda izleyin. Çünkü en büyük olayı bu. Efektler tek kelimeyle harika, olağanüstü bir doğa ve canlılar sentezlenmiş ve müzikler de etkileyici.  Beklendiği gibi gök insanları daha güçlü ve zalim bir şekilde geri gelirler. Jake ise halkını başarılı bir şekilde savunan liderdir. Ancak bir zayıflığı vardır ki o bir bir aile babasıdır. Onları korumak artık onun için her şeyin önündedir. Olaylar buna göre gelişir. Tabi filmde bazı sorularınıza cevap buluyorsunuz. Örneğin ilk filmde ölmüş olan bazı karakterler nasıl tekrar geri geliyorlar?  Pandoranın çok akıllı ve duygusal balinaları olan Tulkunlara da bayıldım.

!! Spoiler !!

Şaşırdıklarım: Kate Winslet'in yapımda yer aldığını credits de ismi geçince farkettim. Çok etkisiz bir rolde kalmış ve ismini görmesem bilemezdim. 
Canımı sıkanlar: Jake'in 2 numaralı problemli ergen oğlu. O kadar çok benzer problemleri tekrar etti ki baydı.
Beğendiklerim: İlginç bulduğum kurgu ise ilk filmde ki belalı komutan ve askerleri ki ölmüşlerdi biliyorsunuz, yedekleri olan avatarlarıyla geri geliyorlar. Bunu yaratıcı bir fikir olarak beğendim. Diğeri ise Kiri ilk filmde ölmüş bilim kadınının avatarında ki ceninden geliyor. Babası bilinmeyen bu kızın babasının açıkça eywa olduğunu düşünüyorum. Bu da beğendiklerimden.
Sevdiğim: Payakan'ı çok sevdim. Çektiği acıları ve yalnızlığını içine gömen ve mücadelesine devam eden bu Tulkun'u çok sevdim.


Son tahlilde harika bir yapım, ilki daha güzeldi diyemem. Tersini de diyemem. Bu seriyi seyretmeye devam. Puanım 8.5/10

Bozgn    18-12-2022 01:19     Id:15562


Etkin

Avatar: Suyun Yolu 13 yılın ardından seyircileriyle buluştu. Ben de 3D olarak izlemeyi tercih ettim ve iyi de öyle etmişim, efektlerin hakkını bir nebze olsun verebildik böylece. Şahsım olarak dilimin döndüğü aklımın erdiğince kendi bakış açımdan bir değerlendirmede bulunmak istiyorum.

Film yine Pandora'da geçmekte ve yeni oyuncular da temel kadroya aday olabileceklerinin izlenimini göstermiş oldu yönetmen. Serinin ilk filmiyle bir köprü kurarak başlayıp ardından asıl konuya geldi diyerek detaylara inmek istemiyorum, kendiniz görmenizde fayda var.

James Cameron yine beklendiği üzere grafik ve efektler konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Çekim yöntemleri ve açılar da filmin güzel öğelerindendi. Fakat bundan fazlasını söylemek oldukça zor, filmin beklentisi oldukça yüksekti. Yıllar sonra yeniden ortaya çıkarak bir seri şeklinde yıllara yayılarak filmi sinemalarda yayınlama fikrini de düşününce Cameron bazı noktalarda başarısız oldu.

Hikaye oldukça sığ ve kopuk bir biçimde ilerledi. Dahası bir süre sonra döngüye girdi diyebiliriz. Temel kadro dışındaki oyuncular pek de filme uygun bir kimliğe bürünememiş olduğu aşikar. Peki bu film neden önemli? Bir sonraki film için geçiş filmi mi? Bunu tam olarak bilemem çünkü filmin geçiş filmi olduğu dahi anlaşılmıyor ve bir sonrası için merak uyandırıcı unsurları etkili biçimde aktaramamış.

J. Cameron bu filmde başarısız oldu demekten hiç çekinmem, tabii seriden bağımsız bir şekilde değerlendirecek olursak. Amaç, tema, hedef, ana mesaj neydi? Kim bilir? Birçok açıdan değerlendirince sonuca varana dek bir tekerrür silsilesi içerisinde aksiyonun ve hikayenin olduğu yapımda zaten bir sonraki aşamaya sağlam temeller atmak da kolay olmazdı. Avatar 1'i tekrardan izleyerek hikayenin bütünlüğünü korumak istedim ve böyle bir şekilde sinemanın yolunu tuttum. İşte sinemada sanki Avatar 1'in oldukça benzeri olan olaylar örgüsünün başka bir habitatta gerçekleştiğini düşündüm. Bazılarınız, "Tamam, ne var ki bunda?" diyebilir ama eğer seri bir film yapılıyorsa ve bunu yapan kişi James Cameron ise "Çok şey var" diyebilirim. Farklı bir noktadan hikâyeyi ele alarak bir sonraki seriye mesajlar ve ipuçlarını vermekten kaçınmamalı. Aksi halde beklenti kavramı bir kenara dursun, gelecek filmleri izleme hevesi kalmaz çünkü insanlar bir süre sonra Marvel yapımları için dediğini der; "Aman, ne olmuş yeni film çıkıyorsa. Zaten yine benzeri olacak. En iyisi mi bunu da platformlarda veya sitelerden izlerim, böylece param cebimde kalmış olur" şeklinde açıklamalar olacaktır. Uzun lafın kısası böyle bir filmi beklediğimi söyleyemem, en azından hikaye açısından değerlendirecek olursak.

Diğer bir düşündürücü unsur da şu; serinin bu filmi biraz da kazanılan "Avatar" ününün zaten satacağı düşüncesiyle piyasaya sunulduğunu söylemek istemiyorum çünkü bu uzun yıllar düşünülüp çekilen bir serinin filmi. Bizler bu filmi izlerken Avatar 3'ün çekimleri bitmiş durumda ve Avatar 4'ün çekimlerine başlanılmış. Kısacası Cameron bu kadar uğraşırken keşke kusursuza yakın bir şey olabilseydi diyorum. Neyse, olan oldu ve film artık beyaz perdede.

Filme puanım ise 6/10. Grafikler olmasaydı maalesef 5'i asla geçebilecek bir film olmazdı. Yine de imkanınız varsa sinemada en güzel görüntüyle izleyin tavsiyesini vermekten de çekinmem. İzlemezseniz de çok büyük bir kayıp da olmaz.

Putte    18-12-2022 14:40     Id:15563


*Admin

@Bozgn
yorumunu Planet_Dp twitter sayfasına ekledim 🙏

Fragman / Trailer

Galeri

Serinin Diğer Yapımları

Avatar

2009

Avatar 3

2024

Avatar 4

2026

Avatar 5

2028

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 25-12-2022 22:33 Fansub ramazan57 557
Sürüm: Avatar The Way of Water 2022 HDTS 1080p x264 AAC 2GB - HushRips

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 29-12-2022 22:15 Fansub SymphoniC 60
Sürüm: Avatar.The.Way.of.Water.2022.2160p.UHD.CAM.x265.AAC-AOC Not: [Tam Senkron]