A Face in the Crowd

(Kalabalikta Bir Yüz)

Yıl: 1957 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 1, İngilizce 3

Film, 'Yalnız' Rhodes isminde kaba ve köylü bir gitaristin, yerel medyadan TV yıldızlığına, oradan da siyasette "kral-yaratıcı" haline gelişine uzanan hikayesini anlatır. Onu taşranın ücra bir köşesindeki hapishanede keşfeden radyocu Marcia Jeffries isimli kız ise, Rhodes'un büyüsüne ilk kapılan kişi olacaktır.


Aka:
  • Kalabalikta Bir Yüz
  • Budd Schulberg's A Face in the Crowd
  • The Arkansas Traveler
Dil: İngilizce

Oyuncular

Larry 'Lonesome' Rhodes

Marcia Jeffries

Joey DePalma

Mel Miller

Betty Lou Fleckum

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Gen. Haynesworth

Macey

Beanie

Sen. Worthington Fuller

Jim Collier

Mr. Luffler

J.B. Jeffries

First Mrs. Rhodes

Sheriff Big Jeff Bess

Abe Steiner

TV Prompter Operator

Page Girl

Barefoot Baritone

One of Lonesome's Relatives

Minor Role

Second Printer

Bennett Cerf

Secretary

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
ABD
YÖNETMEN
SÜRE
126 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 17-02-2017 - Son Güncelleme Tarihi: 24-04-2019

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 23.976 1 SubRip 17-02-2017 22:41 DivXPlanet Aktivite 28
Sürüm: A.Face.in.the.Crowd.1957.WS.DVDRip.XviD-SAPHiRE | [JLC]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 24-04-2019 23:40 BluRay oTToMaNeK 2
Sürüm: BluRay >>> AMIABLE | dgHD | FGT | RARBG Not: [Scene Blu-Ray'den riplenmiştir, "Criterion Collection".]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 24-04-2019 23:40 BluRay oTToMaNeK 2
Sürüm: BluRay >>> AMIABLE | dgHD | FGT | RARBG Not: [Scene Blu-Ray'den riplenmiştir, "Criterion Collection".]

İngilizce Altyazı
İngilizce 23.976 1 SubRip 17-02-2017 20:55 DVD-Rip 2
Sürüm: A.Face.in.the.Crowd.1957.WS.DVDRip.XviD-SAPHiRE | [JLC]

DeanJames 04-04-2018 05:03 Id:2801

Sıradan bir adamın, medyanın eliyle popülerleşmesi ve bir fenomen haline dönüşerek kitleleri derinden etkilemesi üzerine bir medya ve sistem eleştirisi. Elia Kazan'ın yönettiği filmin senaryosu ; daha doğrusu hikayesi ve senaryosu,  Kazan'ın daha önce de beraber çalıştığı Budd Schulberg'a ait.Öncesinde radyo,  sonrasında ise televizyon ile kitleleri etkileme gücünün yıllarca çeşitli insanlar ya da gruplar tarafından kendi çıkarları doğrultusunda kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Günümüzde ise internetin bu alanda kullanımını hep beraber gözlemliyoruz ve daha da gözlemleyecek gibiyiz. Sistem değişen koşullara bir şekilde uyum sağlıyor ve nereye kadar gideceğini hepimiz merak ediyoruz. Bu yapımda da 1950'lerde , henüz TV'nin küresel anlamda yeni yeni kitleleri etkilmeye başladığı dönemlerde, müthiş bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor bu durum.Özellikle günümüzde en çok tartışılan konulardan bir olan algı yönetiminin daha o zamanlarda bu derece incelikle işlenmesi takdire şayan.Medya eleştirisini bir tarafa bırakırsak , filmin değindiği bir diğer konu olan güç zehirlenmesi de oldukça etkili bir şekilde aktarılıyor. Özellikle gücün bir azizi bile yoldan çıkarabileceği ve çıkardığı konusu hepimizin çok iyi bildiği bir şey. Ve gücü bir kere elinize geçirdiniz mi ne eğitimin ne kültürün ne de herhangi bir ahlaki değerin önemi kalmayabiliyor . Hatta sizin için uğraşan insanları bile yok sayıp , hem kendiniz hem de çevrenizdeki insanlar, hatta belki de bütün insanlık için büyük bir yıkım sebebi olabilirsiniz. Bu anlamda da Kazan ve Schulberg büyük bir öngörü ve duyarlılıkla bir mesaj veriyor ve ince replikler ve ustalıklı anlatım tarzıyla sizi etkilemeyi başaran güçlü bir film ortaya çıkıyor. Filmle ilgili bana göre bir diğer önemli nokta : Sinemaya oyuncu kazandırma konusunda büyük katkıları olan Kazan'ın bu filmde de Andy Griffith'i sinemaya kazandırması olmuş. Griffith oynadığı karaktere adeta hayat vermiş. Buna Patricia Neal ve Walter Matthau'nun başarılı oyunculukları da eklenince tam bir şölen ortaya çıkmış demek yanlış olmaz herhalde. Sonuç olarak ortaya günümüzde de geçerliliğini koruyan , zamanın ötesinde  , etkili ve güçlü bir film çıkmış. Kazan'ın diğer filmleri kadar değer görmemesi ise üzücü, ben çok beğendim filmi.Medyayı eleştiren benzer diğer filmlerle beraber bu konuda üst noktalara koyduğum ve tekrar izleyebileceğim bir film.

19Tufan03 19-04-2018 11:34 Id:2930

Sokaklardan şöhretin nirvanasına uzanan yol ve Lonesome Rhodes karakterinin kibir/ego sorunsalı anlatımı çok başarılı. İnsanların televizyonla, en basit manipülasyonlarla tehlikeli bir kitle olabileceğini ta o zamandan gösteren film. Sıfırdan bile gelsen, sokaklarda da yaşasan para ve şöhretle,  içindeki kibirin korkunç boyutlara ulaşabileceğini anlatmış film. Anlatırken toplum, televizyon ve insan eleştirisi yapmış bolca. Andy Griffith muazzam oynamış. İnsanları manipüle ederken çıkardığı sesler, ani yükselişleri vs çok hoşuma gitti. Oyunculuğu çok uzun zaman aklımdan çıkmayacak. Ayrıca film, Kemal Sunal'ın Halk Çocuğu filmine de ilham olmuş.  Hatta ilham olmaktan çok daha fazla esinlenmeler mevcut. 8/10

Videolar

Galeri