Ahlat Ağacı

Yıl: 2018 | IMDB: |

Bazıları için taşra, tüm umutların eninde sonunda yalnızlıkla kesiştiği bir sürgün yeridir. Tıpkı babaların ve oğulların kesişen kaderleri gibi, tüm umutların, hayallerin, çaresizlikle kesiştiği hudutsuz bir sürgün yeri…

Sinan oldum olası edebiyatla ilgili bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu'da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için tüm enerjisini harcamaya başlar ancak babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır.
Aka: The Wild Pear Tree Dil: Türkçe

Oyuncular

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı: , , , , ,
ÜLKE
Türkiye, Fransa
YÖNETMEN
TÜR
SÜRE
188 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2017-12-16 - Son Güncelleme Tarihi: 2018-08-14

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Franz_K 03-06-2018 08:06

Nuri Bilge CEYLAN’ın gerek farklı okumalara açık çok katmanlı kurgusu ve uzun ama altı dolu diyalogları, gerekse alışık olduğumuz görsel ve işitsel ögeleriyle harikalar yarattığı son filmi. Film, ana ekseninde üniversiteyi bitirip köyüne, sorunlu ailesinin yanına dönen Sinan’ın yazdığı kitabı bastırmak için para bulma çabasını anlatıyor. Bu ana eksen etrafına ise Sinan ve babası arasında seyirciye sürekli olarak sorgulatılan bir ahlaki denge oturtuluyor. Bu ahlaki denge ve sorgulama sadece Sinan ve babası arasına da sıkıştırılmıyor; Sinan’ın film boyunca karşılaştığı platonik eski sevgili, ünlü bir yazar, belediye başkanı, inşaat firması sahibi, köy imamları vs. ile de devam ediyor. Film, ahlaki tercihleri açısından bir yandan en ağır şekilde Sinan’ı, bir yandan da Sinan gözünden karşılaştığı insanları yargılıyor. Öte yandan film, Kış Uykusu’ndaki Aydın karakterinde olduğu gibi entelektüel açıdan kendini dev aynasında, ahlaki açıdan ise sütten çıkmış ak kaşık gibi gören Sinan’ın kendi entelektüel ve ahlaki tercihleri arasındaki derin uçuruma da dikkat çekiyor. Dikkatli bir seyircinin en başta sezebileceği ahlat ağacı ve kuyu alegorilerinin çözüldüğü güçlü finali ile de yılın en iyileri arasına giriyor.
 
Kusur arayan her Türk seyircisinin kendince hatalar bulacağı bir film Ahlat Ağacı ve bir yönetmen Ceylan. Ancak gişe rekorları kıran yerli/yabancı filmlere şöyle bir bakıldığında bu ülkede Ceylan’ı beğenmeme kalitesinde ne oranda Türk seyircisi var bunu da iyi sorgulamak gerek. Sonuç olarak “Bir Ceylan filmi bir Ceylan filmidir, en kusurlusu bile bütün bir yıl göreceğiniz filmlerin yüzde doksanından iyidir.”
9,2 /10

busillis 08-06-2018 02:06

Genel hatlarıyla diyaloglar üzerinden ilerleyen filmler hep daha çok ilgimi çekmiştir. Bir de karakterler yaşamın içinden ve gerçekçi ise; onların konuşmalarında kendinizi bulursunuz, onlar konuştukça kendi iç sesinizi duyar gibi olursunuz. İşte böyle bir film Ahlat Ağacı. Bu hissiyatı paylaşanlar için de üç saate varan süresine rağmen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir film. Burada şunu da belirtmek gerekir; uzun süreli filmleri evde izlemek ile sinemada izlemek arasında psikolojik olarak fark olduğunu düşünüyorum. Sinemada zihin izleme faaliyetine tam odaklı iken evde bilgisayar veya televizyon ekranında bu pek mümkün değil. Dolayısıyla filmi takip edenlere gösterimden kalkmadan sinemada izlemelerini öneririm.
Yazının devamı için tıklayınız.
10/10

Videolar

Galeri