Alef

Dizi  2020 - 2020    

İstanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini konu alıyor. Dizide genç ve hırslı dedektif Kemal ile tecrübeli ortağı Settar, İstanbul’da işlenen gizemli bir seri cinayet vakasının peşine düşecek. Hem kişisel hayatları hem de olaylara yaklaşımlarıyla birbirine tamamen zıt bu ikiliye, bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar da katılacak. Ekip, cinayetleri çözmeye çalışırken buldukları her delille yüzyıllar boyu saklı kalan bir sır perdesini de aralayacak. Gönderen : @benteksizhepin

Dil: Türkçe Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Semiha

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Billur

Hilmi

Kinyas

Toros Canavari Mehmet

Osman

Reyhan

Maya

Kütüphane Görevlisi

Neyire

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
Türkiye
YÖNETMEN
TÜR
Aksiyon, Suç, Drama, Gizem
SÜRE
53 Dakika
8.1 /10 - (7)

Oluşturulma Tarihi: 06-11-2019 - Son Güncelleme Tarihi: 21-09-2020

Altyazılar

SEZON SEÇİMİ

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

ynsmrdrms    06-05-2020 01:40 Id:9127


Diziye b*k atanlara istinaden; Kasvetli havası , Kenan'ın oyunculuğu ve durgun ilerlemesi Dizinin şanından. Hikaye gereği. Tarzı bu. Tarzını eleştirmek yavandır. İkincisi ise Çok iyi. Çok çok iyi. Aradığımız bir yapım. Sabırla ve dikkat gerektiren bir seyri var. Etkisi büyük. 

DeanJames    24-05-2020 10:32 Id:9376


Co. Admin

Ben de dün akşam izledim son bölümü. Haftalık takip ettim diziyi. Görüntü yönetmenliği ve çekimler gerçekten şahane. İlk bölümlerden de senaryo farklı bir şekilde zenginleşeceğine dair sinyaller vermişti ve epey meraklanmıştım. Fakat hem Kenan'ın vasat oyunculuğu hem de hikayenin ilerleyen bölümlerde bir türlü derinleşmemesi bana beklediğimi vermedi. Yani işlenişin yavaş olmasını çok dert etmiyorum ama bölümler final için oyalamaydı sanki. Film olsa daha iyi olurmuş. Genel olarak çok tatmin etmedi beni. Emin Alper ise her zamanki gibi iyi iş çıkarmış. İşlerini merakla takip etmeye devam edeceğim.

Franz_K    27-05-2020 10:56 Id:9445


Sinefil

Emin Alper imzası ve güçlü oyuncu kadrosu ile dikkat çeken, merak uyandıran Alef; dini ve tarihi unsurlarla zenginleştirilmiş kurgusu ve ilginç hikâyesi ile kendi kategorisinde benzersiz bir yerli dizi. Dizinin hikâyesi son derece güçlü her şeyden önce. Yaratılan atmosfer ve çekim kalitesi de diziyi bir hayli yukarıya taşıyor. Gizemli cinayetlerin altı kurcalandıkça ortaya çıkan tasavvufi ögeler, ucu Osmanlılara kadar dayanan tarihi bağlantılar bu güçlü hikâyeye mistik bir hava katıyor ve derinliği artırıyor. Gelgelelim Emin Alper gibi bir ustadan beklenmeyecek derecede klişe karakterler ve son derece yapmacık, tirat niteliğindeki diyaloglar dizinin genel başarısına gölge düşürüyor. Fazla karikatürize edilmiş bu karakterlerin varlığı, hiç gerek yokken aralara sıkıştırılmış rüyalar ya da görülen hayaller, bazı karakterlerin gereksiz yere ve anlamsızca uzun uzun konuşmaları dizinin geneli içinde çok sırıtıyor, ciddiyetine büyük zarar veriyor. Özellikle ilk iki bölümde gerek bulunan cesetlere dair ayrıntılar, gerekse kahramanlarının mantıksal hatalar içeren tercihleri dizinin inandırıcılığını bir hayli olumsuz etkiliyor. Ancak üçüncü bölümden sonra toparlayan dizi finale yaklaştıkça ve olaylarla kahramanlar arasındaki bağlar yavaş yavaş belirginleştikçe güç kazanıyor. Tüm aksayan taraflarına rağmen yarattığı kasvetli, mistik atmosferi ve merak uyandıran gizemli hikâyesi ile seyirci ilgisini sürekli diri tutmayı başaran Alef; polisiye/suç temalı dizilerde pek tercih edilmeyen, beklenmedik son içerikli güçlü bir final yaparak eksiklerini unutturmayı başarıyor. Hayranlık uyandıracak oyuncu performansları ve kusursuz bir dizi deneyimi vaat etmese de Alef; yerel unsurlarla zenginleştirdiği ilginç hikâyesiyle, son derece tatmin edici görsel zenginliği ve başarılı finaliyle keyifle izlenebilecek bir dizi…
7,7/10

Videolar

Galeri