A Very English Scandal

Dizi  2018 - 2021     Altyazılar: [2] [09-04-2018 -> 15-02-2021]

1960'ların sonları, eşcinselliğin yeni yeni suç sayılmadığı zamanda ve Liberal partinin lideri olan Jeremy Thorpe'un çaresiz bir şekilde sakladığı bir sırrı vardır. Jeremy Thorpe'un eski gay sevgilisini öldürmeye yeltenmekle suçlanması sonucu 1979 yılında mahkemeye çıkması talep edilir. Russell T Davies'in (Doctor Who, Cucumber, Banana) senaristliğini yaptığı üç bölümlük mini dizide hiç beklemediğiniz olaylara tanıklık edeceksiniz. Gönderen : @benteksizhepin

Yayın Tarihi: 20-05-2018 [333] Aka:
  • A Very English Scandal
Dil: İngilizce Oyuncular Yapımın Tüm Ekibi

Jeremy Thorpe

Norman Scott

Peter Bessell

Ursula Thorpe

David Holmes

Daha Fazlası

için tıklayınız.

Diana Stainton

Sergeant at Arms

Mike Steele

Marion Thorpe

Emlyn Hooson

Andrew 'Gino' Newton

Caroline Allpass

Diane Kelly

Edna Friendship

Returning Officer

John Le Mesurier

George Deakin

Daniel Badwah

Stella Levy

Jeremy's Secretary

Minehead Constable

Messenger

Captain Myers

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İngiltere
YÖNETMEN
TÜR
Biyografi, Komedi, Suç, Drama ,...
SÜRE
180 Dakika
OY VER

benteksizhepin    22-06-2018 06:25 Id:3364


Moderator

BBC One’ın 3 bölümlük mini dizisi A Very English Scandal, John Preston'un aynı adlı kitabından uyarlanmış sürpriz bir diziydi bana göre. Nedeni ilginç konusu ve birbirine benzemez iki sevdiğim oyuncu olan, Hugh Grant ile Ben Whishaw’u buluşturması. Hugh Grant zaten oynadığı enfes romantik komedi filmleriyle kendini kanıtlamış bir oyuncu. Ben Whishaw da, başarılı ve ilginç bir oyuncu; dikkatimi çeken özelliği, tipi ile oynadığı karakterlerin bence uyuşmamasına rağmen öyle başarılı bütünleşiyor ki rolle, teatral açıdan izlenmesi çok zevkli bir iş çıkıyor ortaya. London Spy (2015) izlediğim diğer dizisiydi ve orda da çok başarılıydı.
 
Gerçek yaşamda uyarlanan dizide; Parlemento üyesi Jeremy Thorpe (Hugh Grant) Liberal Parti’nin genç lideri, İngiltere’de eşcinselliğin suç olduğu yıllarda Norman Scott (Ben Whishaw) ile ilişki yaşıyor ve sonrasında bunun duyulmasından korkarak onu öldürtmeye kalkıyor. Dizinin konusu; adam öldürmeye azmettirme ve komplo kurma suçlamalarıyla yargılanan ilk İngiliz siyasetçisi olan Jeremy Thorpe skandalı. Tabi esas önemlisi ince İngiliz esprileri ve kaliteli olay örgüsü. Özellikle son bölümdeki mahkeme sahneleri ve konuşmalar çok etkileyiciydi. Ama jüri karar vermeden önce mahkeme başkanının yaptığı konuşma ise, sanırım asıl skandaldı.
 
Bir taraftan da fonda 1979 İngilteresi ve çok güzel Londra manzaraları, özellikle de harika mimarisi. Margaret Thatcher’lı yıllar ve dünyanın hızla muhafazakarlaşması. Tabi aslında bu muhafazakar liberal ekonomiye geçiş adı altında yepyeni ve kaotik bir dünya düzenine geçiş hazırlıkları. Kimin işine geldi bütün bunlar? Belki ölmesi gereken şeyler ölmedi, yaşaması gerekenler de öldü; hep olduğu gibi. Ama Darwin’in doğal seçmesi eğer insan biyolojisi veya toplumsal yapısı için de geçerliyse, o zaman ne demeli?
 
Bir de bireysellik açısından cinsel iştah insana neler yaşatıyor diye düşündürüyor dizi. Kimisine Jeremy Thorpe’da olduğu gibi tehlikeli ve sonu insan yaşamına bile kastettirebilecek maceralar. Tabi insan isteklerine gem vurursa da, bütün bir yaşamı monoton bir döngü olarak geçiyor.  Dizi biterken Hugh Grant’ın müstehzi gülüşü aklıma şu soruyu getirdi. Jeremy Thorpe gerçekten de aşık olmuş muydu Norman Scott’a. Ve öyle olduğu için mi ölmesini istedi ve hala aşık mı? Ne biçim bir yer bu dünya dedirtiyor bu sorular insana.

Fragman / Trailer

Galeri

Altyazılar

SEZON SEÇİMİ

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir
1. Sezon A Very English Scandal Altyazıları

S:1-B:Paket İngilizce Altyazı
İngilizce 25 3 SubRip 30-07-2019 14:38 TV-Rip ayguno 101
Sürüm: A.Very.English.Scandal.S01.HDTV.x264-MTB | 720p/1080p.HDTV.x264-MTB | AFG | mSD | MeGusta

S:1-B:Paket İngilizce Altyazı
İngilizce 25 3 SubRip 30-07-2019 14:37 TV-Rip ayguno 43
Sürüm: A.Very.English.Scandal.S01.HDTV.x264-MTB | 720p/1080p.HDTV.x264-MTB | AFG | mSD | MeGusta HI