Asfour Stah

Film   1990     Altyazılar: [3]   [1] [17-02-2017 -> 26-07-2021]

12 yaşındaki Noura iki karşıt dünya arasında yaşamayı öğrenmesi gereken bir çoçuktur: Müslüman kadınların sevgi dünyası ve erkeklerin daha katı dünyası. Bu arada kendi seksüel kimliği de gelişmektedir. Gönderen : @PaRaNoYa7

Orijinal Başlık: Asfour Stah

[238] Aka:
 • Halfaouine: Boy of the Terraces
Dil: Arapça Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Si Azzouz Noura's father

Jamila Noura's mother

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Cheick Mohktar

Moncef

La matrone

Khemais

Le boucher et l'ogre

Proprietaire du hammam

Le clochard

Hamadi Karama

La Belle Aicha

Samir

Client du coiffeur

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Tunus, Fransa, İtalya
YÖNETMEN
TÜR
Drama, Komedi
SÜRE
98 Dakika
OY VER

JaguaR    26-07-2021 12:58     Id:13181


Uzman

"Pek çok gizliği kendisinde barındıran, evlerinin içini, kadınlarının yüz ve vücutlarını, daha daha tapınaklarını yabancı bakışlardan kıskançlıkla saklayan bir toplumda üretilip satışa sunulan nesnelerdeki bu geniş boyutlara varan açıklık, onları bir kat daha çekici kılar"

2016 yılında okuduğum Elias Canetti'nin Marakeş'te Sesler isimli kitabındanki bu cümle hiç aklımdan çıkmadı bugüne dek. Bunu tipik bir batılının egzotik bakışı olarak yorumlamıyorum, hangi coğrafyadan olursa olsun zira bilmediğimiz bir topluma dair merakımız buna benzer şeyler içerir. İlk kez gittiğimiz bir ülkede orada yaşayan insanların kendilerine has yaşamları ilgimizi çekebilir, belki büyük çoğunluğun ilgisini çekmeyebilir ama benim ilgimi çeker, benzer hislere sahip insanlar olduğuna da bu şekilde şahit oluyorum. Kaldı ki eğer yabancılara çeşitli nedenlerle çok kapalı bir toplum ise bu merak daha da artar. Elias Canetti'nin merak ettiği evler Fas'ın Marakeş kenti için. Bahsedeceğim film ise hemen komşu olmasa da aynı coğrafyadaki başka bir ülke olan Tunus'ta geçiyor ve doğrudan o merak edilen evlerin içindeki yaşamlara odaklanıyor.

Tunus hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz bilmiyorum. Arap Baharı ile az çok bilgi sahibi olmuş olabilirsiniz ancak bu tür bilgiler yüzeysel ve çoğunlukla siyasal düzeyde oluyor, kaldı ki size bilgiyi aktaran medya kuruluşunun bakış açısıyla sunuluyor. Bir ülkeyi tanımak için en iyi yol orada hatırı sayılır süre boyunca kalmak  ama bu imkana nadiren sahip olduğumuz için yapabileceğimiz yegane şey farklı kaynaklardan yoğun okumalar yapmak ve benim de yaptığım gibi o ülke sinemasından eserler tüketmek (film, kitap, öykü vb) olabilir. Tunus sinemasından filmlere denk geldiğimde mutlaka izlerim. Hatta özel bir ilgiyle izlerim. Asfour Stah 1990 yapımı olmasına rağmen çok geç karşıma çıkan bir film oldu. 2 kez izledim (ilk izlemeden bir süre sonra Bluray sürüme denk geldim, Türkçe çevirisini yaptıktan sonra da ikinci kez izledim). Filmi az bildiğim bir ülkeyi tanıma keyfini yaşamak amacıyla izlerken ortak bazı kültürlerin söz konusu olması ve en çok da kendi çocukluğum ile bağdaştırdığım çok fazla şey olması açısından çok sevdim. Ve şundan eminim ki benzer duyguları hissetmeyen seyircinin çok farklı fikirler oluşacaktır kafasında ki oluştuğunu gözlemledim, filmi sevmeyenlerin olduğunu gözlemledim. Bu da zaten "renkler ve zevkler tartışılmaz" deyişinin bir kez daha tezahür ettiğini gösteriyor. Evet çok evrensel bir yapım değil lakin bir çocuğun gözünden cinselliğin doğasının keşfinin evrensel olmadığını söyleyen birisi de hiçbir şeyden habersiz birisidir diyebiliriz rahatlıkla. Beğenilmemesinde anlatım tekniği ile alakalı şeyler olduğunu düşünüyorum ama bu da son derece normal. Dünya sinemasında sesini duyaramamış, kendine has bir wave (dalgası) olmayan bir ülke sinemasındna bahsediyoruz.

