3 Faces

(3 Hayat)

Yıl: 2018 | IMDB: | Altyazılar: Türkçe 2, İngilizce 1

İran sinemasının en yetkin isimlerinden Jafar Panahi’nin Cannes’da dünya prömiyerini yapan son filmi sosyal medyanın İran’daki popülerliğinden yola çıkıyor. Sanatçı, kendini ve ailesini bir sosyal medya olayının tam merkezine yerleştiriyor ve hem sanat dünyasını hem İran toplumunun huzursuzluğunu keskin gözlemciliğiyle mercek altına yatırıyor. Panahi, İran-Türkiye sınırında, ailesinin memleketi olan Azerice konuşulan köylerde çektiği Üç Hayat’ta film çekmesi yasaklandığı için intihar eden bir kızın mesajını instagram üzerinden alan ünlü yönetmen olarak kendini oynuyor. Filmde yer alan şiirler, devrim öncesinin en büyük sinema yıldızlarından, günümüzde film çekmesi yasak olan Shahrzad’a ait.


Orijinal Başlık: Se rokh

Aka:
  • Se Ruh
  • Se rokh
Dil: Farsça, Azerice

Oyuncular

Herself

Himself

Herself

Tüm Ekip

için tıklayınız.

Yönetmen: Senaryo: Yapımcı:
ÜLKE
İran
YÖNETMEN
SÜRE
100 Dakika
OY VER

Oluşturulma Tarihi: 2018-05-11 - Son Güncelleme Tarihi: 2019-10-22

Altyazılar

Üye girişi yaparak altyazıları tek bir sayfa üzerinden sıralayabilir ve topluca indirebilirsiniz. Üyelik için tıklayınız.
Sürüm/Bölüm/Not Dil FPS Dosya Format Tarih Çevirmen Yükleyen Onay Hit İndir

Türkçe Altyazı
Türkçe 25 1 SubRip 21-08-2019 23:29 TV-Rip haydarz 6
Sürüm: Trois.Visages.2018.TRUEFRENCH.WEBRiP.XViD Not: Fr. dublajlı kopya

Türkçe Altyazı
Türkçe 24 1 SubRip 04-07-2019 20:30 TV-Rip DeanJames 40
Sürüm: Se rokh (2018) WEB-DL Not: Rip: Kill Master, busillis | Düzenleme & Senkron: DeanJames

İngilizce Altyazı
İngilizce 24 1 SubRip 27-02-2019 20:19 Net-Rip SirEvo 28
Sürüm: 3.Faces.2018.720p.WEB-DL.h264.AC3-DEEP

palëhárma 26-02-2019 03:50 Id:5434

Puanının 7'de kalmış olmasını tadının yerelliğine veriyorum, kültüre hakim birisi için güzel mesajlar veren tadı hoş ve keyifli bir film. Her şeyin sırıtmayan bir şekilde bağlanması, tekrar karşımıza çıkması,  özellikle sırıtmadan olduğu için güzel bir final imkânı vermiş. Yerel öğelerle azeri dilinin tatlılığı baharatlandırmış. Verdiği mesaj da çok değerli. Önünde saygıyla eğiliyorum.

DeanJames 04-07-2019 09:15 Id:6313

Bir Jafar Panahi filmi. Evet bölgeyi ve Türk kültürünü iyi bilmeyenlerin çok anlamayacağı, bir çok detayı kaçıracağı bir film. Yani konu olarak öyle çok fazla bir şey anlatmıyor. Basit bir hikayesi var. Temel olarak İran'da kadın olmanın zorlukları diyebiliriz belki de. Kurgusal karakterler yerine herkes kendisini oynuyor.  Filmin büyük bir bölümü çoğu İran filmi gibi arabanın içinde, kalan kısmı da köyde geçiyor. Basit imkanlarla çekilmiş iyi bir film. Panahi'nin yasaklı olması gerçekten çok üzücü. Yani, insanları zor kullanarak susturmaya çalışmak hükumetlerin ve ideolojilerin büyük başarısı. Tabii İran'dakine ideoloji de denebilir mi orası tartışılır. Film İran'ın Azerbaycan bölgesinde geçiyor. Neden oradaki insanların konuştuğu dile "Azerice" denir anlamıyorum. Filmde de sıkça geçtiği gibi bu insanlar Türk ve Türkçe konuşuyorlar. Yani Azerice konuşmuyorlar. Azerbaycan Türkçesi denilebilir belki. Çok sık yapılan bir hata. Filme dönersek, film 2018 Cannes'da Altın Palmiye için yarıştı ve Altın Palmiye alamasa da en iyi senaryo ödülünü aldı. İran rejimi karşıtı hareket ettiği iddiasıyla Jafar Panahi'nin yurt dışına çıkması ve 20 yıl boyunca film çekmesi yasaklandı. Bu arada Jafar Panahi temyiz beklerken 4.filmini çekmiş oldu tabii. İran filmlerine ve Türk kültürüne meraklı olanlara tavsiye edebileceğim bir film.  Mesela ben de bir Amerikalı olsam bu filmden pek hoşlanmazdım. Sıkıcı gelebilirdi. Ama bölgeye komşu bir ülkede yaşayan ve Türkçe bilen biri için diyaloglar çok eğlenceli gelecektir. Bunun yanında büyük zorluklarla uğraşan bir yönetmenin de film çekme çabasını takdir etmek lazım. Öyle ABD'de oturduğun yerden bu ne ya zamanımı geri istiyorum demek kolay tabii. Siz Marvel'la bir taraflarınızı büyütün, dünyanın gerçek sorunları hakkında bütün zorluklara rağmen film yapmaya, sanat yapmaya çalışan insanlar  hep olacak. Biraz agresif bir yorum oldu ama idare edin. :) 

Franz_K 18-07-2019 11:01 Id:6378

71. Cannes Film Festivali'nden en iyi senaryo ödülü ile dönen 2018 yapımı Jafar Panahi filmi Se Rokh… İran’ın Azeri Türkçesi ile konuşan coğrafyasından Türkçe cümleler duymakla seyirciye empati kurduran, orijinal kurgusu ve Panahi’nin yasaklı olmasına rağmen yaptığı siyasi ve sosyal eleştirisiyle ön plana çıkan film yönetmenin en başarılı işlerinden biri kesinlikle. İran kırsalına ve kırsalın bize hiç de yabancı olmayan dünya görüşüne, hayata bakışına ayna tutması bakımından değerli her şeyden önce. Devrim sonrası İran rejiminin getirilerine/götürülerine geri bırakılmış yerel bir toplum üzerinden sakıncasız (!) ama ustaca bir eleştirel bakış. Odağına günümüz İran’ının en derin yarası olan “kadın”ı alması ve onun kendini gerçekleştirmesine karşı gelişen toplumsal tepkiyi yine bir kadın kimliği ile çok da zarif ayrıntılarla anlatmaya çalışması, yönetmenin kendini filmin içine tam da olması gereken şekilde koyması bakımından da dikkate değer bir film Se Rokh. Panahi’nin filmdeki en büyük başarısı belki de sakıncasız (!) eleştirisini ukala olmadan, topluma yukarıdan bakan bir sanatçı görüntüsü çizmeden, yargılamadan, ustaca bir zariflikle ve nezaketle yapması kesinlikle. Bildik halk türkümüzün finalde nefis bir yorumla terennüm edilmesi ise ayrı bir güzellikti.
7,8 /10

Videolar

Galeri