Arctic

(Arctic)

Film   2018     [02-05-2018 -> 09-12-2020]

Arctic, zorlu doğa koşullarında hayatta kalmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. Genç bir adam olan Overgård’ın hayatı çıktığı uçak yolculuğundan sonra alt üst olur. Overgård’ın uçağı kutup bölgesinden geçtikleri sırada düşer. Uçaktan sağ çıkmayı başaran Overgård’ın ekiplerin gelip kendisini kurtarmasını beklemekten başka çaresi yoktur. Bu süreçte çetin hava koşullarından korunmak için kendisine sığınacak bir yer yapar. Kurtarılmasına az bir zaman kala yaşanan trajik bir kaza Overgård’ın kurtarılma şansını yok eder. Hiçliğin ortasında sert doğa koşulları ile baş başa kalan Overgard’ın önünde iki seçenek vardı. Ya görece güvenli olan sığınağında kalıp amansız doğa felaketlerinden kendisini koruyacak ya da sonunu bilmediği ölümcül bir yolculuğa çıkacaktır. Joe Penna’nın ilk uzun metrajlı filmi olan Arctic’in başrolünü Mads Mikkelsen üstleniyor. Dram türündeki filmin senaryosunda yönetmen ile birlikte Ryan Morrison’ın imzası bulunuyor. Gönderen : @alpalp84

Yayın Tarihi: 10-05-2018 [4193] Aka:
  • Arctic
Dil: İngilizce, Danca Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Overgård

Helicopter Pilot

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İzlanda
YÖNETMEN
TÜR
Macera, Drama
SÜRE
98 Dakika
6.7 /10 - (13)

Chaotic_Cinema    16-04-2019 02:54 Id:5794


Neredeyse hiç diyalog içermiyor film ve görüntüleriyle insanın içini üşütüyor zaman zaman. yönetmenin ilk uzun metraj çalışmasıymış, bence güzel bir iş çıkmış ortaya. Mads Mikkelsen ise döktürmüş film boyunca, pek konuşmuyor ama bakışlarıyla, mimikleriyle, hareketleriyle sanki cidden yaşıyor tüm filmi, etkileyici.

alpalp84    17-04-2019 07:19 Id:5805


Uzman

Beni çok üzen bir film oldu. Diyalog en alt düzeyde, zaten olamazda. Herkese hitap etmiyor, diyalog az, aksiyon yok, insanı meraklandıracak birşey yok. Ağır bir film. Fakat karakterin hayatta kalma çabası, sonrasında helikopter pilotunu hayatta tutma çabası takdire şayan. Helikopter pilotu olmasa belki ortama bile ayak uyduracaktı, kendi halinde güllük gülistanlık hayatta kalıyordu. İşin içine helikopter pilotu girdiğinde işler değişti. Kurtarılması lazımdı, bir ailesi vardı. Ölümü göze alarak yollara koyuldu... Günler sonra ilk sıcaklığı hissettiği sahne ve bunun gibi bir çok sahne mükemmeldi. Hayatta kalma, drama filmi. Son sahnesine ayrıca üzüldüm, çok duygulandım.

ivy    17-04-2019 11:09 Id:5811


İnsanın içine işleyen ve unutulmayacak filmlerden. .Filmin 2. yarısından itibaren, ana karakterin seçimlerini sorgulamaya ve eleştiri yapmaya başladım. Film boyunca da sonunun nasıl olacağını merak edip durdum. Doğayı, kuzey ülkelerini ve Mikkelsen'i seviyorsanız; Arctic'i de beğenmemeniz mümkün değil. En iyi dostumuz olan doğanın, bazen en zorlu düşmanımız da olabileceğini anlatan, atmosferiyle iç ürperten, güzel bir film olmuş.

Franz_K    21-04-2019 08:58 Id:5828


Sinefil

Hayranlarının Mads Mikkelsen’e doyacağı, atmosferi ile iç ürperten başarılı bir hayatta kalma filmi Arctic. Neredeyse tamamı bir tek adam filmi olarak geçen ve neredeyse hiç diyalog içermeyen film buna rağmen temposunu son ana kadar koruyan, seyirci ilgisiyle heyecanını sürekli diri tutmayı başarabilen bir kurguya sahip. Elbette ki filmin izlenebilirliğini artıran en önemli öge Mads Mikkelsen’in varlığı. Zira film, senaryoya hemen hiç katkısı olmayan yardımcı oyuncuyu saymazsak tamamen Mikkelsen’in etrafında geçiyor. Ve Mikkelsen de rolünün hakkını sonuna kadar veriyor. Doğa ile insanın mücadelesini Kuzey’in karlı, fırtınalı ve buz gibi soğuk atmosferinde ele alan Arctic, ufak tefek klişelerine rağmen hem Mikkelsen hayranlarını hem de “hayatta kalma” temalı film severleri fazlasıyla tatmin edecek bir yapım.
7,4 /10

seco    21-04-2019 10:40 Id:5833


alpalp84 yalvarırım izlediğin filmlere yorum yazarken spoiler vermekten vazgeç. 

Fragman / Trailer

Galeri