Filmin konusuna gelirsek, filmin ana karakteri ve odak noktası 12  yaşındaki Nura, yaşı gereği cinsel uyanışlarının çok başlarında bir çocuktur. Baskıcı, maço babası, sevecen annesi ve akrabalarıyla birlikte yaşamaktadır. Özgür fikirli dul halası, kurnaz bir şeyhe aşık ablası, kendisinden epeyce büyük çapkınlık peşindeki serseri arkadaşları, ona değer veren sanatçı Salih ve Tunus sokaklarındaki kimi politik hareketlilikler filmin içeriğini oluşturan unsurlardır. Filmde bir yandan Nura'nın cinsel uyanışlarını ve ilgisini izlerken diğer yandan diğer karakterlerin bu süreçteki yaşadıklarını gözlemleriz. Nura'nın annesiyle birlikte gittiği kadınlar hamamındaki maceraları ise filmin en eğlenceli ve sıradışı kısımları. Birkaç sahnede Tunus müziğinin icrasına şahit olurken, diğer yandan Tunus sokaklarındaki ticari faaliyetlere ve fazla değinilmeden sokaklardaki siyasi bir takım gelişmeleri de görüyoruz. Hayatın her aşamasındaki mücadele (kadın-erkek, genç-yaşlı, siyaset, ticaret, özgürlük vb) filmin her karesinde karşımıza çıkıyor. Nura karakteri için ise cinselliğin keşfi ve erkekliğe ilk adımı atmanın yollarını araştırmak.

Kendi çocukluğumla o kadar çok fazla benzerlikler içermesi beni büyük bir şaşkınlıklığa sürükledi ve bu nedenle filmi eksiklerine rağmen çok sevdim. Nura'nın keşfinde olduğu gibi farklı ülke sinemalarını keşfetmeyi seviyorum. Bilinmeyeni keşfetmek, yerel yönetmenler sayesinde gizemli kapıların açılması bu nedenle çok özel bir keyif. Tabii bu yönde arzusu, isteği olanlara...

  Galeri

  Altyazılar

  Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
  Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 23.976 1 SubRip 26-07-2021 09:15 JaguaR JaguaR 8
  Sürüm: Asfour.Stah.AKA.Halfaouine.Child.of.the.Terraces.1990.720p.BluRay.AAC.x264-HANDJOB
  Not: Yeni baştan kendi çevirdim. Çeviri tümüyle bana aittir. İyi seyirler.

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 25 1 SubRip 17-02-2017 21:30 excalibur6161 10
  Sürüm: GENEL

  Türkçe Altyazı
  Türkçe 29.97 1 SubRip 17-02-2017 21:16 excalibur6161 8
  Sürüm: Child.Of.The.Terraces.Asfour.Stah.Tunisian.Film.ENG.SUB.DVDRip.MO453

  İngilizce Altyazı
  İngilizce 25 1 SubRip 17-02-2017 20:50 DVD-Rip 2
  Sürüm: Asfour.Stah.1990.DVDRip.XviD-Galmuchet